Polacy wynaleźli tabletkę na jaskrę
Katarzyna Szulik

Polacy wynaleźli tabletkę na jaskrę

Po 20 latach badań na rynku pojawić się mają pierwsze na świecie tabletki zawierające Cytykolinę, nutraceutyk wspomagający leczenie jaskry. Przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować terapię tej dolegliwości, dokonali okuliści z Polski i Niemiec.

Po stronie polskiej badania nad substancją prowadzili naukowcy z klinki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Cytykolina, znana od około 20 lat jako lek stosowany w psychiatrii neurologii, ma także zdolność odżywiania i wzmacniania tych części oka, które ulegają degradacji w wyniku jaskry. Mowa przede wszystkim o komórkach siatkówki i strukturach nerwu wzrokowego. Badania naukowców pokazały, że przyjmowanie leków na bazie Cytykoliny wyraźnie spowalnia, a w niektórych wypadkach hamuje rozwój jaskry, a także wspomaga leczenie neuropatii nerwu wzrokowego i schorzeń zwyrodnieniowych siatkówki. Wspomniane wnioski zostały potwierdzone podczas wieloletnich obserwacji naukowców z Niemczech i Polski, co pozwoliło na stworzenie leku w formie łatwo przyswajalnej tabletki. 

Leczy i zapobiega

Lek występują w formie nutraceutyku, czyli substancji z pogranicza suplementu diety, co minimalizuje jego ewentualne skutki uboczne. To bardzo ważne, ponieważ chorzy na jaskrę prawdopodobnie będą musieli przyjmować tabletkę przez wiele lat. 

Prof. Robert Rejdak, szefujący lubelskiej klinice Okulistyki Ogólnej, wyraził nadzieję, że lek może okazać się przydatny nie tylko w terapii, ale także profilaktyce jaskry. Naukowcy mają zamiar sprawdzać prawdziwość tej tezy podając tabletkę osobom obciążonym wysokim ryzykiem wystąpienia jaskry by sprawdzić, czy tego typu działanie zapobiegnie rozwojowi choroby. 

Czym jest jaskra?

Jaskra należy do groźnych chorób oczu nie tylko przez wzgląd na jej wpływ na stan naszego coraz słabszego widzenia (ze ślepotą włącznie), ale również na fakt, że początki schorzenia przebiegają często bezobjawowo. Jedynym sposobem na zahamowanie rozwoju choroby jest wykrycie jej we wczesnym stadium, co wymaga regularnych badań, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.

Tabletka może być ogromną pomocą dla chorych na jaskrę, ale nie zastąpi dotychczasowych, uznanych metod leczenia, w tym zabiegów czy kropli. Wprowadzenie jej do obiegu jest pewne dzięki zainteresowaniu ze strony jednego z amerykańskich koncernów farmaceutycznych, który postanowił zająć się jej produkcją. Tabletki z Cytykoliną mają pojawić się w aptekach już we wrześniu. 

Pionierska operacja 

Powstanie tabletki na jaskrę to kolejna innowacja dotycząca tej choroby wprowadzona przez Polaków w 2017 roku. W lutym okuliści ze Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku wszczepili dwóm pacjentom żelowe stenty, które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. W ten sposób ciśnienie śródgałkowe, będące główną przyczyną jaskry, zmniejsza się, dzięki czemu postęp choroby zostaje zahamowany. 

Wspomniana operacja to absolutne novum w dziedzinie leczenia jaskry. Jako pierwsi na świecie przeprowadzili ją Amerykanie, a w zaledwie kilka dni później Polacy poszli ich śladem. Choć zabieg wydaje się poważny, w rzeczywistości jest mało inwazyjny, a niewielka modyfikacja może okazać się zbawienna dla chorych na jaskrę. 

Źróło: Kurier Lubelski, RMF FM, Fakt.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij