×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Drętwienie lewej ręki

Drętwienie i mrowienie rąk to dość dokuczliwy objaw, który jednak bywa często bagatelizowany. Dopiero w sytuacji, kiedy dolegliwości zaczynają się często powtarzać i stają się coraz silniejsze, pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Co może być przyczyną drętwienia rąk?

  • Ucisk na nerwy i naczynia krwionośne

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej błahą przyczyną jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne związany z długotrwałym utrzymywaniem kończyny w tej samej pozycji. Zdarza się to często np. u pracowników biurowych obsługujących przez cały dzień komputer. W tej sytuacji, kiedy dochodzi po prostu do przemijającego niedokrwienia lub ucisku na nerw, wystarczy zmienić pozycje kończyny i nią poruszać, a dolegliwości ustąpią samoistnie. 

  • Zmiany w kręgosłupie

Bardzo częstą przyczyną drętwienia ręki są także zmiany w kręgosłupie. W sytuacji, kiedy pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i związaną z nią dyskopatię lub stwierdzona jest obecność przepukliny krążka międzykręgowego, dochodzi do ucisku nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje mrowienie i drętwienie rąk. Ponadto częste są także zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. 

  • Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to kolejna przyczyna drętwienia rąk. W chorobie tej dochodzi do długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Przyczyną choroby jest zwykle obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Pojawia się mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Towarzyszy temu osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów. Utrudnione bywa zaciskanie dłoni w pięść oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. Objawy występują głównie w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki, a zmniejszają po jej opuszczeniu. Choroba często pojawia się u pacjentów z RZS, u kobiet w ciąży czy też u pracowników biurowych. 

  • Brak witamin i pierwiastków

Drętwienie rąk może mieć też związek z brakiem lub upośledzonym wchłanianiem niektórych witamin i pierwiastków. Przede wszystkim dotyczy braków witamin z grupy B oraz potasu i magnezu. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy dieta pacjenta jest ubogo wartościowa, może też zdarzać się wówczas, kiedy dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

  • Choroby neurologiczne

Drętwienie kończyn może mieć też związek z chorobami neurologicznymi. Na pewno należy tu wymienić stwardnienie rozsiane, bowiem często drętwienie rąk i osłabienie czucia jest pierwszym objawem tej demielinizacyjnej  choroby układu nerwowego. Drętwienie rąk można obserwować też czasami w przebiegu guzów mózgu, padaczki (w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. objawy ogniskowe), zespołu Guillaina - Barrego. 

  • Powikłanie cukrzycy

Warto też wspomnieć o dość częstej polineuropatii cukrzycowej - jest to powikłanie cukrzycy mające związek z działaniem hiperglikemii i innych czynników na układ nerwowy. W jej przebiegu pojawia się drętwienie rąk, ale także parastezje stóp, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych.

  • Choroby obwodowych naczyń krwionośnych

W przebiegu chorób obwodowych naczyń krwionośnych także pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego, np. w przebiegu miażdżycy, ogranicza to dopływ krwi do danego obszaru ciała i powoduje uczucie drętwienia.

  • Zawał serca

Drętwienie ręki lewej jest też bardzo częstym objawem u pacjentów z zawałem serca. Drętwieniu towarzyszą też silne bóle okolicy zamostkowej, ból może tez promieniować do palców ręki. Pacjent czuje się słabo, zlewa się zimnym potem, dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca, może dojść nawet do utraty przytomności. 

  • Nerwica

Czasami także u pacjentów prowadzących stresujący tryb życia pojawia się drętwienie ręki jako objaw nerwicy.

Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo dużo. W każdej sytuacji, kiedy objawy pojawiają się często i nie ustępują, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Zajdzie bowiem potrzeba dalszej diagnostyki, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, co umożliwi skuteczne leczenie choroby. 


Podziel się: