Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej? - portal DOZ.pl
Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?
Justyna Piekara

Czy witamina C wpływa na zachowanie masy mięśniowej?

Dbanie o gorset mięśniowy jest ważne nawet u osób w podeszłym wieku. Z upływem lat postępuje zanik masy mięśniowej, który wpływa znacząco na sprawność fizyczną, a tym samym na jakość życia. Osoby starsze, które dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C są w najlepszej kondycji fizycznej i mają większą masę mięśni, informują naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Witamina C wpływa na stan mięśni szkieletowych

Naukowcy poddali badaniu ponad 13 000 osób w średnim wieku i seniorów – mieszkańców Norfolk w Anglii, którzy biorą udział w badaniu EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). Badacze zauważyli, że osoby z dużą ilością witaminy C w diecie, co wpływało na jej dużą zawartość we krwi, miały najwyższą szacowaną masę mięśni szkieletowych. Okazało się, że blisko 60% badanych mężczyzn i 50% kobiet nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości witaminy C.

Utrata masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej są objawami starzenia się organizmu, takie zjawisko określa się mianem sarkopenii. Jest to przypadłość, która dotyka ponad 50 mln osób powyżej 50. roku życia. Charakteryzuje się postępującą degradacją mięśni – utratą ich masy oraz siły. Szacuje się, że większość ludzi po 50. roku życia traci od 0,5% do 1% masy mięśniowej każdego roku. 

Niedobór witaminy C jest powszechny, szczególnie u ludzi starszych, jeśli przybiera ekstremalną postać, może prowadzić do szkorbutu, anemii, ogólnego zmęczenia, bólów mięśni i gorączki. 

Dieta bogata w witaminę C

Promowanie diety bogatej w owoce i warzywa może pomóc w zmniejszeniu utraty mięśni szkieletowych związanej z wiekiem oraz przynieść inne szerokie korzyści zdrowotne. Zaleca się codzienne przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawce nie mniejszej niż 1 mg/kg masy ciała. 

„Nie mówimy o ludziach, którzy potrzebują dużych dawek. Spożywanie owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, każdego dnia i warzywa do każdego posiłku wystarczą większości osób” – zauważa Richard Hayhoe z Norwich Medical School. 

Organizm nie wytwarza samodzielnie witaminy C, więc konieczne jest jej uzyskanie z zewnętrznego źródła. Pokarmy bogate w witaminę C to m.in.: brokuły, brukselka, kalafior, czerwone papryki, pomidory, kiwi, cytryny, truskawki, pomarańcze.

Polecane dla Ciebie

Witamina C – rola w fizjologii mięśni szkieletowych

Około dwóch trzecich całkowitej ilości witaminy C w naszym organizmie znajduje się w mięśniach szkieletowych. Kwas askorbinowy pełni ważne funkcje w ich metabolizmie i fizjologii, służy do produkcji karnityny, kluczowej substancji zapewniającej mięśniom energię do funkcjonowania oraz kolagenu, który jest podstawowym składnikiem strukturalnym mięśni. Ponadto witamina C jest silnym przeciwutleniaczem przeciwdziałającym cząsteczkom wolnych rodników, których ilość wzrasta wraz z wiekiem i przyczynia się do niszczenia komórek mięśniowych. 

„Wiemy, że spożycie witaminy C wiąże się z masą mięśni szkieletowych. Pomaga ona w ochronie komórek i tkanek chroniących organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą przyczyniać się do spadku masy mięśniowej, która postępuje wraz z wiekiem” – mówi Alisy Welch, profesor epidemiologii żywieniowej na Uniwersytecie East Anglia w Norwich Medical School w Wielkiej Brytanii. 

Witamina C a utrata masy kostnej 

Opublikowana w czasopiśmie „Nutrients” metaanaliza prac badawczych przeprowadzonych w latach 2000-2020 wykazała, że witamina C wpływa korzystnie na metabolizm kości, co w konsekwencji może pomóc w zapobieganiu osteoporozie. Badania eksperymentalne potwierdzają, że u osób z wyższym spożyciem witaminy C ryzyko złamań kości jest mniejsze.

Według Kacie Vavrek, dietetyka sportowego z The Ohio State University Wexner Medical Centrum, witamina C dopinguje procesy kościotwórcze i stymulację kolagenu, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia gęstości mineralnej kości. Witamina uczestniczy w procesach wzrostu i naprawy tkanek, w tym ścięgien, więzadeł i naczyń krwionośnych. Wspomaga też wchłanianie żelaza, które może odgrywać istotną rolę dla masy mięśniowej, jak i gęstość kości.  

 1. A. Błońska, Witamina C może pomóc w zachowaniu masy mięśniowej, „kopalniawiedzy.pl” [online], https://kopalniawiedzy. pl/witamina-C-spozycie-owoce-cytrusowe-warzywa-masa-miesniowa-masa-miesni-szkieletowych, 32561, [dostęp:] 18.10.2020.
 2. L. Lewis, R. Hayhoe, A Mulligan, Lower dietary and circulating vitamin C in middle- and older-aged men and women are associated with lower estimated skeletal muscle mass, „The Journal of Nutrition” [online], nr 150 (10), s 2789–2798, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa221, [dostęp:] 18.10.2020.
 3. S. Khan, Vitamin C could help older adults retain muscle mass – new research, „theconversation.com” [online], https://theconversation. com/vitamin-c-could-help-older-adults-retain-muscle-mass-new-research-145125, [dostęp:] 18.10.2020.
 4. E. Millard, Vitamin C could be key to maintaining muscle as you age, „New Study Shows”, „verywellfit.com” [online], https://www.verywellfit.com/vitamin-c-and-muscle-mass-5076867, [dostęp:] 18.10.2020.
 5.  M. Hamer, Gary O’Donovan, sarcopenic obesity, weight loss, and mortality: the English Longitudinal Study of Ageing, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2017 [online], nr 106 (1), s 125–129, DOI: https://doi.org/10.3945/ajcn.117.152488, [dostęp:] 18.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij