Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana
Mateusz Burak

Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana

Ból kolana z boku najczęściej występuje u osób intensywnie uprawiających sport, przeważnie u biegaczy. Jedną z przyczyn bólu z boku kolana jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego (ITBS), ale tego typu dolegliwości mogą się również pojawić jako następstwo uszkodzenia łąkotki, rzepki czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego. Jak wygląda diagnostyka i leczenie bólu kolana z boku? Jakie ćwiczenia na ból kolana z boku warto wykonywać?

Ból kolana z boku – przyczyny 

Ból kolana z boku jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości bólowych po przebytym urazie. Może występować nagle lub rozwijać się stopniowo. Tego typu objawy dość często występują u biegaczy oraz osób uprawiających sporty wymagające aktywności, takich jak skręcanie czy gwałtowne obracanie kończyny. Ból z boku kolana może powodować ograniczenie ruchomości oraz inne objawy, jak np. obrzęk czy strzykanie w stawach. 

Jedną z przyczyn bólu kolana z boku jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego znany jako ITBS – Iliotibial Band Syndrome lub kolano biegacza. Inne powody bólu kolana z boku to np.: 

  • uszkodzenie łąkotki,  
  • dysfunkcje rzepki,  
  • tendinopatia przyczepów mięśni kulszowo–goleniowych,  
  • choroba Perthesa,  
  • zmiany zwyrodnieniowe, 
  • dyslokacja stawu piszczelowo–strzałkowego. 

Ból kolana z boku – rozpoznanie 

Rozpoznanie jest ustalane w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, które w razie potrzeby zostaje wzbogacone o diagnostykę obrazową. Pytania skierowane do pacjenta pomagają wstępnie określić przyczynę dolegliwości oraz charakter. Przeprowadzone następnie testy kliniczne, pomiar zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej, obecność ewentualnych obrzęków ukierunkowuje dalsze postępowanie diagnostyczne.  

Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów są: kłucie w kolanie z boku, piekący ból kolana, ból kolana po bieganiu, kucaniu, wstawaniu, skakaniu, kopaniu, przy chodzeniu lub w spoczynku. Obrazowanie pozwala z reguły bardzo dokładnie określić stopień uszkodzenia struktur tego stawu. Wykorzystuje się tutaj zdjęcia RTG, USG stawu kolanowego oraz najbardziej precyzyjny rezonans magnetyczny. Niekiedy istnieje konieczność wykonania procedury diagnostycznej pod nazwą artroskopia zwiadowcza. Dzieje się tak w przypadku niejasnego obrazu klinicznego i niewystarczających informacji płynących z wykonanych do tej pory badań. 

Powiązane produkty

Ból kolana z boku – leczenie 

Ból kolana z boku, jak leczyć? Lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań kwalifikuje pacjenta do jednego z dwóch trybów postępowania. Pierwszy z nich ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że zastosowane działania cechuje bezinwazyjność. Zazwyczaj polega to na stosowaniu się do zaleceń, takich jak okresowe ograniczenie aktywności oraz uprawianych dotychczas sportów.

Poza tym może zaistnieć potrzeba przyjmowania farmaceutyków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach, gdzie objawy są mocno nasilone (np. ból kolana z boku przy dotyku, przy zginaniu, ostry ból kolana, czy kłujący ból w kolanie) może zaistnieć konieczność miejscowych iniekcji z wykorzystanie kortykosteroidów lub innych substancji typu bogatopłytkowe osocze czy kwas hialuronowy.  

Zabiegi chirurgiczne są rozpatrywane w momencie, gdy mamy do czynienia z nieskutecznością postępowania zachowawczego prowadzonego przez określony czas lub też w sytuacji mocno zaawansowanych zmian, które w opinii specjalisty nadaje się do natychmiastowej operacji. W dobie dzisiejszego rozwoju medycyny w użyciu przeważają techniki artroskopowe. Oznacza to zredukowane ryzyko komplikacji oraz skraca czas hospitalizacji. 

Ból kolana z boku – fizjoterapia 

Fizjoterapia w bólu kolana stosuje dwa rodzaje środków. Zabiegi mogą odbywać się z wykorzystaniem metod fizykalnych lub manualnych form usprawniania. Aby zwiększyć skuteczność, najczęściej wykorzystuje się połączenie obydwu metod. W sytuacji, gdy mamy na myśli fizykoterapię, bardzo skutecznymi procedurami są: poddawanie się ekspozycji na zmienne pole magnetyczne, krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa, zabiegi z wykorzystaniem lasera, ultradźwięków, prądów leczniczych, fali uderzeniowej czy wody. Popularnością cieszy się również fizjoterapia uzdrowiskowa w postaci kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych, okładów z borowiny czy innych zabiegów z użyciem wody.  

Manualne formy usprawniania to przede wszystkim ukierunkowane ćwiczenia ruchowe (np. ćwiczenia izometryczne, trening czucia głębokiego, stretching), terapie narzędziowe, takie jak pinoterapia, suche igłowanie, ale także rozmaite formy terapii powięziowej, masażu, osteopatii, czy popularne ostatnio rolowanie mięśni i powięzi z użyciem specjalistycznego wałka, tzw. foam rollera. Dobór działań jest uzależniony od charakteru dolegliwości, lokalizacji oraz stopnia uszkodzenia określonych struktur.  

Ból kolana z boku – ćwiczenia 

Ćwiczenia wykonywane w sposób prawidłowy powinny stanowić pewnego rodzaju działanie profilaktyczne dolegliwości kolan. Mowa tutaj nie tylko o pojawianiu się objawów w bocznej części stawu kolanowego, ale także o bólu kolana po wewnętrznej stronie. Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kolana z boku może obejmować: 

  1. Pozycja: Leżenie tyłem. Jedna noga oparta o ścianę, powinna być wyprostowana w stawie kolanowym i zgięta w stawie biodrowym. Druga noga spoczywa płasko na podłodze. Ruch polega na powolnym rolowaniu tylnej części kończyny dolnej po powierzchni ściany. Pomaga to rozciągnąć mięśnie kulszowo–goleniowe. Ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem ruchu odczuwać ciągnięcie na tylnej powierzchni uda. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut w 3 seriach. 
  2. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Ręka oparta o ścianę. Noga znajdująca się po tej samej stronie mocno przywiedziona w stawie biodrowym, tak, że stopa powinna przejść linię środka i ustawić się płasko po zewnętrznej krawędzi stopy przeciwnej. Pozwala to uzyskanie napięcia pasma biodrowo–piszczelowego. Pogłębiając przywiedzenie oraz zbliżając biodro do ściany, pracujemy nad rozciąganiem opisanej struktury. Ćwiczenie wykonujemy 30–40 sekund w 3–4 seriach. 
  3. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Jedna ręka oparta o jej powierzchnię. Drugą ręką chwytamy za stopę w okolicy stawu skokowego. Ruch polega na możliwie maksymalnym, bezbolesnym przyciąganiu pięty do pośladka. W ten sposób rozciągamy mięsień czworogłowy uda. Pozycję należy utrzymać 30–40 sekund i powtórzyć ćwiczenie w 3–4 seriach. 
  4. Pozycja: stanie tyłem do ściany w odległości 40–50 cm. Za plecami, na wysokości kości krzyżowej, umieszczamy piłkę o średnicy 40–50 cm. Nogi w rozkroku na szerokości bioder. Ruch polega na wykonywania powolnego przysiadu z rolowaniem piłki po plecach. Pozwala to na wzmocnienie mięśni okolicy stawu kolanowego, które odpowiadają za jego stabilizację, przez co poprawia się kontrola nad ustawienie kolana. Ćwiczenie wykonujemy 8–10 razy w 3 seriach. 

Takie ćwiczenie pozwalają przeciwdziałać przykrym objawom (np. ból po wewnętrznej stronie kolana, ból kolana z boku, ból kolana od środka). 

  1. Wang W., Geller J. A., Nyce J. D. i in., Does ipsilateral knee pain improve after hip arthroplasty?, “Clin Orthop Relat Res” 2012, nr 470, s. 578–583. 
  2. Shybut T., Strauss E. J., Surgical management of meniscal tears, “Bull NYU Hosp Jt Dis” 2011, nr 69, s. 56–62. 
  3. Thompson L. R., Boudreau R., Hannon M. J. i in., The knee pain map: reliability of a method to identify knee pain location and pattern, “Arthritis Rheum” 2009, nr 61, s. 725–731. 
  4. Csintalan R. P., Schulz M. M., Woo J. i in., Gender differences in patellofemoral joint biomechanics, “Clinical Orthopaed Related Res” 2002, nr 402, s. 260–269. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl