×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W Londynie dokonano przeszczepu komórek macierzystych do siatkówki

Londyńscy lekarze jako pierwsi na świecie wszczepili komórki macierzyste do siatkówki oka. Operacja ta ma na celu zatrzymanie objawów związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Choroba ta postępuje z wiekiem i może nawet prowadzić do ślepoty.

Na rezultat tej operacji trzeba będzie poczekać do końca roku, jednak lekarze podkreślają, że ich zadaniem jest również sprawdzanie procedur związanych z bezpieczeństwem podczas wykonywania takich zabiegów.

Aby przeprowadzić tą operację, lekarze pobrali komórki macierzyste od kilkudniowego ludzkiego zarodka. Nie był on większy niż główka szpilki. Następnie w warunkach laboratoryjnych przygotowano komórki do przeszczepu. Otrzymała je 60 letnia kobieta z postępującym zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jeśli ta pierwsza operacja przyniesie pożądane efekty, będzie to przełom w leczeniu ślepoty. Londyńscy lekarze planują przeprowadzić przeszczep na kolejnych dziesięciu osobach, które traciły wzrok na skutek urazu, który doprowadził do pęknięcia naczyń krwionośnych.

Chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej nie mogą skupiać wzroku i dotyka ich częściowa, lub nawet całkowita ślepota.

Źródło: rmf24.pl/Rynek Zdrowia


Podziel się: