×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dr Marek Bachański zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka

Twórca programu leczenia marihuaną pacjentów z padaczką lekooporną w Centrum Zdrowia Dziecka został dyscyplinarnie zwolniony z placówki. Informację podaną przez stację TVN potwierdziła rzeczniczka CZD.

Dokładne przyczyny zwolnienia nie są znane, wiadomo jednak, że metody promowane przez dr Bachańskiego budziły kontrowersje w CZD. W jego terapii medyczną marihuaną, rozpoczętej rok temu, brało udział 7 młodych pacjentów, których stan w trakcie leczenia wyraźnie się poprawił.

W lipcu tego roku dyrekcja CZD zakazała Bachańskiemu wystawiania recept na leki na bazie konopi, co uniemożliwiło ich import docelowy. Wspomniane preparaty nie są dostępne w Polsce, więc decyzja o leczeniu wymagała osobnych zgód na sprowadzenie leku dla każdego pacjenta. Zakaz tłumaczono faktem, że terapia Bachańskiego miała charakter eksperymentu medycznego, ale jako taka nie została zgłoszona do komisji bioetycznej, w związku z czym uznano ją za nielegalną.

Bachański nie zgodził się z zarzutami i odszedł na urlop, z którego powrócił we wrześniu. Jego praktykę w CZD właśnie zakończyło dyscyplinarne zwolnienie. Przeciwko tej decyzji protestują rodzice pacjentów, którzy już kilka tygodni temu protestowali przed siedzibą CZD w sprawie przywrócenia zgody na terapię.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: