×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września

Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia będą mogli nieodpłatnie zaopatrzyć się w leki z listy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, bez których nie mogą obejść się m.in chorzy na serce, cukrzycę, POChP, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę.

Seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia i są uprawnieni do korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, będą mogli zrealizować receptę nieodpłatnie w ramach programu  „75 plus”, który wejdzie w życie 1 września 2016 r. Ministerstwo zdrowia udostępniło listę leków, na której znalazło się ponad 1100 preparatów. Lista została skonstruowana w taki sposób, aby zapenić pacjentom równy dostęp do leków na najczęstsze schorzenia, dzięki czemu będą oni mogli kontynuować rozpoczętą terapię bez potrzeby zmiany leków. Zdaniem ekspertów Instytutu Jagiellońskiego szersza dostępność leków nie tylko pomoże obniżyć koszty leczenia, ale wpłynie również na jego skuteczność. Blisko 80% leków produkowane jest przez polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne, jednak lekarze wskazują również braki w tej liście. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada, że lista będzie poszerzana.

Zasady wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w dniu 75. urodzin. Receptę może wypisać lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wyłącznie wówczas, gdy pacjent jest zarejestrowany w danej przychodni i znajduje się na liście aktywnej danego lekarza. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz jest nieobecny, chory lub na urlopie. Wtedy receptę na bezpłatny lek może wypisać lekarz, który go zastępuje. Recept na bezpłatne leki seniorzy nie otrzymają za to m.in. od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspierają działalność przychodni. Resort przypomina także, że przy wypisywaniu recepty należy w polu "kod uprawnień dodatkowych" wpisać "S". Jest to bardzo istotne, ponieważ farmaceuta nie ma prawa nic dopisywać na recepcie.

Najważniejsze informacje:
 
  • bezpłatne są tylko te leki, które wymienione zostały w wykazie Ministra Zdrowia
  • skorzystać będą mogły osoby, które ukończyły 75 rok życia
  • bezpłatne leki będą mogli przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (wskazani w deklaracji wyboru) i pielęgniarki POZ
  • pamiętaj, że recepta musi być oznaczona specjalną kategorią "S".

Podziel się: