×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nastolatkowie nie powinni wstawać na 8 rano

Brytyjscy naukowcy przygotowują eksperyment, który ma udowodnić, że młodzi ludzie rano są nieprzytomni z niewyspania, ponieważ ich zegar biologiczny to uniemożliwia.

W przyszłym roku, kiedy eksperyment się rozpocznie, kilkunastu wybrańców będzie wstawało do szkoły na 10 rano. Naukowcy twierdzą, że dzieci w wieku nastoletnim są o 8 rano nieprzytomne z niewyspania. Rozpoczęcie lekcji o tej godzinie jest dla nich niekorzystne, ponieważ zmęczenie uniemożliwia im koncentrację i zapamiętywanie informacji przekazywanych przez nauczycieli. Brytyjscy badacze chcą udowodnić, że rozpoczynanie lekcji o 10 rano będzie przynosiło efekty w postaci lepszych wyników w nauce młodych osób.

Rytm dobowy nastolatków jest specyficzny i nieco odmienny od rytmu dorosłych osób. Powinni oni zatem pamiętać, żeby chodzić spać o rozsądnych godzinach, ponieważ siedzenie do późnej nocy tylko pogłębia poziom zmęczenia następnego dnia rano. Ponadto, długie godziny spędzane przed ekranami elektronicznych gadżetów, zwłaszcza nocą, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń snu.

Źródło: polskieradio.pl


Podziel się: