×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rośliny, które odstraszają komary

W sklepach znajdziemy sporo produktów pozwalających przepędzić komary z domu, ale podczas pobytu w ogrodzie pozbycie się natrętnych gości jest znacznie trudniejsze. Komary nie lubią zapachu niektórych roślin, więc jeśli zasadzimy je w pobliżu okien lub tarasu, obecność owadów powinna być mniej uciążliwa.

Komarzyca

W tym gronie znajduje się plektrantus, zwany nomen omen komarzycą, czyli roślina pnąca o niewielkich liściach z jasnymi brzegami. Skutecznie odstrasza komary, a przy okazji, pięknie się prezentuje. Zasadzony przy ścianie pokryje ją gęstym dywanem wydzielającym olejek eteryczny, którego nie znoszą owady.

Lawenda, bazylia i inne zioła

Komary nie lubią też aromatycznej lawendy, która możemy uprawiać dla pięknego zapachu lub w charakterze przyprawy dodawanej np. do deserów. W gronie kulinarnych ziół, których aromat, choć miły dla nas, skutecznie odstrasza komary, znajduje się także bazylia (świetna do dań włoskich), mięta (orzeźwi koktajl lub deser) oraz tymianek (dodany do potrawy ułatwi trawienie). Zioła ustawione w donicach na parapecie zniechęcą owady do niezapowiedzianych wizyt.

Mirt i koper włoski

    

 Mirt                                                   Koper włoski

Dobrą ochronę przed komarami daje koper włoski, którego łodygi sięgają nawet 2 metrów wysokości, choć roślina niekoniecznie nadaje się do obsadzenia ozdobnego tarasu. W roli praktycznej dekoracji znacznie lepiej sprawdzi się wiecznie zielony mirt z drobnymi listkami, białymi kwiatami i jasnymi owocami. Może stworzyć szczelną osłonę wokół tarasu, ponieważ rośnie nawet do 2 metrów pod warunkiem, że zapewnimy mu stały dostęp do słońca.

Bodziszki, pelergonie i kocimiętka

         

Bodziszki                                            Pelargonia 

Kocimiętka

Pięknie prezentują się również bodziszki o drobnych, fioletowych kwiatkach. Są bardzo trwałe, niezwykle łatwe w pielęgnacji i mogą rosnąć w każdych warunkach, zarówno na zacienionych, jak i nasłonecznionych stanowiskach, nawet pozbawione wody przez dłuższy czas. Komary skutecznie odstrasza także intensywny zapach pelargonii, popularnych zwłaszcza wśród posiadaczy ukwieconych balkonów. Charakterystyczny aromat kocimiętki również pomoże pozbyć się owadów, ale może przyciągnąć do ogrodu innych gości — koty, które bardzo lubią ją podgryzać.


Podziel się: