×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Na oczy naturalnie

Coraz częściej nasi pacjenci, a czasem i my sami, skarżą się na uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu, pieczenie, kłucie lub przekrwienie spojówek. Dolegliwości te mogą być następstwem tzw. zespołu suchego oka – choroby wynikającej z niedostatecznego zwilżenia powierzchni gałki ocznej łzami.

Do rozwoju tego schorzenia nierzadko przyczyniamy się sami niewłaściwym stylem życia, które obejmuje:

• długotrwałe spędzanie czasu przy monitorach komputerowych,

• długotrwałe przebywanie w suchych pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją,

• długotrwałe prowadzenie pojazdu samochodowego,

• długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz

• długotrwałe czytanie.

Objawy nasilają się podczas wzmożonej pracy wzrokowej, kiedy jesteśmy wpatrzeni w monitor komputera, ekran telewizyjny albo obserwujemy to, co się dzieje na drodze lub intensywnie czytamy. Wówczas bowiem  zapominamy mrugać oczami. Tymczasem regularne mruganie (co 5-10 sekund) umożliwia właściwe rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni spojówki chroniącego gałkę oczną przed brudem, kurzem i bakteriami. Dzięki temu filmowi zdrowe spojówki są wilgotne i czyste. Przerwy w mruganiu trwające powyżej 10 sekund powodują powstawanie suchych punktów na spojówce, które stają się źródłem dyskomfortu i prowadzą do podrażnienia i rozwoju zespołu suchego oka. Odruchowe ocieranie oka w tej sytuacji nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie jeszcze nasila odczuwanie dolegliwości. Dodatkowo  nasze oczy „wysuszane” są przez długie jesionno-zimowo-wiosenne miesiące centralnego ogrzewania oraz klimatyzację, coraz częstszą w biurach, zakładach pracy i samochodach.

Z innych czynników negatywnie wpływających na nasze oczy należy wymienić:

• kąpiele w basenie lub morzu bez okularów ochronnych, kiedy chlor lub sól morska drażnią nasze spojówki,

• dni o zmniejszonej wilgotności powietrza oraz

• zbyt intensywne oświetlenie (promienie słoneczne, światło jarzeniówek, solarium).

Osobami szczególnie narażonymi na podrażnienie oczu i zespół suchego oka są osoby pracujące przed monitorem komputera, ludzie w wieku starszym, cierpiący na choroby reumatologiczne lub chorujący na cukrzycę, kobiety w okresie menopauzy oraz stosujące doustne środki antykoncepcyjne. 

Podobne objawy jak przy zespole suchego oka mogą towarzyszyć infekcjom bakteryjnym oka lub alergii. Przy czym przy tle bakteryjnym w oku pojawia się również wydzielina ropna, a przy tle alergicznym typowy jest świąd oka. Oczywiście o rozpoznaniu decyduje lekarz okulista po zebraniu wywiadu chorobowego oraz zbadaniu naszych oczu.

Zazwyczaj na wizytę w gabinecie okulistycznym trzeba poczekać, dlatego można z tym czasie polecić pacjentowi cierpiącemu z powodu  podrażnienia spojówek i przemęczenia oczu lek homeopatyczny dostępny bez recepty.

Preparat ten zawiera składniki naturalne w kompozycji zbliżonej do składu fizjologicznego filmu łzowego. Są to bowiem: starzec popielaty, świetlik lekarski, nagietek lekarski, chlorek potasu, fluorek wapnia, węglan magnezu i krzemionka.

Składniki roślinne działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu spojówki, a składniki mineralne łagodzą podrażnienie spojówek i nadwrażliwość na światło oraz zmniejszają zaczerwienienie spojówek. Jednocześnie preparat ów nie zawiera środków konserwujących, może więc być polecany dla alergików i osób noszących szkła kontaktowe.

Produkowany jest w postaci zestawu 10 jednorazowych pojemniczków do zakraplania, tzw. minimsów, co umożliwia aplikowanie za każdym razem jałowego leku do oczu ze świeżo otwartego pojemniczka. Lek zalecany jest dla dzieci od 12. roku życia i dla dorosłych. Preparat należy używać w zależności od nasilenia objawów od 2 do 6 razy dziennie, wkraplając po 1-2 kropli do każdego worka spojówkowego. Nie stwierdzono, aby wywoływał działania niepożądane. Nie daje interakcji z innymi lekami. Może być także stosowany w kuracji z innymi kroplami do oczu, przy czym wówczas należy zachować 15-minutowy odstęp między poszczególnymi lekami ocznymi.


Podziel się: