Jak właściwie pielęgnować skórę niemowlęcia?
Aleksandra Drechna-Musiałowicz

Jak właściwie pielęgnować skórę niemowlęcia?

We wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dbając o skórę bobasa, dajesz mu szansę cieszyć się odkrywaniem świata.

Skóra chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, bierze udział w oddychaniu, regulacji temperatury, gospodarce wodnej, wydalaniu, ogólnych procesach obronnych, wreszcie dostarcza informacji o otaczającym środowisku.

Skóra dziecka znajduje się w stadium stałego rozwoju od okresu płodowego aż do 2-3 roku życia. Dopiero wtedy swoją budową i sposobem funkcjonowania przypomina skórę człowieka dorosłego.

Kosmetyki dla maluszka

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, sucha i wrażliwa, ponieważ nie są w niej jeszcze rozwinięte typowe mechanizmy ochronne. Dodatkowo w porównaniu ze skórą dorosłego człowieka jest ona dwukrotnie cieńsza. Nie pokrywa jej szczelny ochronny płaszcz lipidowy, który odpowiada za utrzymanie równowagi i chroni przed bakteriami, wirusami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Cienka i delikatna skóra niemowlęcia jest łatwo przepuszczalna, zarówno dla korzystnych jak i szkodliwych czynników świata zewnętrznego, powoduje to jej dużą podatność na wszelkiego rodzaju urazy, drażniące działanie środowiska, zakażenia. Dlatego jej właściwa pielęgnacja jest niezbędna dla dobrego zdrowia i samopoczucia niemowlęcia. Aby skóra dziecka była zdrowa, powinno się utrzymywać jej naturalną gładkość i sprężystość. Nawet jeśli nie ma na niej żadnych otarć, należy ją odpowiednio natłuszczać i zapewniać skuteczną ochronę przed wysuszeniem, gdyż delikatna skóra niemowlęcia wchłania i traci wilgoć znacznie szybciej niż skóra dorosłych.
Jednak małe dziecko nie potrzebuje do pielęgnacji wielu specyfików. Do codziennych kąpieli noworodków należy stosować bezzapachowe mydełko specjalnie dla nich przeznaczone. Musi być ono delikatne, niealergizujące, mieć odczyn lekko kwaśny (Ph - 5,5) taki jak skóra dziecka. Po kąpieli dziecko należy dokładnie osuszyć i nasmarować oliwką lub mleczkiem nawilżającym.

W pierwszych dniach życia przydaje się również krem  na odparzenia pupy maluszka. Kremy te chronią skórę dziecka przed kontaktem z podrażniającymi ją kałem i moczem. W przypadku zauważenie jakichkolwiek zmian w tych okolicach należy zacząć stosować specjalne kremy, a jeżeli nie przynosi to spodziewanego efektu - zasięgnąć porady pediatry. Aby uniknąć odparzeń należy także często wietrzyć pośladki (np.: po zmianie pieluszki pozwól dziecku poleżeć przez kilka minut z gołą pupą na kocyku lub raczkować na golasa). Również stosowanie specjalnych chusteczek nasączonych pielęgnującymi skórę substancjami, po każdej zmianie pieluszki pozwala na uniknięcie odparzeń .

Gdy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia, można wprowadzić kolejne kosmetyki pielęgnacyjne: zasypkę do zapobiegania podrażnieniom, szampon, płyn do kąpieli. Należy jednak zwracać uwagę na to, by nie zawierały one sztucznych barwników i składników zapachowych. Wybierając szampon należy zwracać uwagę by nie szczypał w oczy.

Ochrona latem

Dzieci w żadnym wieku nie powinny długo przebywać na słońcu. Maluch może się opalić nawet w ciągu 10 - 15 minut. Pierwszą barierą przeciwsłoneczną dla dziecka powinno być ubranie. W ciepłe dni wkładajcie swojemu brzdącowi lekkie, bawełniane ubranko zakrywające zarówno ramiona jak i nogi. Nie zapominajcie o założeniu mu na głowę czapeczki lub kapelusza. Starajcie się unikać wychodzenia w porach dnia, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze (między godzinami 11 a 15). Dzieci, które nie skończyły pół roku, należy smarować grubą warstwą kremów z tzw. filtrami fizycznymi - mineralnymi (tlenek cynku, dwutlenek tytanu). One najlepiej odbijają promienie słoneczne. U starszych dzieci, u których można stosować kremy z tradycyjnymi filtrami, należy pamiętać, aby były to filtry z faktorami powyżej 15.

Ochrona zimą

Zimą z kolei, należy przed wyjściem na zewnątrz zabezpieczyć dokładnie twarz dziecka tłustym kremem, który ma chronić i pielęgnować wyjątkowo delikatną skórę tej okolicy. Powinny zawierać zarówno składniki ochronne (takie jak na przykład pantenol czy wosk pszczeli), jak i łagodzące oraz zapewniające skórze odpowiedni poziom nawilżenia (wyciąg z nagietka czy rumianku, kwasy tłuszczowe). Krem zimowy ma również za zadanie chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego dobrze, aby w jego składzie znalazł się mineralny filtr UV.

Pamiętaj, że we wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Dbając o skórę bobasa, dajesz mu szansę cieszyć się odkrywaniem świata. Dlatego wybieraj odpowiednie kosmetyki dla niemowląt przeznaczone już od 1. dnia życia dziecka.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek:

 • Stosuj wyłącznie kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka z atestem Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakład Higieny.
 • Nie nakładaj zbyt grubej warstwy kremu.
 • Nie stosuj pudru ani zasypki jednocześnie z tłustymi kosmetykami (z kremem, mleczkiem lub oliwką), ponieważ tworzą się wówczas wałeczki, które podrażniają skórę dziecka.
 • Do kąpieli dodawaj olejku, a do mycia włosów używaj łagodnego szamponu dla niemowląt lub dzieci. Po kąpieli natrzyj skórę dziecka odpowiednim dla wieku dziecka kremem do ciała, mleczkiem lub oliwką. Dobrym pomysłem jest używanie do nawilżania własnego ciała tego samego kremu, którym smarujecie ciałko maleństwa ze względu na częsty kontakt z dzieckiem.
 • Okolice pośladków wymagają szczególnej pielęgnacji. Stosuj więc kremy ochronne zapobiegające powstawaniu odparzeń.
 • Staraj się używać do mycia, kąpieli i pielęgnacji kosmetyków tej samej marki (choćby z tego względu, że w razie wystąpienia reakcji alergicznej - zidentyfikowanie uczulającego produktu jest mniejszym problemem).
 • Sprawdzaj skład. Wybieraj produkty, w których jest najmniej środków zapachowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij