Zespół jelita drażliwego – dziś łagodzimy, wkrótce wyleczymy
Agata Jarmuż

Zespół jelita drażliwego – dziś łagodzimy, wkrótce wyleczymy

Zespół jelita drażliwego jest chorobą cywilizacyjną o nieznanych wciąż przyczynach, znacząco wpływającą na nasze życie osobiste i zawodowe. Przełomem w bezpiecznym i skutecznym leczeniu tego schorzenia mogą okazać się badania nad działaniem układu endoopioidowego i endokanabinoidowego, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierownictwem prof. Jakuba Fichny.

Obniżony komfort życia a depresja

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego, dlatego od wielu lat podejmowane są próby znalezienia nowych skutecznych terapii. Według obecnie obowiązującej definicji jest to zespół przewlekłych, trwających co najmniej trzy miesiące, zaburzeń czynnościowych jelit, powiązanych z dolegliwościami bólowymi. Choroba dotyczy około 1/3 dorosłych osób, niemniej kobiety chorują ponad dwa razy częściej niż mężczyźni. Występują trzy postaci tej choroby: postać biegunkowa (z przyspieszoną perystaltyką), postać zaparciowa oraz mieszana, którą cechują zarówno zaparcia, jak i biegunki. Dodatkowymi objawami mogą być wzdęcia, nudności czy wymioty. 

Przyczyny schorzenia nadal nie są znane, ponieważ jest to choroba czynnościowa. Należy uwzględnić wiele czynników, które mogą odpowiadać za występujące objawy, np.: zaburzenia motoryki jelit, zaburzenia osi mózgowo-jelitowej oraz nadwrażliwość trzewna. Zespół jelita drażliwego jest niezwykle uciążliwy dla pacjentów, prowadzi do obniżenia jakości ich życia, strachu przed odwiedzaniem miejsc publicznych i podróżowaniem, a w konsekwencji bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie chorych w społeczeństwie. Często, nawet u ponad 70% pacjentów z rozpoznanym zespołem jelita drażliwego, zaburzeniom towarzyszą objawy psychiatryczne, takie jak depresja, lęki czy bezsenność.

Przełom w leczeniu jest możliwy

Działanie obecnie znanych leków ogranicza się do łagodzenia objawów, nie prowadzi natomiast do zwalczenia przyczyn i wyleczenia. Przełomem mogą okazać się badania pracowników Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzone pod kierownictwem prof. Jakuba Fichny. W skład zespołu naukowego wchodzą m.in. dr Marta Zielińska oraz Agata Jarmuż, stażystka w Zakładzie Biochemii. 

Zagadnienia badane w naszym Zakładzie mogą mieć ogromny potencjał kliniczny, a każdy kolejny eksperyment przybliża nas do poznania mechanizmów regulujących rozwój tolerancji w przewodzie pokarmowym – mówi dr Marta Zielińska, stypendystka 14. edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. 

Agata Jarmuż bada wpływ interakcji między receptorami opioidowymi i kanabinoidowymi na rozwój tolerancji na działanie związków opioidowych w układzie pokarmowym.

Celem moich badań jest zbadanie mechanizmów regulujących rozwój tolerancji w przewodzie pokarmowym podczas przewlekłego stosowania środków opioidowych. Skupiam się przede wszystkim na interakcjach pomiędzy endogennymi układami: opioidowym i kanabinoidowym, które odpowiadają m.in. za działanie przeciwbólowe oraz wpływają hamująco na perystaltykę jelit. Hipoteza moich badań zakłada, że jednoczesna aktywacja tych dwóch układów zahamuje rozwój tolerancji. Wyniki moich badań mogą być podstawą do opracowania skutecznego i bezpiecznego środka farmakologicznego w długotrwałej terapii postaci biegunkowej zespołu jelita drażliwego – mówi Agata Jarmuż, studentka kierunku lekarskiego, która mimo młodego wieku może już pochwalić się dużym wkładem w rozwój nauki. Jest autorką 7 publikacji naukowych, a także dwukrotną beneficjentką Stypendium Ministra Zdrowia. Wielokrotnie uczestniczyła w wydarzeniach popularyzujących naukę z ramienia Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk. 
24 listopada 2016 roku otrzymała tytuł stypendystki L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki w kategorii magistrantek, stając się najmłodszą badaczką w historii programu.  

O programie L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki

Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych kobiet – naukowców i zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki. Każdego roku w programie stypendialnym Dla Kobiet i Nauki, organizowanym we współpracy między L’Oréal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk 6 wyjątkowych kobiet zostaje nagrodzonych rocznymi stypendiami:  20 000 zł dla magistrantek, 30 000 zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 000 zł za uznanie pracy habilitacyjnej. Informacje o programie można znaleźć na stronie www.lorealdlakobietinauki.pl, na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/LOrealPoland.

Link do filmu o badaniach Agaty Jarmuż: https://www.youtube.com/watch?v=0kdROLTHNPU

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij