×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik po 30-tce

Coraz więcej kobiet boryka się z problemem trądziku, mimo, że już dawno przeszły okres dojrzewania i młodzieńczych zmian hormonalnych. Powszechny staje się trądzik u kobiet po 30 roku życia. Jakie są tego przyczyny i jak z tym walczyć?

Trądzik – fachowo nazywany Acne Vulgaris – związane jest z przetłuszczającą, łojotokową cerą oraz dużą ilością zaskórników, z czasem przekształcających się w grudki czy krosty o charakterze zapalnym.

Skąd trądzik po 30-tce?

U kobiet dorosłych po 30 roku życia, a nawet okresowo u kobiet po menopauzie, trądzik związany jest często z zaburzeniami hormonalnymi. W wielu przypadkach za trądzikowe defekty skórne odpowiedzialny jest wzrost stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów).

Ich poziom rośnie fizjologicznie przed miesiączką, natomiast niefizjologiczne wahania mogą być związane z okresem odstawienia lub używania źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych. Również silny stres, emocje, pośpiech, bark czasu na odpoczynek i zmęczenie powodują zaburzenia poziomu androgenów.

Inną przyczyną może być używanie kosmetyków, które zamiast pielęgnować naszą skórę mają właściwości komedogenne, czyli zatykające pory.

W kremach, tonikach czy mleczkach należy unikać pochodnych lanoliny, skwalenu, palmitynianu izopropylu, mirystynianu, masła kakaowego, olejeku migdałowego i kokosowego. Również protrądzikowe działanie mogą mieć niektóre leki np. steroidy czy leki przeciwdrgawkowe.

Zaostrzyć objawy trądziku może również nieprawidłowa dieta, pikantne potrawy, alkohol i papierosy.

Leczenie trądziku

Trądzik jest chorobą złożoną, dlatego jego leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Dobre efekty daje odpowiednia pielęgnacja skóry problematycznej.

Ważne jest codzienne oczyszczanie skóry. Szczególnie przydatne są substancje aktywne, które działają katalitycznie i komedolityczne, dzięki czemu nie dopuszczają do nadmiernego rogowacenia skóry i oczyszczają ją z czopów zaskórnikowych.

Dlatego wybierajmy kosmetyki z kwasem salicylowym, alfa-hydroksykwasami (mlekowym, glikolowym), nadtlenkiem benzoilu czy kwasem azelainowym. Działanie przeciwtrądzikowe ma również siarka czy cynk.

Pamiętajmy jednocześnie o nawilżaniu skóry by nie stała się szorstka i wysuszona.

Od wewnątrz możemy wesprzeć walkę witaminami wpływającymi na stan skóry: C, B2, i PP lub pijąc ziołowe herbatki wzmagające przeminę materii i usuwanie toksyn z organizmu - ziele bratka czy liść pokrzywy.


Podziel się: