Nieśmiały mężczyzna z syndromem oszusta
Weronika Grzywna

Syndrom oszusta – na czym polega?

Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

Syndrom oszusta – co to?

Syndrom oszusta to zjawisko psychologiczne, które odnosi się do osób mających przekonanie, że osiągnięte przez nich sukcesy są wynikiem szczęścia, zbiegu okoliczności lub błędu. Osoba doświadczająca syndromu oszusta nie wierzy we własne możliwości, kompetencje ani osiągnięcia pomimo twardych dowodów na to, że je posiada. Bardzo często towarzyszy jej przeświadczenie, że nie zasługuje na sukces.

Wówczas umniejsza znaczenie swoich osiągnięć i uważa, że są one skutkiem przypadku lub szczęścia. Pozostałe objawy syndromu oszusta to m.in.:

 • poczucie ciągłej presji, by być coraz lepszym,
 • poczucie niekompetencji,
 • strach przed niespełnieniem oczekiwań,
 • uczucie niezdolności do podejmowania działań,
 • rozczarowanie swoimi osiągnięciami, nawet jeżeli są znaczące,
 • trudność w przyjmowaniu pochwał.
Co ciekawe, okazuje się, że na syndrom oszusta najczęściej cierpią osoby, które są bardzo zdolne, kompetentne i odnoszą duże sukcesy. Syndrom ten jest powszechny wśród aktorów, biznesmenów, właścicieli wielkich firm, piosenkarzy, naukowców i wielu innych tzw. ludzi sukcesu.

Syndrom oszusta – przyczyny

Skąd się bierze syndrom oszusta? Trudno jednoznacznie stwierdzić, co wpływa na pojawienie się syndromu. Wśród najważniejszych czynników predysponujących do jego rozwoju wymienia się m.in. wychowanie. Syndrom oszusta może bowiem rozwinąć się u osób z rodzin, w których przywiązywano dużą wagę do osiągnięć i sukcesów.

Częstsze występowanie syndromu oszusta obserwuje się także wśród osób z rodzin, w których inni członkowie mieli duże osiągnięcia. Wówczas osoba doświadczająca syndromu oszusta może czuć, że jej sukcesy nie są aż tak spektakularne, jak osiągnięcia innych członków rodziny.

Syndrom oszusta częściej dotyka też perfekcjonistów, osoby o niskim poczuciu własnej wartości i niskiej samoocenie. Początkowo uważano, że na syndrom oszusta częściej cierpią kobiety. Obecnie uważa się, że dotyka on mężczyzn i kobiet w niemal takim samym stopniu.

Polecane dla Ciebie

Syndrom oszusta – test

Jak rozpoznać, czy syndrom oszusta dotyczy Ciebie? Wystarczy, że zastanowisz się, które z tych zdań Cię opisują:

 1. Często martwisz się, że nie jesteś w stanie sprostać oczekiwaniom.
 2. Nadmiernie koncentrujesz się na swoich błędach.
 3. Uważasz, że sukcesy, jakie osiągasz, są źródłem przypadku.
 4. Uważasz, że nie posiadasz żadnych szczególnych umiejętności ani talentów.
 5. Uważasz, że jesteś niewystarczająco dobry w swojej pracy/w związku.

Jeżeli większość stwierdzeń dotyczy Ciebie, jest możliwe, że cierpisz na syndrom oszusta.

Syndrom oszusta – jak sobie radzić? Leczenie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pokonać syndrom oszusta i czy da się to w ogóle zrobić. Syndrom oszusta oczywiście da się pokonać, ale najważniejsze wówczas będzie uświadomienie sobie jego istnienia i zrozumienie, że potrzebujemy pomocy. Jak radzić sobie z syndromem oszusta? Dobrym pomysłem jest terapia syndromu oszusta, która opiera się m.in. na pracy nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, samooceny i wiary we własne możliwości. W psychoterapii kluczową rolę odgrywa także praca z nadmiernym perfekcjonizmem. Nie bez znaczenia pozostaje również skupianie się na dowodach, które świadczą o tym, że osiągane sukcesy nie są źródłem przypadku, ale są spowodowane umiejętnościami oraz wiedzą. Podczas psychoterapii pacjent nauczy się chwalić samego siebie i doceniać osiągane sukcesy – zarówno te duże, jak i małe.

Warto pamiętać, że syndrom oszusta nie jest zaklasyfikowany jako zaburzenie psychiczne, niemniej jednak może on współwystępować z niektórymi problemami o podłożu psychicznym, np. depresją czy zaburzeniami lękowymi, które wymagają specjalistycznego wsparcia psychologa lub psychiatry.

Syndrom oszusta w związku

Syndrom oszusta może również przejawiać się w związku. W jaki sposób? Osoba cierpiąca na syndrom oszusta może być nieustannie zmartwiona tym, że nie jest wystarczająco dobra dla swojego partnera. Może czuć, że w jej związku jest zbyt dobrze, żeby było prawdziwie. Osoba z syndromem oszusta może bać się, że jeżeli pokaże swoje prawdziwe ja, zostanie odrzucona. Choremu nieustannie towarzyszy wówczas strach przed odrzuceniem oraz przed tym, że partner go opuści.

Osoba z syndromem oszusta może nawet robić rzeczy, których nie chce, tylko po to, by partner jej nie opuścił. Boi się, że rozczaruje swojego partnera, a on zobaczy, że nie jest dla niego wystarczająca. Syndrom oszusta może więc negatywnie wpłynąć na relację z drugą osobą. Osoba cierpiąca na ten syndrom może bowiem nieświadomie sabotować związek, a tym samym doprowadzić do jego rozpadu.

 1. Chrousos, G., Mentis, Alexios-Fotios A. (2020). Imposter syndrome threatens diversity. Science 367(6479): 749-750.
 2. Breeze, M. (2018). Imposter Syndrome as a Public Feeling. W: Taylor, Y., Lahad, K. (eds) Feeling Academic in the Neoliberal University. Palgrave Studies in Gender and Education. Palgrave Macmillan, Cham.
 3. Mullangi, S., Jagsi, R. i in. (2019). Imposter Syndrome: Treat the Cause, Not the Symptom. JAMA 322(5):403–404.
 4. Cuncic, A. (2022). What is Imposter Syndrome? Dostęp online: https://www.verywellmind.com/imposter-syndrome-and-social-anxiety-disorder-4156469 [data: 23.02.2023].
 5. Imposter Syndrome. Dostęp online: https://www.therecoveryvillage.com/mental-health/imposter-syndrome/ [data: 23.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

  Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij