Na oczy naturalnie
Ewa Pakuła-Kmieciak

Na oczy naturalnie

Coraz częściej nasi pacjenci, a czasem i my sami, skarżą się na uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu, pieczenie, kłucie lub przekrwienie spojówek. Dolegliwości te mogą być następstwem tzw. zespołu suchego oka – choroby wynikającej z niedostatecznego zwilżenia powierzchni gałki ocznej łzami.

Do rozwoju tego schorzenia nierzadko przyczyniamy się sami niewłaściwym stylem życia, które obejmuje:

• długotrwałe spędzanie czasu przy monitorach komputerowych,

• długotrwałe przebywanie w suchych pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją,

• długotrwałe prowadzenie pojazdu samochodowego,

• długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz

• długotrwałe czytanie.

Objawy nasilają się podczas wzmożonej pracy wzrokowej, kiedy jesteśmy wpatrzeni w monitor komputera, ekran telewizyjny albo obserwujemy to, co się dzieje na drodze lub intensywnie czytamy. Wówczas bowiem  zapominamy mrugać oczami. Tymczasem regularne mruganie (co 5-10 sekund) umożliwia właściwe rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni spojówki chroniącego gałkę oczną przed brudem, kurzem i bakteriami. Dzięki temu filmowi zdrowe spojówki są wilgotne i czyste. Przerwy w mruganiu trwające powyżej 10 sekund powodują powstawanie suchych punktów na spojówce, które stają się źródłem dyskomfortu i prowadzą do podrażnienia i rozwoju zespołu suchego oka. Odruchowe ocieranie oka w tej sytuacji nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie jeszcze nasila odczuwanie dolegliwości. Dodatkowo  nasze oczy „wysuszane” są przez długie jesionno-zimowo-wiosenne miesiące centralnego ogrzewania oraz klimatyzację, coraz częstszą w biurach, zakładach pracy i samochodach.

Z innych czynników negatywnie wpływających na nasze oczy należy wymienić:

• kąpiele w basenie lub morzu bez okularów ochronnych, kiedy chlor lub sól morska drażnią nasze spojówki,

• dni o zmniejszonej wilgotności powietrza oraz

• zbyt intensywne oświetlenie (promienie słoneczne, światło jarzeniówek, solarium).

Osobami szczególnie narażonymi na podrażnienie oczu i zespół suchego oka są osoby pracujące przed monitorem komputera, ludzie w wieku starszym, cierpiący na choroby reumatologiczne lub chorujący na cukrzycę, kobiety w okresie menopauzy oraz stosujące doustne środki antykoncepcyjne. 

Podobne objawy jak przy zespole suchego oka mogą towarzyszyć infekcjom bakteryjnym oka lub alergii. Przy czym przy tle bakteryjnym w oku pojawia się również wydzielina ropna, a przy tle alergicznym typowy jest świąd oka. Oczywiście o rozpoznaniu decyduje lekarz okulista po zebraniu wywiadu chorobowego oraz zbadaniu naszych oczu.

Zazwyczaj na wizytę w gabinecie okulistycznym trzeba poczekać, dlatego można z tym czasie polecić pacjentowi cierpiącemu z powodu  podrażnienia spojówek i przemęczenia oczu lek homeopatyczny dostępny bez recepty.

Preparat ten zawiera składniki naturalne w kompozycji zbliżonej do składu fizjologicznego filmu łzowego. Są to bowiem: starzec popielaty, świetlik lekarski, nagietek lekarski, chlorek potasu, fluorek wapnia, węglan magnezu i krzemionka.

Składniki roślinne działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu spojówki, a składniki mineralne łagodzą podrażnienie spojówek i nadwrażliwość na światło oraz zmniejszają zaczerwienienie spojówek. Jednocześnie preparat ów nie zawiera środków konserwujących, może więc być polecany dla alergików i osób noszących szkła kontaktowe.

Produkowany jest w postaci zestawu 10 jednorazowych pojemniczków do zakraplania, tzw. minimsów, co umożliwia aplikowanie za każdym razem jałowego leku do oczu ze świeżo otwartego pojemniczka. Lek zalecany jest dla dzieci od 12. roku życia i dla dorosłych. Preparat należy używać w zależności od nasilenia objawów od 2 do 6 razy dziennie, wkraplając po 1-2 kropli do każdego worka spojówkowego. Nie stwierdzono, aby wywoływał działania niepożądane. Nie daje interakcji z innymi lekami. Może być także stosowany w kuracji z innymi kroplami do oczu, przy czym wówczas należy zachować 15-minutowy odstęp między poszczególnymi lekami ocznymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wątroba pod ochroną

  Prawidłowo funkcjonujący przewód pokarmowy umożliwia trawienie pokarmów i przyswajanie z nich składników odżywczych niezbędnych do harmonijnego rozwoju fizycznego i życia. Jest to możliwe dzięki idealnemu skoordynowaniu pracy poszczególnych narządów trawiennych, a zwłaszcza wątroby, pęcherzyka żółciowego i trzustki, współdziałających w trawieniu pożywienia.

 • Czy warto zaszczepić się przeciw grypie?

  Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie? Pytanie to nurtuje niejednego z nas. Grypa jest bez wątpienia najpoważniejszą wirusową infekcją dróg oddechowych, na którą w krótkim czasie zapadają tysiące ludzi. Jednocześnie zmienność antygenowa szczepów wirusa powoduje, że na grypę można chorować co rok. Według wielu specjalistów najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia.

 • Jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?

  Chłód, zwiększona wilgotność powietrza i zimny wiatr zdecydowanie pogarszają nasz komfort cieplny, sprzyjając przechłodzeniu organizmu.

 • Porady na letni urlop

  Lato sprzyja częstszym wypadom za miasto, urlopowym podróżom po kraju i zagranicznym wojażom. Nieumiejętne korzystanie z uroków lata może czasem zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego warto dobrze się przygotować do planowanego wypoczynku. Przygotuj się do wakacji!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij