×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Osteoporoza - przyczyny powstawania, objawy oraz sposoby leczenia

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, postępującą. W wyniku tego schorzenia dochodzi do zwiększenia komórek degradujących kość, przy stałej lub zmniejszonej ilości komórek ją naprawiających. Oznacza to, że cała struktura kośćca staje się słabsza, a więc szkielet staje się bardziej narażony na różnego rodzaju urazy.

Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza występuje głównie u pań, które przeszły już menopauzę oraz u osób starszych, w wyniku zmian zachodzących w ich starzejącym się organizmie. Może doprowadzić do niej również długotrwałe unieruchomienie kończyny (np. za pomocą gipsu) lub nieprawidłowe odżywianie. Do czynników ryzyka należą również : palenie tytoniu, spożywanie znacznych ilości alkoholu, czy przyjmowanie niektórych rodzajów leków (np. kortykosteroidów, stosowanych w chorobach reumatycznych tj. reumatoidalne zapalenie stawów).

Objawy osteoporozy

Podstawowym i pierwszym objawem świadczącym o możliwości występowania osteoporozy jest silny ból kości, który nasila się szczególnie podczas chodzenia, siedzenia czy stania. Dodatkowo niszczejąca struktura kostna podlega wielorakim siłom, które powodują jej ścieranie. W wyniku tego można odnieść wrażenie, że osoba chorująca na to schorzenie po pewnym czasie stała się niższa. Poza tym chorzy na osteoporozę są bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju urazy. To u nich najczęściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej lub ramiennej, które mogą skutkować zaawansowanym stopniem kalectwa.

Leczenie opiera się głównie na:

a) prawidłowej diecie,
b) przyjmowaniu odpowiednich suplementów - w tym wapnia, witaminy D3 i kalcytoniny oraz leków
c) fizjoterapii- ćwiczeniach czynnych kończyn, wzmacnianiu siły mięśniowej, masażach, elektroterapii, hydroterapii,  ćwiczeniach wzmacniających mięśnie kręgosłupa,
d) stosowaniu estrogenów - w przypadku osteoporozy menopauzalnej,
e) aktywności fizycznej- dostosowanej indywidualnie do pacjenta, w taki sposób, by aktywność ta nie przyniosła mu szkody, ani nie narażała go na kontuzje.


Podziel się: