Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?
Justyna Piekara

Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?

Dbanie o gorset mięśniowy jest ważne nawet u osób w podeszłym wieku. Z upływem lat postępuje zanik masy mięśniowej, który wpływa znacząco na sprawność fizyczną, a tym samym na jakość życia. Osoby starsze, które dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C są w najlepszej kondycji fizycznej i mają większą masę mięśni, informują naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Witamina C wpływa na stan mięśni szkieletowych

Naukowcy poddali badaniu ponad 13 000 osób w średnim wieku i seniorów – mieszkańców Norfolk w Anglii, którzy biorą udział w badaniu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). Badacze zauważyli, że osoby z dużą ilością witaminy C w diecie, co wpływało na jej dużą zawartość we krwi, miały najwyższą szacowaną masę mięśni szkieletowych. Okazało się, że blisko 60% badanych mężczyzn i 50% kobiet nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości witaminy C.

Utrata masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej są objawami starzenia się organizmu, takie zjawisko określa się mianem sarkopenii. Jest to przypadłość, która dotyka ponad 50 mln osób powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się postępującą degradacją mięśni – utratą ich masy oraz siły. Szacuje się, że większość ludzi po 50. roku życia traci od 0,5% do 1% masy mięśniowej każdego roku. 

Niedobór witaminy C jest powszechny, szczególnie u ludzi starszych, jeśli przybiera ekstremalną postać, może prowadzić do szkorbutu, anemii, ogólnego zmęczenia, bólów mięśni i gorączki. 

Dieta bogata w witaminę C

Promowanie diety bogatej w owoce i warzywa może pomóc w zmniejszeniu utraty mięśni szkieletowych związanej z wiekiem oraz przynieść inne szerokie korzyści zdrowotne. Zaleca się codzienne przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawce nie mniejszej niż 1 mg/kg masy ciała. 

„Nie mówimy o ludziach, którzy potrzebują dużych dawek. Spożywanie owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, każdego dnia i warzywa do każdego posiłku wystarczą większości osób” – zauważa Richard Hayhoe z Norwich Medical School. 

Organizm nie wytwarza samodzielnie witaminy C, więc konieczne jest jej uzyskanie z zewnętrznego źródła. Pokarmy bogate w witaminę C to m.in.: brokuły, brukselka, kalafior, czerwone papryki, pomidory, kiwi, cytryny, truskawki, pomarańcze.

Witamina C – rola w fizjologii mięśni szkieletowych

Około dwóch trzecich całkowitej ilości witaminy C w naszym organizmie znajduje się w mięśniach szkieletowych. Kwas askorbinowy pełni ważne funkcje w ich metabolizmie i fizjologii, służy do produkcji karnityny, kluczowej substancji zapewniającej mięśniom energię do funkcjonowania oraz kolagenu, który jest podstawowym składnikiem strukturalnym mięśni. Ponadto witamina C jest silnym przeciwutleniaczem przeciwdziałającym cząsteczkom wolnych rodników, których ilość wzrasta wraz z wiekiem i przyczynia się do niszczenia komórek mięśniowych. 

„Wiemy, że spożycie witaminy C wiąże się z masą mięśni szkieletowych. Pomaga ona w ochronie komórek i tkanek chroniących organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą przyczyniać się do spadku masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem” – mówi Alisy Welch, profesor epidemiologii żywieniowej na Uniwersytecie East Anglia w Norwich Medical School w Wielkiej Brytanii. 

Witamina C a utrata masy kostnej 

Opublikowana w czasopiśmie „Nutrients” metaanaliza prac badawczych przeprowadzonych w latach 2000-2020 wykazała, że witamina C wpływa korzystnie na metabolizm kości, co w konsekwencji może pomóc w zapobieganiu osteoporozie. Badania eksperymentalne potwierdzają, że u osób z wyższym spożyciem witaminy C ryzyko złamań kości jest mniejsze.

Według Kacie Vavrek, dietetyka sportowego z The Ohio State University Wexner Medical Centrum, witamina C dopinguje procesy kościotwórcze i stymulację kolagenu, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Witamina uczestniczy w procesach wzrostu i naprawy tkanek, w tym ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych. Wspomaga też wchłanianie żelaza, które może odgrywać istotną rolę dla masy mięśniowej, jak i gęstość kości.  

 1. A. Błońska, Witamina C może pomóc w zachowaniu masy mięśniowej, „kopalniawiedzy.pl” [online], https://kopalniawiedzy. pl/witamina-C-spozycie-owoce-cytrusowe-warzywa-masa-miesniowa-masa-miesni-szkieletowych, 32561, [dostęp:] 18.10.2020.
 2. L. Lewis, R. Hayhoe, A Mulligan, Lower dietary and circulating vitamin C in middle- and older-aged men and women are associated with lower estimated skeletal muscle mass, „The Journal of Nutrition” [online], nr 150 (10), s 2789–2798, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa221, [dostęp:] 18.10.2020.
 3. S. Khan, Vitamin C could help older adults retain muscle mass – new research, „theconversation.com” [online], https://theconversation. com/vitamin-c-could-help-older-adults-retain-muscle-mass-new-research-145125, [dostęp:] 18.10.2020.
 4. E. Millard, Vitamin C could be key to maintaining muscle as you age, „New Study Shows”, „verywellfit.com” [online], https://www.verywellfit.com/vitamin-c-and-muscle-mass-5076867, [dostęp:] 18.10.2020.
 5.  M. Hamer, Gary O’Donovan, sarcopenic obesity, weight loss, and mortality: the English Longitudinal Study of Ageing, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2017 [online], nr 106 (1), s 125–129, DOI: https://doi.org/10.3945/ajcn.117.152488, [dostęp:] 18.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij