Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?
Justyna Piekara

Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?

Dbanie o gorset mięśniowy jest ważne nawet u osób w podeszłym wieku. Z upływem lat postępuje zanik masy mięśniowej, który wpływa znacząco na sprawność fizyczną, a tym samym na jakość życia. Osoby starsze, które dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C są w najlepszej kondycji fizycznej i mają większą masę mięśni, informują naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Witamina C wpływa na stan mięśni szkieletowych

Naukowcy poddali badaniu ponad 13 000 osób w średnim wieku i seniorów – mieszkańców Norfolk w Anglii, którzy biorą udział w badaniu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). Badacze zauważyli, że osoby z dużą ilością witaminy C w diecie, co wpływało na jej dużą zawartość we krwi, miały najwyższą szacowaną masę mięśni szkieletowych. Okazało się, że blisko 60% badanych mężczyzn i 50% kobiet nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości witaminy C.

Utrata masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej są objawami starzenia się organizmu, takie zjawisko określa się mianem sarkopenii. Jest to przypadłość, która dotyka ponad 50 mln osób powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się postępującą degradacją mięśni – utratą ich masy oraz siły. Szacuje się, że większość ludzi po 50. roku życia traci od 0,5% do 1% masy mięśniowej każdego roku. 

Niedobór witaminy C jest powszechny, szczególnie u ludzi starszych, jeśli przybiera ekstremalną postać, może prowadzić do szkorbutu, anemii, ogólnego zmęczenia, bólów mięśni i gorączki. 

Dieta bogata w witaminę C

Promowanie diety bogatej w owoce i warzywa może pomóc w zmniejszeniu utraty mięśni szkieletowych związanej z wiekiem oraz przynieść inne szerokie korzyści zdrowotne. Zaleca się codzienne przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawce nie mniejszej niż 1 mg/kg masy ciała. 

„Nie mówimy o ludziach, którzy potrzebują dużych dawek. Spożywanie owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, każdego dnia i warzywa do każdego posiłku wystarczą większości osób” – zauważa Richard Hayhoe z Norwich Medical School. 

Organizm nie wytwarza samodzielnie witaminy C, więc konieczne jest jej uzyskanie z zewnętrznego źródła. Pokarmy bogate w witaminę C to m.in.: brokuły, brukselka, kalafior, czerwone papryki, pomidory, kiwi, cytryny, truskawki, pomarańcze.

Witamina C – rola w fizjologii mięśni szkieletowych

Około dwóch trzecich całkowitej ilości witaminy C w naszym organizmie znajduje się w mięśniach szkieletowych. Kwas askorbinowy pełni ważne funkcje w ich metabolizmie i fizjologii, służy do produkcji karnityny, kluczowej substancji zapewniającej mięśniom energię do funkcjonowania oraz kolagenu, który jest podstawowym składnikiem strukturalnym mięśni. Ponadto witamina C jest silnym przeciwutleniaczem przeciwdziałającym cząsteczkom wolnych rodników, których ilość wzrasta wraz z wiekiem i przyczynia się do niszczenia komórek mięśniowych. 

„Wiemy, że spożycie witaminy C wiąże się z masą mięśni szkieletowych. Pomaga ona w ochronie komórek i tkanek chroniących organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą przyczyniać się do spadku masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem” – mówi Alisy Welch, profesor epidemiologii żywieniowej na Uniwersytecie East Anglia w Norwich Medical School w Wielkiej Brytanii. 

Witamina C a utrata masy kostnej 

Opublikowana w czasopiśmie „Nutrients” metaanaliza prac badawczych przeprowadzonych w latach 2000-2020 wykazała, że witamina C wpływa korzystnie na metabolizm kości, co w konsekwencji może pomóc w zapobieganiu osteoporozie. Badania eksperymentalne potwierdzają, że u osób z wyższym spożyciem witaminy C ryzyko złamań kości jest mniejsze.

Według Kacie Vavrek, dietetyka sportowego z The Ohio State University Wexner Medical Centrum, witamina C dopinguje procesy kościotwórcze i stymulację kolagenu, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Witamina uczestniczy w procesach wzrostu i naprawy tkanek, w tym ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych. Wspomaga też wchłanianie żelaza, które może odgrywać istotną rolę dla masy mięśniowej, jak i gęstość kości.  

 1. A. Błońska, Witamina C może pomóc w zachowaniu masy mięśniowej, „kopalniawiedzy.pl” [online], https://kopalniawiedzy. pl/witamina-C-spozycie-owoce-cytrusowe-warzywa-masa-miesniowa-masa-miesni-szkieletowych, 32561, [dostęp:] 18.10.2020.
 2. L. Lewis, R. Hayhoe, A Mulligan, Lower dietary and circulating vitamin C in middle- and older-aged men and women are associated with lower estimated skeletal muscle mass, „The Journal of Nutrition” [online], nr 150 (10), s 2789–2798, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa221, [dostęp:] 18.10.2020.
 3. S. Khan, Vitamin C could help older adults retain muscle mass – new research, „theconversation.com” [online], https://theconversation. com/vitamin-c-could-help-older-adults-retain-muscle-mass-new-research-145125, [dostęp:] 18.10.2020.
 4. E. Millard, Vitamin C could be key to maintaining muscle as you age, „New Study Shows”, „verywellfit.com” [online], https://www.verywellfit.com/vitamin-c-and-muscle-mass-5076867, [dostęp:] 18.10.2020.
 5.  M. Hamer, Gary O’Donovan, sarcopenic obesity, weight loss, and mortality: the English Longitudinal Study of Ageing, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2017 [online], nr 106 (1), s 125–129, DOI: https://doi.org/10.3945/ajcn.117.152488, [dostęp:] 18.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij