Tańsze zamienniki leków

Wiele leków ma swoje zamienniki. Są tańsze i tak samo skuteczne jak ich markowe odpowiedniki. Zastosowane substancje czynne w lekach są identyczne a różnice najczęsciej ograniczają się do nazwy, a przede wszyskim ceny.

Wizyta u lekarza wiąże się z dużym stresem. Wpływ na ten fakt ma w dużej mierze wizja wydatków jakie po nie nastąpią. Część osób rezygnuje z pełnej realizacji otrzymanych recept, mimo iż może to zagrażać ich zdrowiu. Warto zauważyć, że wyjściem z tej sytuacji  jest korzystanie z tańszych zamienników przepisanych leków.

Nabywając lek możemy wymagać od farmaceuty nie tylko informacji o jego przechowywaniu, działaniu czy właściwym stosowaniu, ale także o możliwości zakupu dokładnego odpowiednika. Uwaga - lekarz może zastrzec, że farmaceuta powinien wydać jedynie wskazany przez niego specyfik (na druku recepty pojawia się wówczas odpowiednia adnotacja). Rośnie też liczba różnorodnych źródeł informacji o leku powstałych specjalnie z myślą o pacjencie. Niestety z tej lawiny nie zawsze łatwo jest wyłowić te, które są aktualne i wiarygodne. Starajmy się korzystać ze sprawdzonych źródeł.

Zamienników możemy poszukać w dostępnej w ramach www.doz.pl zakładce "Lekopedia". Informator o lekach refundowanych i ich zamiennikach znajdziemy również na stronie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Pamiętajmy jednak, że taka lista zamienników nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta.


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus