Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?
Dbanie o gorset mięśniowy jest ważne nawet u osób w podeszłym wieku. Z upływem lat postępuje zanik masy mięśniowej, który wpływa znacząco na sprawność fizyczną, a tym samym na jakość życia. Osoby starsze, które dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C są w najlepszej kondycji fizycznej i mają większą masę mięśni, informują naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Witamina C wpływa na stan mięśni szkieletowych
Naukowcy poddali badaniu ponad 13 000 osób w średnim wieku i seniorów – mieszkańców Norfolk w Anglii, którzy biorą udział w badaniu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). Badacze zauważyli, że osoby z dużą ilością witaminy C w diecie, co wpływało na jej dużą zawartość we krwi, miały najwyższą szacowaną masę mięśni szkieletowych. Okazało się, że blisko 60% badanych mężczyzn i 50% kobiet nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości witaminy C.
Niedobór witaminy C jest powszechny, szczególnie u ludzi starszych, jeśli przybiera ekstremalną postać, może prowadzić do szkorbutu, anemii, ogólnego zmęczenia, bólów mięśni i gorączki.
Dieta bogata w witaminę C
Promowanie diety bogatej w owoce i warzywa może pomóc w zmniejszeniu utraty mięśni szkieletowych związanej z wiekiem oraz przynieść inne szerokie korzyści zdrowotne. Zaleca się codzienne przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawce nie mniejszej niż 1 mg/kg masy ciała.
„Nie mówimy o ludziach, którzy potrzebują dużych dawek. Spożywanie owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, każdego dnia i warzywa do każdego posiłku wystarczą większości osób” – zauważa Richard Hayhoe z Norwich Medical School.
Witamina C – rola w fizjologii mięśni szkieletowych
Około dwóch trzecich całkowitej ilości witaminy C w naszym organizmie znajduje się w mięśniach szkieletowych. Kwas askorbinowy pełni ważne funkcje w ich metabolizmie i fizjologii, służy do produkcji karnityny, kluczowej substancji zapewniającej mięśniom energię do funkcjonowania oraz kolagenu, który jest podstawowym składnikiem strukturalnym mięśni. Ponadto witamina C jest silnym przeciwutleniaczem przeciwdziałającym cząsteczkom wolnych rodników, których ilość wzrasta wraz z wiekiem i przyczynia się do niszczenia komórek mięśniowych.
„Wiemy, że spożycie witaminy C wiąże się z masą mięśni szkieletowych. Pomaga ona w ochronie komórek i tkanek chroniących organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą przyczyniać się do spadku masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem” – mówi Alisy Welch, profesor epidemiologii żywieniowej na Uniwersytecie East Anglia w Norwich Medical School w Wielkiej Brytanii.
Witamina C a utrata masy kostnej
Opublikowana w czasopiśmie „Nutrients” metaanaliza prac badawczych przeprowadzonych w latach 2000-2020 wykazała, że witamina C wpływa korzystnie na metabolizm kości, co w konsekwencji może pomóc w zapobieganiu osteoporozie. Badania eksperymentalne potwierdzają, że u osób z wyższym spożyciem witaminy C ryzyko złamań kości jest mniejsze.
Według Kacie Vavrek, dietetyka sportowego z The Ohio State University Wexner Medical Centrum, witamina C dopinguje procesy kościotwórcze i stymulację kolagenu, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Witamina uczestniczy w procesach wzrostu i naprawy tkanek, w tym ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych. Wspomaga też wchłanianie żelaza, które może odgrywać istotną rolę dla masy mięśniowej, jak i gęstość kości.