×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Planujesz ciążę? Jesteś w ciąży? Ochrona przed niedoborem folianów

Najnowsze badania naukowe wykazały, że przyjmowanie tylko tradycyjnego kwasu foliowego może nie wystarczyć do profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu. Dlatego specjaliści zalecają przyjmowanie złożonego źródła folianów – zwykły kwas foliowy oraz aktywną formę folianu, np. Actifolin® (folian najnowszej generacji).

Pomimo obowiązującego od 1997 roku Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej w Polsce wciąż przychodzi na świat bardzo dużo noworodków obciążonych wadami cewy nerwowej – wodogłowiem, bezmózgowiem, rozszczepem kręgosłupa czy przepukliną mózgowo-rdzeniową. Najnowsze badania naukowe wykazały, że na taki stan rzeczy bardzo duży wpływ mają problemy z prawidłowym metabolizmem tradycyjnego kwasu foliowego (składnika zabezpieczającego przed ww. wadami), które mogą dotyczyć aż co drugiej kobiety. By kwas foliowy mógł być w pełni wykorzystany przez nasz organizm, musi przejść w nim odpowiednie przemiany, dzięki którym przybierze aktywną formę.

Niestety, jak się okazuje, u 50% kobiet procesy te nie zachodzą prawidłowo. Dlatego eksperci, po przeanalizowaniu wyników najnowszych badań naukowych zasugerowali  stosowanie przez kobiety w ciąży, a także planujące potomstwo złożonego źródła folianów – zwykłego kwasu foliowego oraz aktywnej formy folianu, która, aby zostać prawidłowo przyswojona, nie musi przechodzić w naszym organizmie żadnych przemian, tylko jest od razu gotowa do wykorzystania.

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Ekspertów (czerwiec 2015), w  celu profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu wszystkie przyszłe mamy (kobiety planujące ciążę i w ciąży), a także kobiety w wieku rozrodczym, które mogą zajść w ciążę, powinny codziennie przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego oraz 0,4 mg aktywnej formy folianu (np. Acitfolin® - folian najnowszej generacji).

Kobiety w ciąży i wszystkie planujące potomstwo, które kiedyś już urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej, muszą zwiększyć ilość złożonych folianów zgodnie z zaleceniami ginekologa.  Złożone źródło folianów – tradycyjny kwas foliowy oraz wysoko przyswajalny folian najnowszej generacji Actifolin® - w rekomendowanej przez ekspertów ilości znajdziesz w preparacie ActiFolin®. Stworzono go specjalnie z myślą o wszystkich przyszłych mamach, które chcą zabezpieczyć swoje dziecko przed wadami cewy nerwowej.

Bibliografia:

R. Dębski, T. Paszkowski, M. Wielgoś, Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży, G-PHARMA Consulting (www.e-medycyna.pl), czerwiec 2015.

Artykuł sponsorowany


Podziel się: