Podstawy pielęgnacji ciała
Katarzyna Chlebicz

Podstawy pielęgnacji ciała

Skóra to największy narząd ciała, spełnia wiele kluczowych funkcji, dlatego tak ważne jest to,  aby prawidłowo o nią zadbać! Pielęgnacja skóry całego ciała bardzo często traktowana jest drugorzędnie. Wiele osób pielęgnację ciała pomija lub stosuje ją sporadycznie. W dużej mierze przyczyną tego zjawiska, jest fakt iż skóra ciała wydaję się być mniej problematyczna niż skóra twarzy. Dodatkowo przez większą część roku ciało zakrywa odzież, a pokazywane jest jedynie na basenie lub w sezonie letnim, stąd mniejsza motywacja do tego, aby do codziennej rutyny włączyć pielęgnację całego ciała.  

Częstym argumentem, który pada, po zapytaniu o pielęgnację ciała, jest brak chęci lub czasu, czyli małe lenistwo, które hamuje nas przed sięgnięciem po jakikolwiek kosmetyk do ciała. Czasami zniechęca nas konsystencja kosmetyku, zbyt długie wchłanianie się produktu, tłusty, lepki film, który pozostawia na powierzchni skóry. Pomijanie pielęgnacji skóry ciała jest dużym błędem, to, że skóra w danej chwili jest w dobrym stanie nie oznacza, że nie powinniśmy się o nią odpowiednio zatroszczyć. Dbanie o skórę ciała powinno stać się naszym codziennym obowiązkiem. 

Jak dobrać pielęgnacje do ciała? 

Kosmetyki do pielęgnacji ciała powinniśmy przede wszystkim dobrać do aktualnego stanu skóry. Po pierwsze przyjrzyj się uważnie swojej skórze. Spójrz jak wygląda Twoja skóra na nogach, pośladkach, brzuchu, biuście i rękach. Warto poświęcić temu chwilę czasu. Zaobserwuj stan swojej skóry, sprawdź w jakiej kondycji jest, może zauważysz suche placki, łuszczącą się skórę, zaczerwienienia, brak jędrności i elastyczności, czy pomarańczową skórkę w okolicach ud i pośladków. Taka analiza naszego ciała jest kluczowa w doborze odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcemy, aby pielęgnacja była skuteczna, musimy dać naszej skórze to, czego faktycznie potrzebuje. 

Rodzaj skóry i jej pielęgnacja 

Skóra sucha – bardzo łatwa do zdiagnozowania, cechy takiego rodzaju skóry są widoczne gołym okiem. Skóra sucha charakteryzuje się przede wszystkim: łuszczeniem się naskórka, zaczerwienieniem, szorstkością oraz pękaniem skóry. Skórze suchej towarzyszą również nieprzyjemne objawy takie jak: pieczenie, świąd, uczucie ściągnięcia. Bardzo często taki stan skóry występuje w okolicach dłoni, łokci, kolan, stóp, ale także na powierzchni reszty ciała. Taka skóra wymaga szczególnej pielęgnacji.  

W przypadku suchej skóry ciała zaleca się stosowanie emolientów 2 razy dziennie. Emolienty to preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczającym, które pomagają zwalczyć kliniczne objawy suchej skóry. Emolienty mogą występować w postaci kremów, balsamów czy emulsji. Warto pamiętać, że zachowują one swoje działanie przez 4 godziny od ich nałożenia,  dlatego należy je reaplikować. Kosmetyki do tego rodzaju skóry powinny zawierać 2 rodzaje składników: pierwsze z nich to składniki nawilżające, które wnikają do rogowej warstwy naskórka, mające zdolność do wiązania wody w naskórku, natomiast drugim rodzajem składników są składniki, które przeciwdziałają odwodnieniu skóry, poprzez uszczelnianie bariery wodnej. Do pierwszej kategorii składników zaliczamy: mocznik, kwas pirolidynokarboksylowy, glicerynę, kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Do drugiej grupy zaliczamy: fizjologiczne lipidy (ceramidy, skwalen, trójglicerydy, fosfolipidy oraz kwasy tłuszczowe), oleje zwierzęce, oleje roślinne oraz woski. Do pielęgnacji skóry suchej bardzo dobrze sprawdzą się również olejki, które w swoim składzie nie zawierają wody, a składają się jedynie z mineralnych lub naturalnych olejków. 

W przypadku skóry suchej należy pamiętać, aby nie stosować wysuszających mydeł, silnych detergentów, czy soli do kąpieli. Warto również zrezygnować z kosmetyków, które posiadają składniki uczulające, takie jak: substancje zapachowe, konserwanty i barwniki. Przy skórze suchej unikaj długich, gorących kąpieli, postaw na krótsze kąpiele, w letniej wodzie. 

Skóra wrażliwa – często występuje w połączeniu ze skórą suchą. Skłonna jest do powstawania reakcji alergicznych i podrażnień. 

W przypadku skóry wrażliwej pielęgnacja powinna wyglądać analogicznie do pielęgnacji skóry suchej. 

Skóra atopowa – inaczej atopowe zapalenie skóry to przewlekła, zapalna choroba skóry. Charakterystycznymi objawami tego rodzaju skóry są: suchość, świąd oraz stan zapalny.  

W pielęgnacji skóry atopowej najważniejsze jest to, aby łagodzić i przeciwdziałać podrażnieniom, oraz nawilżać skórę. Przede wszystkim należy używać kosmetyków, które są dedykowane skórze atopowej, dzięki czemu unikniemy podrażnień i ewentualnych reakcji alergicznych. Kosmetyki te powinny mieć prosty skład. Warto stosować produkty z jednej firmy lub serii. Do pielęgnacji ciała sprawdzą się tłuste emulsje zawierające ceramidy, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), czy masło Karite. Poleca się je aplikować kilka razy w ciągu dnia. 

W kosmetykach do skóry atopowej należy unikać: substancji zapachowych, konserwantów, surowców naturalnego pochodzenia roślinnego i ekstraktów roślinnych. Pamiętaj, aby skórę atopową pielęgnować, nawet w fazie remisji (poprawy stanu skóry). Unikaj długich, gorących kąpieli! Kąpiel w przypadku skóry atopowej nie powinna trwać dłużej niż 5-10 minut. Warto do wody dodać kosmetyki, które dodatkowo zapewnią skórze nawilżenie i natłuszczenie. 

Cellulit – skóra, która charakteryzuje się nierównościami i zgrubieniami w okolicach brzucha, ud i pośladków. Problem ten dotyka ponad 85% kobiet. Cellulit może pojawić się u każdej kobiety bez względu na jej wiek i masę ciała. 

Pielęgnacja skóry objętej cellulitem powinna być wielokierunkowa. Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym złuszczaniu martwego naskórka. W tym przypadku świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju peelingi: suche, cukrowe, solne. Głównymi składnikami takich peelingów są między innymi: kawa, cynamon, algi, zielona herbata. Peeling ciała można wykonać nie tylko przy użyciu kosmetyków, ale również można do tego celu zastosować rękawicy peelingującej, specjalnego masażera z wypustkami lub szczotki z naturalnego włosia. Peelingi stanowią ważny element pielęgnacji skóry z cellulitem, przede wszystkim poprawiają ukrwienie skóry, ujędrniają i napinają ją, a dodatkowo złuszczają martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra będzie „chłonąć” kosmetyki zaaplikowane później. Preparatów o działaniu antycellulitowym na rynku jest wiele od żeli, serum, po kremy, balsamy i koncentraty. Przy doborze tego typu kosmetyku należy kierować się głównie ich składem. Szukaj produktów, które będą zawierały, między innymi: kofeinę, L-karnitynę, retinoidy, wyciągi roślinne, które zawierają związki czynne, takie jak saponiny, flawonoidy (np. bluszcz pospolity, krwawnik, arnika górska, kasztanowiec zwyczajny, miłorząb japoński, nagietek lekarski, skrzyp polny,  szałwia, lukrecja, wąkrota azjatycka, kozieradka, algi, zielona herbata). 

Skóra normalna – osoby, które mogą cieszyć się dobrym stanem skóry ciała, również powinny pomyśleć o jej pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest stosowanie na przykład olejków. Zaraz po kąpieli na jeszcze mokrą skórę należy zaaplikować ulubiony olejek do ciała, a następnie delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem. Taki zabieg zagwarantuje utrzymanie skóry w świetnej kondycji, a dodatkowo olejek nie pozostawi lepkiej warstwy na powierzchni skóry. Używanie olejku jest alternatywą do balsamów i maseł do ciała, które czasami dłużej się wchłaniają. Jeśli jednak jesteś zwolenniczką innych konsystencji kosmetyków możesz śmiało sięgnąć po mleczko, czy balsam do ciała. Do pielęgnacji skóry warto dołączyć regularne złuszczanie naskórka.

Pamiętaj, że  peelingi wykonujemy nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. W przypadku skóry normalnej mamy szeroki wachlarz możliwości, można sięgnąć po peelingi suche, cukrowe, solne, drobnoziarniste, gruboziarniste, rękawice, szczotki. W zależności od preferencji, dobierz produkt, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i najefektywniejszy w użyciu. 

Polecane dla Ciebie

Na co zwrócić uwagę decydując się na kosmetyk do pielęgnacji ciała? 

Przed zakupem kosmetyku do pielęgnacji ciała oceń i określ stan swojej skóry. Odpowiedź sobie na pytania: czego w danym momencie skóra potrzebuje, jak wygląda, jakie ma cechy. Warto wziąć pod uwagę również obecnie panujące warunki atmosferyczne, tak aby dopasować pielęgnację do ewentualnych warunków determinujących stan skóry. Ogromny wpływ na stan skóry mają czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce, upał, mróz, wiatr, czy  klimatyzowane,  ogrzewane pomieszczenia. Jeśli już wiesz czego Twoja skóra potrzebuje, spójrz na skład kosmetyku, sprawdź czy nie zawiera on substancji, które potencjalnie mogą wywołać reakcje alergiczną, a także czy znajdują się w nim składniki nawilżające. Następnie dobierz kosmetyk do swoich preferencji i osobistych upodobań, jeśli zależy Ci na bogatej formule, wybierz masło do ciała, jeśli wolisz lekką konsystencję i szybkie wchłanianie możesz skusić się na balsam, czy mleczko do ciała lub alternatywnie wybierz olejek. 

Kiedy i jak często aplikować produkty do pielęgnacji ciała? 

Częstotliwość aplikacji kosmetyków do pielęgnacji ciała zależy od rodzaju i stanu skóry. Zakłada się, że produkty te aplikujemy 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Wieczorem najlepiej produkty do pielęgnacji ciała stosować od razu po kąpieli, tak aby dostarczyć skórze odpowiedniego nawilżenia, odżywienia i ochrony po zastosowanych wcześniej kosmetykach myjących. 

Sposób aplikacji produktów do pielęgnacji ciała 

Podczas aplikowania kosmetyków na skórę pamiętaj aby robić to z należytą uwagą i  delikatnością. Szanuj swoją skórę, nie rozciągaj jej, nie wykonuj zbyt mocnych ruchów. Najlepszym sposobem aplikacji kosmetyków jest ich wmasowywanie, trzymając się  kierunku od dołu w gór. Delikatnie wmasowuj produkt w skórę ciała, możesz wykonywać ruchy okrężne. Nakładanie kosmetyków na ciało to świetny pretekst do wykonania krótkiego, delikatnego masażu skóry. Pozwoli to pobudzić krążenie, co może korzystnie wpłynąć na poprawę jędrności skóry. Dodatkowo skóra dużo szybciej zaabsorbuje kosmetyk, przyspieszając jego wchłanianie. Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry z cellulitem nakładaj na miejsca w których ten problem występuje. Kosmetyki o cięższej konsystencji, takie jak masła do ciała uprzednio rozgrzej w dłoniach, wtedy ich aplikacja będzie dużo prostsza i  przyjemniejsza. 

  1. K. Śliwa, E. Sikora, J. Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, „Wiadomości chemiczne”, nr 7-8, 65, 2011. 
  2. H. Bojarowicz, M. Rucińska, J. Krysiński, Kosmetyki redukujące cellulit, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 97(4), 2016. 
  3. M. Czarnecka-Operacz, Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny, „Postępy Dermatologii i Alergologii XXIII, nr 2, 2006. 
  4. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, „Cosmetology Today”, nr 3, 2009. 
  5. D. Wojnowska, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, Postępy Dermatologii i Alergologii XX, nr 2, 2003. 
  6. E. Fink, Kosmetyka Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, „MedPharm Polska”, Wrocław, 2011, s. 24-29.  
  7. E. Budzisz, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław, 2011, s. 53. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij