Naturalnie na kaszel – homeopatia w leczeniu kaszlu
Ewa Pakuła

Naturalnie na kaszel – homeopatia w leczeniu kaszlu

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego i wywoływany jest przez odruchy nerwowe powstające pod wpływem podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych.

Istotą zjawiska kaszlu jest gwałtowne wyrzucanie powietrza z płuc, które ma na celu usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny albo ciała obcego.

W zależności od choroby wywołującej kaszel, jego charakter może być różny. Wyróżniamy kaszel suchy, nieproduktywny, bez odkrztuszania plwociny, który pojawia się na początku ostrych procesów zapalnych dróg oddechowych i kaszel mokry, produktywny, połączony z odkrztuszaniem plwociny pojawiający się w przebiegu procesów zapalnych przewlekłych.

Kaszel suchy – przyczyny

Suchy kaszel może świadczyć o:

 1. Zapaleniu krtani i tchawicy na tle infekcyjnym lub podrażnieniowym (przez gazy albo pyły). Charakterystyczne dla niego jest, że nasila się po położeniu do łóżka i tzw. rozgrzaniu się. Suchy kaszel po infekcji wirusowej może utrzymywać się nawet do czterech tygodni od chwili wyleczenia i jest następstwem uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych drażniącego zakończenia nerwowe.
 2. Astmie oskrzelowej, kiedy pojawia się na końcu napadu duszności. Jest on męczący, a chory z trudem wykrztusza niewielką ilość lepkiej, zbitej plwociny.
 3. Ciele obcym w tchawicy. Towarzyszy mu wówczas tzw. stridor, czyli świst krtaniowy oraz objawy duszenia.
 4. Chorobach opłucnej. Wówczas towarzyszy mu ból w klatce piersiowej nasilający się podczas głębokiego oddychania.
 5. Nerwicy i nie ma wówczas w ogóle związku z chorobami układu oddechowego.

Kaszel psychogenny rozpoznaje się po wykluczeniu przyczyn organicznych tego objawu.

Kaszel mokry– przyczyny

Kaszel wilgotny pojawia się w przebiegu

 1. Przewlekłego zapalenia oskrzeli. Najbardziej dokucza rano, a w wywiadzie u chorego pojawia się często nałóg palenia. Przyczyną takiego kaszlu może też być gruźlica, sarkoidoza oraz grzybica.
 2. Chorób miąższu płucnego, np. zapalenia płuc.
 3. Zastoju krwi w obrębie płuc na tle chorób układu krążenia. Często wówczas wykrztuszana wydzielina jest podbarwiona krwią.
 4. Nowotworu płuc i często pierwszym jego objawem jest zmiana charakteru kaszlu, a czasem też krwawienie z dróg oddechowych.

Ponieważ kaszel jest objawem, zawsze dążymy do ustalenia jego przyczyny. Niemniej jednak jeśli jest on suchy i męczący nasz pacjent oczekuje szybkiego złagodzenia jego dolegliwości. W tym celu można polecić syrop homeopatyczny zawierający:

 • Droserę, która łagodzi suchy kaszel,
 • Belladonnę, która wysusza błony śluzowe dróg oddechowych, zmniejszając odczuwanie bólu i chrypki,
 • Coccus cacti i Solidago, które również łagodzą napadowy kaszel,
 • Corallium rubrum, który zmniejsza podrażnienie wywoływane wysiękiem w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych,
 • Cuprum łagodzący gwałtowne ataki kaszlu z dusznościami.

Syrop ten nie powoduje objawów ubocznych i jest bezpieczny w stosowaniu, o czym najlepiej świadczy fakt, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Można go stosować równolegle z innymi lekami, a także podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Dawkowanie u dorosłych wynosi 3-5 razy dziennie po łyżce stołowej, a u dzieci 3-5 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.
Homeopatia działa inaczej niż ziołolecznictwo, ponieważ jej podstawy opierają się na zasadzie simile, czyli podobne leczy się podobnym (łac. Similia similibus curantur). Polega to na podawaniu choremu minimalnych dawek substancji (wielokrotnie rozcieńczonych w wyniku tzw. potencjonowania H a H), które w większych dawkach wywoływałyby objawy zbliżone do objawów chorobowych. Minimalne dawki tych substancji mają działanie lecznicze. Jeśli po kilku dniach stosowania leku homeopatycznego nie ma poprawy lub dolegliwości nasilają się, konieczna jest konsultacja lekarza, który oceni, czy można kontynuować leczenie homeopatyczne, lub rozważy zastosowanie antybiotyku. Jednak często przy suchym kaszlu na tle infekcji górnych dróg oddechowych wystarczają leki homeopatyczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij