Jak właściwie pielęgnować skórę niemowlęcia?
Aleksandra Drechna-Musiałowicz

Jak właściwie pielęgnować skórę niemowlęcia?

We wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dbając o skórę bobasa, dajesz mu szansę cieszyć się odkrywaniem świata.

Skóra chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, bierze udział w oddychaniu, regulacji temperatury, gospodarce wodnej, wydalaniu, ogólnych procesach obronnych, wreszcie dostarcza informacji o otaczającym środowisku.

Skóra dziecka znajduje się w stadium stałego rozwoju od okresu płodowego aż do 2-3 roku życia. Dopiero wtedy swoją budową i sposobem funkcjonowania przypomina skórę człowieka dorosłego.

Kosmetyki dla maluszka

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, sucha i wrażliwa, ponieważ nie są w niej jeszcze rozwinięte typowe mechanizmy ochronne. Dodatkowo w porównaniu ze skórą dorosłego człowieka jest ona dwukrotnie cieńsza. Nie pokrywa jej szczelny ochronny płaszcz lipidowy, który odpowiada za utrzymanie równowagi i chroni przed bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Cienka i delikatna skóra niemowlęcia jest łatwo przepuszczalna, zarówno dla korzystnych jak i szkodliwych czynników świata zewnętrznego, powoduje to jej dużą podatność na wszelkiego rodzaju urazy, drażniące działanie środowiska, zakażenia. Dlatego jej właściwa pielęgnacja jest niezbędna dla dobrego zdrowia i samopoczucia niemowlęcia. Aby skóra dziecka była zdrowa, powinno się utrzymywać jej naturalną gładkość i sprężystość. Nawet jeśli nie ma na niej żadnych otarć, należy ją odpowiednio natłuszczać i zapewniać skuteczną ochronę przed wysuszeniem, gdyż delikatna skóra niemowlęcia wchłania i traci wilgoć znacznie szybciej niż skóra dorosłych.
Jednak małe dziecko nie potrzebuje do pielęgnacji wielu specyfików. Do codziennych kąpieli noworodków należy stosować bezzapachowe mydełko specjalnie dla nich przeznaczone. Musi być ono delikatne, niealergizujące, mieć odczyn lekko kwaśny (Ph - 5,5) taki jak skóra dziecka. Po kąpieli dziecko należy dokładnie osuszyć i nasmarować oliwką lub mleczkiem nawilżającym.

W pierwszych dniach życia przydaje się również krem  na odparzenia pupy maluszka. Kremy te chronią skórę dziecka przed kontaktem z podrażniającymi ją kałem i moczem. W przypadku zauważenie jakichkolwiek zmian w tych okolicach należy zacząć stosować specjalne kremy, a jeżeli nie przynosi to spodziewanego efektu - zasięgnąć porady pediatry. Aby uniknąć odparzeń należy także często wietrzyć pośladki (np.: po zmianie pieluszki pozwól dziecku poleżeć przez kilka minut z gołą pupą na kocyku lub raczkować na golasa). Również stosowanie specjalnych chusteczek nasączonych pielęgnującymi skórę substancjami, po każdej zmianie pieluszki pozwala na uniknięcie odparzeń .

Gdy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia, można wprowadzić kolejne kosmetyki pielęgnacyjne: zasypkę do zapobiegania podrażnieniom, szampon, płyn do kąpieli. Należy jednak zwracać uwagę na to, by nie zawierały one sztucznych barwników i składników zapachowych. Wybierając szampon należy zwracać uwagę by nie szczypał w oczy.

Ochrona latem

Dzieci w żadnym wieku nie powinny długo przebywać na słońcu. Maluch może się opalić nawet w ciągu 10 - 15 minut. Pierwszą barierą przeciwsłoneczną dla dziecka powinno być ubranie. W ciepłe dni wkładajcie swojemu brzdącowi lekkie, bawełniane ubranko zakrywające zarówno ramiona jak i nogi. Nie zapominajcie o założeniu mu na głowę czapeczki lub kapelusza. Starajcie się unikać wychodzenia w porach dnia, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze (między godzinami 11 a 15). Dzieci, które nie skończyły pół roku, należy smarować grubą warstwą kremów z tzw. filtrami fizycznymi - mineralnymi (tlenek cynku, dwutlenek tytanu). One najlepiej odbijają promienie słoneczne. U starszych dzieci, u których można stosować kremy z tradycyjnymi filtrami, należy pamiętać, aby były to filtry z faktorami powyżej 15.

Ochrona zimą

Zimą z kolei, należy przed wyjściem na zewnątrz zabezpieczyć dokładnie twarz dziecka tłustym kremem, który ma chronić i pielęgnować wyjątkowo delikatną skórę tej okolicy. Powinny zawierać zarówno składniki ochronne (takie jak na przykład pantenol czy wosk pszczeli), jak i łagodzące oraz zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia (wyciąg z nagietka czy rumianku, kwasy tłuszczowe). Krem zimowy ma również za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego dobrze, aby w jego składzie znalazł się mineralny filtr UV.

Pamiętaj, że we wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dbając o skórę bobasa, dajesz mu szansę cieszyć się odkrywaniem świata. Dlatego wybieraj odpowiednie kosmetyki dla niemowląt przeznaczone już od 1. dnia życia dziecka.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek:

 • Stosuj wyłącznie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka z atestem Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakład Higieny.
 • Nie nakładaj zbyt grubej warstwy kremu.
 • Nie stosuj pudru ani zasypki jednocześnie z tłustymi kosmetykami (z kremem, mleczkiem lub oliwką), ponieważ tworzą się wówczas wałeczki, które podrażniają skórę dziecka.
 • Do kąpieli dodawaj olejku, a do mycia włosów używaj łagodnego szamponu dla niemowląt lub dzieci. Po kąpieli natrzyj skórę dziecka odpowiednim dla wieku dziecka kremem do ciała, mleczkiem lub oliwką. Dobrym pomysłem jest używanie do nawilżania własnego ciała tego samego kremu, którym smarujecie ciałko maleństwa ze względu na częsty kontakt z dzieckiem.
 • Okolice pośladków wymagają szczególnej pielęgnacji. Stosuj więc kremy ochronne zapobiegające powstawaniu odparzeń.
 • Staraj się używać do mycia, kąpieli i pielęgnacji kosmetyków tej samej marki (choćby z tego względu, że w razie wystąpienia reakcji alergicznej - zidentyfikowanie uczulającego produktu jest mniejszym problemem).
 • Sprawdzaj skład. Wybieraj produkty, w których jest najmniej środków zapachowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

 • Chustonoszenie okiem fizjoterapeuty – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

  Chustowanie to sposób noszenia niemowląt, który polega na zamotaniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczoną chustę, za pomocą odpowiednich wiązań. Istnieje kilka rodzajów chusty, najczęściej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są chusty długie, tkane splotem skośno-krzyżowym, wykonane z bawełny. Pozwalają ona bowiem uzyskać idealną pozycję dziecka (jest to tzw. pozycja żabki), odciążającą jego kręgosłup i zapewniającą właściwe ułożenie stawów biodrowych. Kiedy można rozpocząć chustonoszenie? Jak prawidłowo zamotać chustę? Jakie istnieją rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka?

 • Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB

  Raport „Nastolatki 3.0” ujawnił, że opiekunowie często nie są świadomi, ile czasu spędzają w Internecie ich podopieczni. Według rodziców, dzieci korzystają z sieci średnio około 3,5 godziny. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie są somatyczne symptomy związane są z długim przebywaniem w wirtualnym świecie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij