Naturalnie na kaszel – homeopatia w leczeniu kaszlu
Ewa Pakuła

Naturalnie na kaszel – homeopatia w leczeniu kaszlu

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego i wywoływany jest przez odruchy nerwowe powstające pod wpływem podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych.

Istotą zjawiska kaszlu jest gwałtowne wyrzucanie powietrza z płuc, które ma na celu usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny albo ciała obcego.

W zależności od choroby wywołującej kaszel, jego charakter może być różny. Wyróżniamy kaszel suchy, nieproduktywny, bez odkrztuszania plwociny, który pojawia się na początku ostrych procesów zapalnych dróg oddechowych i kaszel mokry, produktywny, połączony z odkrztuszaniem plwociny pojawiający się w przebiegu procesów zapalnych przewlekłych.

Kaszel suchy – przyczyny

Suchy kaszel może świadczyć o:

 1. Zapaleniu krtani i tchawicy na tle infekcyjnym lub podrażnieniowym (przez gazy albo pyły). Charakterystyczne dla niego jest, że nasila się po położeniu do łóżka i tzw. rozgrzaniu się. Suchy kaszel po infekcji wirusowej może utrzymywać się nawet do czterech tygodni od chwili wyleczenia i jest następstwem uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych drażniącego zakończenia nerwowe.
 2. Astmie oskrzelowej, kiedy pojawia się na końcu napadu duszności. Jest on męczący, a chory z trudem wykrztusza niewielką ilość lepkiej, zbitej plwociny.
 3. Ciele obcym w tchawicy. Towarzyszy mu wówczas tzw. stridor, czyli świst krtaniowy oraz objawy duszenia.
 4. Chorobach opłucnej. Wówczas towarzyszy mu ból w klatce piersiowej nasilający się podczas głębokiego oddychania.
 5. Nerwicy i nie ma wówczas w ogóle związku z chorobami układu oddechowego.

Kaszel psychogenny rozpoznaje się po wykluczeniu przyczyn organicznych tego objawu.

Kaszel mokry– przyczyny

Kaszel wilgotny pojawia się w przebiegu

 1. Przewlekłego zapalenia oskrzeli. Najbardziej dokucza rano, a w wywiadzie u chorego pojawia się często nałóg palenia. Przyczyną takiego kaszlu może też być gruźlica, sarkoidoza oraz grzybica.
 2. Chorób miąższu płucnego, np. zapalenia płuc.
 3. Zastoju krwi w obrębie płuc na tle chorób układu krążenia. Często wówczas wykrztuszana wydzielina jest podbarwiona krwią.
 4. Nowotworu płuc i często pierwszym jego objawem jest zmiana charakteru kaszlu, a czasem też krwawienie z dróg oddechowych.

Ponieważ kaszel jest objawem, zawsze dążymy do ustalenia jego przyczyny. Niemniej jednak jeśli jest on suchy i męczący nasz pacjent oczekuje szybkiego złagodzenia jego dolegliwości. W tym celu można polecić syrop homeopatyczny zawierający:

 • Droserę, która łagodzi suchy kaszel,
 • Belladonnę, która wysusza błony śluzowe dróg oddechowych, zmniejszając odczuwanie bólu i chrypki,
 • Coccus cacti i Solidago, które również łagodzą napadowy kaszel,
 • Corallium rubrum, który zmniejsza podrażnienie wywoływane wysiękiem w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych,
 • Cuprum łagodzący gwałtowne ataki kaszlu z dusznościami.

Syrop ten nie powoduje objawów ubocznych i jest bezpieczny w stosowaniu, o czym najlepiej świadczy fakt, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Można go stosować równolegle z innymi lekami, a także podawać kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Dawkowanie u dorosłych wynosi 3-5 razy dziennie po łyżce stołowej, a u dzieci 3-5 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.
Homeopatia działa inaczej niż ziołolecznictwo, ponieważ jej podstawy opierają się na zasadzie simile, czyli podobne leczy się podobnym (łac. Similia similibus curantur). Polega to na podawaniu choremu minimalnych dawek substancji (wielokrotnie rozcieńczonych w wyniku tzw. potencjonowania H a H), które w większych dawkach wywoływałyby objawy zbliżone do objawów chorobowych. Minimalne dawki tych substancji mają działanie lecznicze. Jeśli po kilku dniach stosowania leku homeopatycznego nie ma poprawy lub dolegliwości nasilają się, konieczna jest konsultacja lekarza, który oceni, czy można kontynuować leczenie homeopatyczne, lub rozważy zastosowanie antybiotyku. Jednak często przy suchym kaszlu na tle infekcji górnych dróg oddechowych wystarczają leki homeopatyczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij