×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Latem uważaj na czerniaka

Niemal każdy chciałby pożegnać wakacje ze złocistą opalenizną, ale nierzadko za taki efekt można zapłacić własnym zdrowiem. Nieostrożne opalanie oraz korzystanie z solariów to prosta droga do nabawienia się czerniaka, czyli nowotworu skóry, będącego jednym z najbardziej złośliwych.

Czerniak zbiera śmiertelne żniwo – zgodnie z danymi, którymi dysponuje PPOZ, na czerniaka umiera 6 na 10 osób, u których go wykryto. Diagnoza raka skóry często stwierdzana jest późno, ponieważ mimo wielu akcji profilaktycznych, wciąż nie mamy nawyku sprawdzania znamion, których zmiany informują o chorobie jako pierwsze.

Chroń się przed promieniowaniem

Choć szkodliwe promieniowanie dociera do Ziemi przez cały czas, problem nasila się latem, gdy ciało jest odkryte i często z własnej woli wystawiamy skórę na słońce. Kupując krem lub olejek do opalania trzeba pamiętać, żeby chronił przed dwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB. Żeby skóra była zabezpieczona kosmetykiem, nie można nakładać go już na słońcu, ponieważ aktywacja filtrów zajmuje około pół godziny. Z tego względu krem do opalania najlepiej nakładać jeszcze przed wyjściem z domu.

Jednorazowe nałożenie również nie wystarczy, nawet jeśli kosmetyk jest określany jako wodoodporny. Aplikację najlepiej powtarzać po każdym wyjściu z wody, a jeśli nie korzystamy z kąpieli, mniej więcej co trzy godziny.

Jak dobrać filtr?

Bardzo ważną kwestią jest również wielkość filtra, którą trzeba dopasować indywidualnie. Liczba SPF informuje nas, ile razy dłużej po aplikacji możemy przebywać na słońcu do chwili, gdy skóra zacznie się czerwienić, w porównaniu z sytuacją, gdy nie aplikujemy żadnego kosmetyku. Jeśli więc promienie słońca pozostawiają ślad na naszej skórze już po 20 minutach, kosmetyk z filtrem SPF 20 w teorii przedłuża ten okres do około 6,5 godziny. Jeśli wybieramy się na wakacje do Afryki, filtr powinien być jak najwyższy, ponieważ tamtejsze słońce reaguje ze skórą niemal natychmiast. Po opalaniu powinniśmy również dobrze nawilżać skórę i ukrywać ją pod ubraniem, żeby niepotrzebnie nie narazić skóry na szkodliwe promieniowanie. W czasie upałów optymalnie byłoby również unikać słońca w godzinach najintensywniejszego świecenia, czyli między 11:00 a 15:00.

Solaria na cenzurowanym

Drugim ogromnym winowajcą wzrostu zachorowań na czerniaka są solaria, które dostarczają ciału zintensyfikowaną dawkę promieniowania. Zbyt częste i długie korzystanie z łóżek solaryjnych jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, że dostarczyciele tych usług nie muszą stosować się do żadnych zaleceń wiekowych.

Inicjatorem pomysłu ich nałożenia był były minister zdrowia Marian Zembala. Latem 2015 roku postulował wprowadzenie zakazu korzystania z solariów dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Stosowny przepis znalazł się na liście priorytetów Ministerstwa Zdrowia, przez co miał wejść w życie jeszcze przed wyborami, co jednak się nie stało.

Promieniowanie ultrafioletowe, które oddziałuje na skórę w solarium, jest o nawet 15 razy silniejsze niż naturalne światło słoneczne, co wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry. W Polsce na to niebezpieczeństwo najbardziej narażeni są właśnie młodzi ludzie, ponieważ zgodnie z informacjami Polskiego Radia, średnia wieku Polek korzystających z solariów wynosi 17 lat.

Badaj znamiona

Czerniaka najłatwiej wykryć obserwując skórę, ze szczególnym uwzględnieniem znamion. Jeśli się powiększają i uwypuklają, mają nieregularne brzegi oraz bardzo ciemny, prawie czarny kolor, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Wspomniany guzek często ma także czerwoną otoczkę. Niewiele osób jest świadomych, że czerniak nie objawia się wyłącznie na skórze, ale również wewnątrz organizmu, w tym, na gałce ocznej czy w jamie ustnej, co jeszcze bardziej utrudnia wykrycie choroby.

Na wystąpienie czerniaka najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, dotknięte zespołem zmian atypowych, a także ci, którzy doświadczyli oparzenia słonecznego w dzieciństwie. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, więc dobre nawyki w kwestii opalania warto zacząć sobie wyrabiać jak najwcześniej.

Źródła: Medexpress, Puls Biznesu, Wirtualna Polska


Podziel się: