×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

100 nowych preparatów na listopadowej liście refundacyjnej

1 listopada zaczęła obowiązywać nowa lista refundacyjna, w ramach której pacjenci mogą liczyć na dopłaty do 100 nowych leków oraz obniżki kosztów wykupu blisko 300 preparatów. Wśród nowości znalazły się m.in. leki stosowane w terapiach antynowotworowych, a także w leczeniu nadciśnienia i łuszczycy.

Nowa lista uwzględnia zmiany wysokości dopłat oraz cen leków. Od 1 listopada dopłata pacjenta spadnie dla 297 produktów (149,15 zł do 1 gr) i wzrośnie dla 260 preparatów (od 1 grosza do 20,39 zł). Zmieniły się także ceny detaliczne brutto części produktów. W przypadku 457 nastąpił spadek kosztów od 20,56 zł do 1 grosza, a dla 52 produktów podniesiono je w skali od 1 grosza do 5,89 zł.

Wśród setki nowych leków objętych refundacją znalazły się preparaty stosowane w terapii antynowotworowej, w tym lek zawierający afatynib używany w programie leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca, a także preparat z sorafenibem, wykorzystywany w terapii nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST), który do tej pory był elementem terapii niestandardowej.

Kolejną nowością jest refundacja leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zawierających amlodypinę i indapamid oraz amlodypinę i ramipril, wykorzystywanych u pacjentów, u których udało się ustabilizować ciśnienie przy pomocy substancji czynnych wchodzących w skład preparatów.

Nowe środki otrzymali również pacjenci leczący się z powodu ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej. Dzięki temu lista leków refundowanych związanych z tym schorzeniem zwiększyła się z 2 do 3 – do ustekinumabu i adalimumabu dołączyły preparaty zawierające etanercept. Powiększyła się także lista refundowanych leków służących do leczenia pierwotnych niedoborów odporności (PNO) u osób dorosłych. Są to preparaty immunoglobulin sprzedawane pod nazwą Privigen.

Z nowej listy refundacyjnej zniknęło 20 produktów obecnych w poprzednim spisie. Przyczyną ich usunięcia było upłynięcie terminów obowiązywania decyzji o refundacji lub pozytywne rozpatrzenie wniosków o ich skrócenie.

Pełna, znowelizowana lista leków znajduje się w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia, udostępnionym na stronie resortu.

Źródło: Rynekzdrowia.pl/Ministerstwo Zdrowia


Podziel się: