Drętwienie lewej ręki
Anna Posmykiewicz

Drętwienie lewej ręki

Drętwienie i mrowienie rąk to dość dokuczliwy objaw, który jednak bywa często bagatelizowany. Dopiero w sytuacji, kiedy dolegliwości zaczynają się często powtarzać i stają się coraz silniejsze, pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Co może być przyczyną drętwienia rąk?

 • Ucisk na nerwy i naczynia krwionośne

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej błahą przyczyną jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne związany z długotrwałym utrzymywaniem kończyny w tej samej pozycji. Zdarza się to często np. u pracowników biurowych obsługujących przez cały dzień komputer. W tej sytuacji, kiedy dochodzi po prostu do przemijającego niedokrwienia lub ucisku na nerw, wystarczy zmienić pozycje kończyny i nią poruszać, a dolegliwości ustąpią samoistnie. 

 • Zmiany w kręgosłupie

Bardzo częstą przyczyną drętwienia ręki są także zmiany w kręgosłupie. W sytuacji, kiedy pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i związaną z nią dyskopatię lub stwierdzona jest obecność przepukliny krążka międzykręgowego, dochodzi do ucisku nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje mrowienie i drętwienie rąk. Ponadto częste są także zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. 

 • Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to kolejna przyczyna drętwienia rąk. W chorobie tej dochodzi do długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Przyczyną choroby jest zwykle obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Pojawia się mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Towarzyszy temu osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów. Utrudnione bywa zaciskanie dłoni w pięść oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. Objawy występują głównie w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki, a zmniejszają po jej opuszczeniu. Choroba często pojawia się u pacjentów z RZS, u kobiet w ciąży czy też u pracowników biurowych. 

 • Brak witamin i pierwiastków

Drętwienie rąk może mieć też związek z brakiem lub upośledzonym wchłanianiem niektórych witamin i pierwiastków. Przede wszystkim dotyczy braków witamin z grupy B oraz potasu i magnezu. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy dieta pacjenta jest ubogo wartościowa, może też zdarzać się wówczas, kiedy dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

 • Choroby neurologiczne

Drętwienie kończyn może mieć też związek z chorobami neurologicznymi. Na pewno należy tu wymienić stwardnienie rozsiane, bowiem często drętwienie rąk i osłabienie czucia jest pierwszym objawem tej demielinizacyjnej  choroby układu nerwowego. Drętwienie rąk można obserwować też czasami w przebiegu guzów mózgu, padaczki (w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. objawy ogniskowe), zespołu Guillaina - Barrego. 

 • Powikłanie cukrzycy

Warto też wspomnieć o dość częstej polineuropatii cukrzycowej - jest to powikłanie cukrzycy mające związek z działaniem hiperglikemii i innych czynników na układ nerwowy. W jej przebiegu pojawia się drętwienie rąk, ale także parastezje stóp, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych.

 • Choroby obwodowych naczyń krwionośnych

W przebiegu chorób obwodowych naczyń krwionośnych także pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego, np. w przebiegu miażdżycy, ogranicza to dopływ krwi do danego obszaru ciała i powoduje uczucie drętwienia.

 • Zawał serca

Drętwienie ręki lewej jest też bardzo częstym objawem u pacjentów z zawałem serca. Drętwieniu towarzyszą też silne bóle okolicy zamostkowej, ból może tez promieniować do palców ręki. Pacjent czuje się słabo, zlewa się zimnym potem, dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca, może dojść nawet do utraty przytomności. 

 • Nerwica

Czasami także u pacjentów prowadzących stresujący tryb życia pojawia się drętwienie ręki jako objaw nerwicy.

Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo dużo. W każdej sytuacji, kiedy objawy pojawiają się często i nie ustępują, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Zajdzie bowiem potrzeba dalszej diagnostyki, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, co umożliwi skuteczne leczenie choroby. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból stopy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia na ból śródstopia

  Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.

 • Ból szyi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, ćwiczenia

  Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 

 • Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy, skutki niskiego poziomu witaminy B12

  Witamina B12 (kobalamina) pełni istotną rolę w organizmie, m. in. reguluje produkcję czerwonych krwinek. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, nie jest wytwarzana przez ludzki organizm, dlatego niedobór witaminy B12 jest dość częsty. Objawy niedoboru to np. nerwowość, depresja, zaburzenia chodu czy problemy ze wzrokiem. Jak powinna wyglądać dieta i suplementacja u osób z niskim poziomem kobalaminy?

 • Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

  Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

 • Mioklonie – przyczyny i leczenie mimowolnych skurczów mięśni

  Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.

 • Nadmierne i częste gazy jelitowe – co robić?

  Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

 • Zatkany nos – przyczyny i sposoby leczenie zatkanego nosa bez kataru

  Zatkany nos to bardzo częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Towarzyszą mu wówczas nadmierna produkcja wydzieliny, kichanie, ból głowy, ból gardła, kaszel, chrypka czy ogólne osłabienie. Zatkany nos bez kataru jest natomiast objawem,mogącym świadczyć o różnych schorzeniach przewlekłych, takich jak chroniczne zapalenie zatok, skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów. Uczucie zatkanego nosa może pojawić się również na skutek urazu, zazwyczaj wówczas występuje także krwawienie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij