Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana
Mateusz Burak

Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana

Ból kolana z boku najczęściej występuje u osób intensywnie uprawiających sport, przeważnie u biegaczy. Jedną z przyczyn bólu z boku kolana jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego (ITBS), ale tego typu dolegliwości mogą się również pojawić jako następstwo uszkodzenia łąkotki, rzepki czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego. Jak wygląda diagnostyka i leczenie bólu kolana z boku? Jakie ćwiczenia na ból kolana z boku warto wykonywać?

Ból kolana z boku – przyczyny 

Ból kolana z boku jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości bólowych po przebytym urazie. Może występować nagle lub rozwijać się stopniowo. Tego typu objawy dość często występują u biegaczy oraz osób uprawiających sporty wymagające aktywności, takich jak skręcanie czy gwałtowne obracanie kończyny. Ból z boku kolana może powodować ograniczenie ruchomości oraz inne objawy, jak np. obrzęk czy strzykanie w stawach. 

Jedną z przyczyn bólu kolana z boku jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego znany jako ITBS – Iliotibial Band Syndrome lub kolano biegacza. Inne powody bólu kolana z boku to np.: 

  • uszkodzenie łąkotki,  
  • dysfunkcje rzepki,  
  • tendinopatia przyczepów mięśni kulszowo–goleniowych,  
  • choroba Perthesa,  
  • zmiany zwyrodnieniowe, 
  • dyslokacja stawu piszczelowo–strzałkowego. 

Ból kolana z boku – rozpoznanie 

Rozpoznanie jest ustalane w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, które w razie potrzeby zostaje wzbogacone o diagnostykę obrazową. Pytania skierowane do pacjenta pomagają wstępnie określić przyczynę dolegliwości oraz charakter. Przeprowadzone następnie testy kliniczne, pomiar zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej, obecność ewentualnych obrzęków ukierunkowuje dalsze postępowanie diagnostyczne.  

Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów są: kłucie w kolanie z boku, piekący ból kolana, ból kolana po bieganiu, kucaniu, wstawaniu, skakaniu, kopaniu, przy chodzeniu lub w spoczynku. Obrazowanie pozwala z reguły bardzo dokładnie określić stopień uszkodzenia struktur tego stawu. Wykorzystuje się tutaj zdjęcia RTG, USG stawu kolanowego oraz najbardziej precyzyjny rezonans magnetyczny. Niekiedy istnieje konieczność wykonania procedury diagnostycznej pod nazwą artroskopia zwiadowcza. Dzieje się tak w przypadku niejasnego obrazu klinicznego i niewystarczających informacji płynących z wykonanych do tej pory badań. 

Powiązane produkty

Ból kolana z boku – leczenie 

Ból kolana z boku, jak leczyć? Lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań kwalifikuje pacjenta do jednego z dwóch trybów postępowania. Pierwszy z nich ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że zastosowane działania cechuje bezinwazyjność. Zazwyczaj polega to na stosowaniu się do zaleceń, takich jak okresowe ograniczenie aktywności oraz uprawianych dotychczas sportów.

Poza tym może zaistnieć potrzeba przyjmowania farmaceutyków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach, gdzie objawy są mocno nasilone (np. ból kolana z boku przy dotyku, przy zginaniu, ostry ból kolana, czy kłujący ból w kolanie) może zaistnieć konieczność miejscowych iniekcji z wykorzystanie kortykosteroidów lub innych substancji typu bogatopłytkowe osocze czy kwas hialuronowy.  

Zabiegi chirurgiczne są rozpatrywane w momencie, gdy mamy do czynienia z nieskutecznością postępowania zachowawczego prowadzonego przez określony czas lub też w sytuacji mocno zaawansowanych zmian, które w opinii specjalisty nadaje się do natychmiastowej operacji. W dobie dzisiejszego rozwoju medycyny w użyciu przeważają techniki artroskopowe. Oznacza to zredukowane ryzyko komplikacji oraz skraca czas hospitalizacji. 

Ból kolana z boku – fizjoterapia 

Fizjoterapia w bólu kolana stosuje dwa rodzaje środków. Zabiegi mogą odbywać się z wykorzystaniem metod fizykalnych lub manualnych form usprawniania. Aby zwiększyć skuteczność, najczęściej wykorzystuje się połączenie obydwu metod. W sytuacji, gdy mamy na myśli fizykoterapię, bardzo skutecznymi procedurami są: poddawanie się ekspozycji na zmienne pole magnetyczne, krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa, zabiegi z wykorzystaniem lasera, ultradźwięków, prądów leczniczych, fali uderzeniowej czy wody. Popularnością cieszy się również fizjoterapia uzdrowiskowa w postaci kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych, okładów z borowiny czy innych zabiegów z użyciem wody.  

Manualne formy usprawniania to przede wszystkim ukierunkowane ćwiczenia ruchowe (np. ćwiczenia izometryczne, trening czucia głębokiego, stretching), terapie narzędziowe, takie jak pinoterapia, suche igłowanie, ale także rozmaite formy terapii powięziowej, masażu, osteopatii, czy popularne ostatnio rolowanie mięśni i powięzi z użyciem specjalistycznego wałka, tzw. foam rollera. Dobór działań jest uzależniony od charakteru dolegliwości, lokalizacji oraz stopnia uszkodzenia określonych struktur.  

Ból kolana z boku – ćwiczenia 

Ćwiczenia wykonywane w sposób prawidłowy powinny stanowić pewnego rodzaju działanie profilaktyczne dolegliwości kolan. Mowa tutaj nie tylko o pojawianiu się objawów w bocznej części stawu kolanowego, ale także o bólu kolana po wewnętrznej stronie. Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kolana z boku może obejmować: 

  1. Pozycja: Leżenie tyłem. Jedna noga oparta o ścianę, powinna być wyprostowana w stawie kolanowym i zgięta w stawie biodrowym. Druga noga spoczywa płasko na podłodze. Ruch polega na powolnym rolowaniu tylnej części kończyny dolnej po powierzchni ściany. Pomaga to rozciągnąć mięśnie kulszowo–goleniowe. Ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem ruchu odczuwać ciągnięcie na tylnej powierzchni uda. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut w 3 seriach. 
  2. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Ręka oparta o ścianę. Noga znajdująca się po tej samej stronie mocno przywiedziona w stawie biodrowym, tak, że stopa powinna przejść linię środka i ustawić się płasko po zewnętrznej krawędzi stopy przeciwnej. Pozwala to uzyskanie napięcia pasma biodrowo–piszczelowego. Pogłębiając przywiedzenie oraz zbliżając biodro do ściany, pracujemy nad rozciąganiem opisanej struktury. Ćwiczenie wykonujemy 30–40 sekund w 3–4 seriach. 
  3. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Jedna ręka oparta o jej powierzchnię. Drugą ręką chwytamy za stopę w okolicy stawu skokowego. Ruch polega na możliwie maksymalnym, bezbolesnym przyciąganiu pięty do pośladka. W ten sposób rozciągamy mięsień czworogłowy uda. Pozycję należy utrzymać 30–40 sekund i powtórzyć ćwiczenie w 3–4 seriach. 
  4. Pozycja: stanie tyłem do ściany w odległości 40–50 cm. Za plecami, na wysokości kości krzyżowej, umieszczamy piłkę o średnicy 40–50 cm. Nogi w rozkroku na szerokości bioder. Ruch polega na wykonywania powolnego przysiadu z rolowaniem piłki po plecach. Pozwala to na wzmocnienie mięśni okolicy stawu kolanowego, które odpowiadają za jego stabilizację, przez co poprawia się kontrola nad ustawienie kolana. Ćwiczenie wykonujemy 8–10 razy w 3 seriach. 

Takie ćwiczenie pozwalają przeciwdziałać przykrym objawom (np. ból po wewnętrznej stronie kolana, ból kolana z boku, ból kolana od środka). 

  1. Wang W., Geller J. A., Nyce J. D. i in., Does ipsilateral knee pain improve after hip arthroplasty?, “Clin Orthop Relat Res” 2012, nr 470, s. 578–583. 
  2. Shybut T., Strauss E. J., Surgical management of meniscal tears, “Bull NYU Hosp Jt Dis” 2011, nr 69, s. 56–62. 
  3. Thompson L. R., Boudreau R., Hannon M. J. i in., The knee pain map: reliability of a method to identify knee pain location and pattern, “Arthritis Rheum” 2009, nr 61, s. 725–731. 
  4. Csintalan R. P., Schulz M. M., Woo J. i in., Gender differences in patellofemoral joint biomechanics, “Clinical Orthopaed Related Res” 2002, nr 402, s. 260–269. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij