Drętwienie lewej ręki
Anna Posmykiewicz

Drętwienie lewej ręki

Drętwienie i mrowienie rąk to dość dokuczliwy objaw, który jednak bywa często bagatelizowany. Dopiero w sytuacji, kiedy dolegliwości zaczynają się często powtarzać i stają się coraz silniejsze, pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Co może być przyczyną drętwienia rąk?

 • Ucisk na nerwy i naczynia krwionośne

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej błahą przyczyną jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne związany z długotrwałym utrzymywaniem kończyny w tej samej pozycji. Zdarza się to często np. u pracowników biurowych obsługujących przez cały dzień komputer. W tej sytuacji, kiedy dochodzi po prostu do przemijającego niedokrwienia lub ucisku na nerw, wystarczy zmienić pozycje kończyny i nią poruszać, a dolegliwości ustąpią samoistnie. 

 • Zmiany w kręgosłupie

Bardzo częstą przyczyną drętwienia ręki są także zmiany w kręgosłupie. W sytuacji, kiedy pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i związaną z nią dyskopatię lub stwierdzona jest obecność przepukliny krążka międzykręgowego, dochodzi do ucisku nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje mrowienie i drętwienie rąk. Ponadto częste są także zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. 

 • Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to kolejna przyczyna drętwienia rąk. W chorobie tej dochodzi do długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Przyczyną choroby jest zwykle obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Pojawia się mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Towarzyszy temu osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów. Utrudnione bywa zaciskanie dłoni w pięść oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. Objawy występują głównie w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki, a zmniejszają po jej opuszczeniu. Choroba często pojawia się u pacjentów z RZS, u kobiet w ciąży czy też u pracowników biurowych. 

 • Brak witamin i pierwiastków

Drętwienie rąk może mieć też związek z brakiem lub upośledzonym wchłanianiem niektórych witamin i pierwiastków. Przede wszystkim dotyczy braków witamin z grupy B oraz potasu i magnezu. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy dieta pacjenta jest ubogo wartościowa, może też zdarzać się wówczas, kiedy dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

 • Choroby neurologiczne

Drętwienie kończyn może mieć też związek z chorobami neurologicznymi. Na pewno należy tu wymienić stwardnienie rozsiane, bowiem często drętwienie rąk i osłabienie czucia jest pierwszym objawem tej demielinizacyjnej  choroby układu nerwowego. Drętwienie rąk można obserwować też czasami w przebiegu guzów mózgu, padaczki (w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. objawy ogniskowe), zespołu Guillaina - Barrego. 

 • Powikłanie cukrzycy

Warto też wspomnieć o dość częstej polineuropatii cukrzycowej - jest to powikłanie cukrzycy mające związek z działaniem hiperglikemii i innych czynników na układ nerwowy. W jej przebiegu pojawia się drętwienie rąk, ale także parastezje stóp, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych.

 • Choroby obwodowych naczyń krwionośnych

W przebiegu chorób obwodowych naczyń krwionośnych także pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego, np. w przebiegu miażdżycy, ogranicza to dopływ krwi do danego obszaru ciała i powoduje uczucie drętwienia.

 • Zawał serca

Drętwienie ręki lewej jest też bardzo częstym objawem u pacjentów z zawałem serca. Drętwieniu towarzyszą też silne bóle okolicy zamostkowej, ból może tez promieniować do palców ręki. Pacjent czuje się słabo, zlewa się zimnym potem, dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca, może dojść nawet do utraty przytomności. 

 • Nerwica

Czasami także u pacjentów prowadzących stresujący tryb życia pojawia się drętwienie ręki jako objaw nerwicy.

Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo dużo. W każdej sytuacji, kiedy objawy pojawiają się często i nie ustępują, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Zajdzie bowiem potrzeba dalszej diagnostyki, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, co umożliwi skuteczne leczenie choroby. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

  Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Szumy uszne – przyczyny i leczenie szumów w uszach

  Szum w uszach to dolegliwość, która nie zawsze oznacza poważną chorobę. Szumy uszne są powodowane przez uszkodzenia drogi słuchowej, np. w wyniku starzenia organizmu czy hałasu. Niektóre leki stosowane w dużych dawkach także mogą przyczyniać do ich powstania lub nasilenia. Jak wygląda leczenie szumów usznych? Co pomoże osobom odczuwającym szum w uszach? 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

 • Napięciowy ból głowy – przyczyny objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

  Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

 • Ból żeber – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu żeber z lewej i prawej strony

  Ból żeber najczęściej jest związany z przebytym urazem obejmującym okolicę klatki piersiowej, jest on wówczas silny, na skórze widoczny jest krwiak, mogą pojawić się również kłopoty z oddychaniem. Inne przyczyny bólu żeber obejmują schorzenia układu pokarmowego (ból żeber po prawej stronie może oznaczać m.in. problemy z wątrobą), neuralgię międzyżebrową, stany zapalne czy choroby układu krążenia – ból żeber po lewej stronie może być objawem zawału serca. 

 • Zaburzenia chodu – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Zaburzenia chodu mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są objawem chorób neurologicznych, chorób układu ruchu oraz schorzeń o podłożu psychogennym. Zaburzenia lokomocji mogą być także związane z podeszłym wiekiem (jest to tzw. chód starczy) – u seniorów pojawiają się m.in.: skrócenie długości kroku, szuranie, pochylenie sylwetki do przodu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij