Zima – przegląd sportów sezonowych
Katarzyna Szulik

Zima – przegląd sportów sezonowych

Zima to okres oferujący dużą liczbę ciekawych sportów sezonowych, dostarczających solidną dawkę adrenaliny. Narciarstwo dla tradycjonalistów, a bojery dla wielbicieli niekonwencjonalnych rozwiązań, jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie.

Narciarstwo

Zaczynamy od najpopularniejszej dyscypliny sportowej, jaką jest narciarstwo. Historia nart jest bardzo długa, jednak niewiele osób wie, że do wieku XIX służyło wyłącznie celom transportowym. Najpopularniejszą jego odmianą jest narciarstwo alpejskie uprawiane przez amatorów w sposób rekreacyjny.

Do podstawowego wyposażenia narciarza należą narty, które należy dobrać do wzrostu, umiejętności i przeznaczenia (uniwersalne, slalomowe, gigantowe), a także buty narciarskie (w tym wypadku zjazdowe, zbudowane z plastikowej skorupy i miękkiej wkładki okalającej stopę), wiązania mocujące buty do nart, kijki i obowiązkowy kask, który chroni przed urazami czaszki.

Snowboarding

Snowboarding, czyli jazda na pojedynczej desce przyczepionej do butów wiązaniami, jest postrzegana przede wszystkim jako odłam narciarstwa, jednak dyscyplina bierze sporo również z jazdy na deskorolce (skateboardingu), saneczkarstwa i surfingu. Podstawą jazdy jest umiejętność zachowania równowagi oraz przenoszenia ciężaru z nogi na nogę i z krawędzi na krawędź deski, dzięki czemu snowboardzista może zmieniać kierunek czy hamować. Historia dyscypliny sięga 1910 roku, ale jej współczesna wersja powstała w latach 60., gdy inżynier Sherman Poppen połączył ze sobą dwie narty, tworząc nowy gadżet do zjazdów dla swoich córek. Od 1998 roku dyscyplina jest obecna na igrzyskach olimpijskich, co zdecydowanie zwiększyło jej prestiż i popularność.

Biegi narciarskie

Jeśli nie lubimy pędu i zawrotnej szybkości, alternatywą są biegi narciarskie, spopularyzowane w naszym kraju dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk. Tę dyscyplinę uprawia się na specjalistycznych nartach znanych jako biegówki, które są długie i znacznie cieńsze od zjazdowych, do maksymalnie 5 cm szerokości przy wiązaniu. W poruszaniu się pomagają kijki zakończone kolcem oraz dyskiem. Choć na pierwszy rzut oka biegi nie wyglądają na bardzo męczące, należą do jednych z najtrudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, sprzyjających intensywnemu spalaniu kalorii. By w pełni cieszyć się tą dyscypliną, potrzebne są długie, płaskie trasy, których w Polsce niestety brakuje, ale można je znaleźć między innymi w krajach Europy Północnej.

Łyżwiarstwo

Ta dyscyplina zawdzięcza popularność przede wszystkim dużej dostępności lodowisk, które zimą powstają w większości dużych miast, ale też względnej łatwości nauki. Na łyżwach, czyli butach z płozami służących do jazdy na lodzie, po chwili treningu utrzyma się prawie każdy, a do amatorskiego uprawiania tego sportu nie potrzeba innych ubrań czy sprzętów. Kluczem, podobnie jak w snowboardzie, jest umiejętność utrzymania równowagi na niepewnym podłożu.

Profesjonaliści dzielą się na łyżwiarzy figurowych, którzy poza jazdą na lodzie wykonują figury gimnastyczne i taneczne, oraz łyżwiarzy szybkich, czyli panczenistów, skupionych na uzyskiwaniu jak największych prędkości na różnych dystansach. Pierwsi konkurują solo lub w parach, natomiast drudzy w konkursach indywidualnych lub drużynowych, przy czym każdy start odbywa się w parze.

Hokej

Choć najbardziej popularny jest na Zachodzie, w Polsce również spotkać można wielu entuzjastów hokeja na lodzie. Dyscyplina została wymyślona w roku 1855 w miejscowości na prowincji Kanady przez angielskich żołnierzy znudzonych pobytem w mroźnym regionie. Hokej jest grą zespołową, podczas której na lodzie przebywa bramkarz i pięciu zawodników grających w polu. Placem rozgrywki jest lodowisko otoczone bandami, podzielone na 3 części zwane tercjami. W hokeju krążek zagrywa się nie tylko kijem, dozwolone są również podania łyżwą lub ręką.

Każdy z zawodników wyposażony jest w łyżwy, kij, specjalne ochraniacze, rękawice, a także odpowiednie spodnie i maskę na twarz. W hokeja na przystosowanym do rozgrywki lodowisku zagrać można w największych miastach Polski, m.in. Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy we Wrocławiu.

Saneczkarstwo

Saneczkarstwo polega na zjeździe po sztucznym lub naturalnym torze na specjalnych sankach o unifikowanej wadze, dzięki czemu każdy uczestnik ma równe szanse. Ich wzór nie jest jednak narzucony z góry – oprócz wagi, zgadzać musi się szerokość i długość. Poza pojazdem, który nie posiada hamulców, na wyposażeniu saneczkarza znajduje się kombinezon i kask. Zjazd po oblodzonym torze odbywa się w pozycji leżącej, dzięki czemu zmniejsza się opór powietrza, co przekłada się na osiąganie większych prędkości. W Polsce dyscyplina miała swój początek w Krynicy Zdrój, gdzie powstała pierwsza sekcja sportowa, a niedługo potem profesjonalny tor. Obecnie uprawiana jest również w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Karpaczu, Nowym Sączu, Sopotni Wielkiej i Szczyrku.

Curling

Ta specyficzna dyscyplina zazwyczaj budzi zdziwienie tych, którzy obserwują ją po raz pierwszy. W rozgrywce uczestniczą dwie drużyny, a każda z nich stara się przesunąć po lodzie duży kamień przypominający czajnik jak najbliżej środka pola, torując sobie drogę kijami zakończonymi szczotką. Dyscyplina, nazywana też „szachami na lodzie”, narodziła się w średniowiecznej Szkocji, ale dziś jej ojczyzną jest Kanada, gdzie cieszy się największą popularnością. W Polsce curling wciąż jest sportem niszowym, choć mamy jeden profesjonalny tor, który znajduje się w Pawłowicach. Od 1998 roku curling znajduje się w programie zimowych igrzysk olimpijskich.

Bojery

Bojery to zimowa odmiana popularnego żeglarstwa, odbywająca się na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Pierwsze ślizgi praktykowane były w XVII w. w Holandii i służyły przede wszystkim transportowi towarów, natomiast pierwsze zawody o charakterze sportowym odbyły się w XIX w.

Bojer to ślizg na zamarzniętej tafli rzeki, morza lub jeziora, wykorzystujący siłę wiatru. Przy dobrych warunkach bojer może osiągnąć prędkość nawet 100 km/h, dzięki czemu dyscyplina sportowa z pewnością podniesie poziom adrenaliny. Mimo że w Polsce bojery nie są zbyt popularne, nasz kraj to idealne miejsce do uprawiania tej oryginalnej dyscypliny za sprawą bogactwa rzek i jezior. Dobrze przystosowane są do tego Mazury, szczególnie obręb Mikołajek.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij