Drętwienie lewej ręki
Anna Posmykiewicz

Drętwienie lewej ręki

Drętwienie i mrowienie rąk to dość dokuczliwy objaw, który jednak bywa często bagatelizowany. Dopiero w sytuacji, kiedy dolegliwości zaczynają się często powtarzać i stają się coraz silniejsze, pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Co może być przyczyną drętwienia rąk?

 • Ucisk na nerwy i naczynia krwionośne

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej błahą przyczyną jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne związany z długotrwałym utrzymywaniem kończyny w tej samej pozycji. Zdarza się to często np. u pracowników biurowych obsługujących przez cały dzień komputer. W tej sytuacji, kiedy dochodzi po prostu do przemijającego niedokrwienia lub ucisku na nerw, wystarczy zmienić pozycje kończyny i nią poruszać, a dolegliwości ustąpią samoistnie. 

 • Zmiany w kręgosłupie

Bardzo częstą przyczyną drętwienia ręki są także zmiany w kręgosłupie. W sytuacji, kiedy pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i związaną z nią dyskopatię lub stwierdzona jest obecność przepukliny krążka międzykręgowego, dochodzi do ucisku nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje mrowienie i drętwienie rąk. Ponadto częste są także zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. 

 • Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to kolejna przyczyna drętwienia rąk. W chorobie tej dochodzi do długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Przyczyną choroby jest zwykle obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Pojawia się mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Towarzyszy temu osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów. Utrudnione bywa zaciskanie dłoni w pięść oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. Objawy występują głównie w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki, a zmniejszają po jej opuszczeniu. Choroba często pojawia się u pacjentów z RZS, u kobiet w ciąży czy też u pracowników biurowych. 

 • Brak witamin i pierwiastków

Drętwienie rąk może mieć też związek z brakiem lub upośledzonym wchłanianiem niektórych witamin i pierwiastków. Przede wszystkim dotyczy braków witamin z grupy B oraz potasu i magnezu. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy dieta pacjenta jest ubogo wartościowa, może też zdarzać się wówczas, kiedy dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

 • Choroby neurologiczne

Drętwienie kończyn może mieć też związek z chorobami neurologicznymi. Na pewno należy tu wymienić stwardnienie rozsiane, bowiem często drętwienie rąk i osłabienie czucia jest pierwszym objawem tej demielinizacyjnej  choroby układu nerwowego. Drętwienie rąk można obserwować też czasami w przebiegu guzów mózgu, padaczki (w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. objawy ogniskowe), zespołu Guillaina - Barrego. 

 • Powikłanie cukrzycy

Warto też wspomnieć o dość częstej polineuropatii cukrzycowej - jest to powikłanie cukrzycy mające związek z działaniem hiperglikemii i innych czynników na układ nerwowy. W jej przebiegu pojawia się drętwienie rąk, ale także parastezje stóp, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych.

 • Choroby obwodowych naczyń krwionośnych

W przebiegu chorób obwodowych naczyń krwionośnych także pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego, np. w przebiegu miażdżycy, ogranicza to dopływ krwi do danego obszaru ciała i powoduje uczucie drętwienia.

 • Zawał serca

Drętwienie ręki lewej jest też bardzo częstym objawem u pacjentów z zawałem serca. Drętwieniu towarzyszą też silne bóle okolicy zamostkowej, ból może tez promieniować do palców ręki. Pacjent czuje się słabo, zlewa się zimnym potem, dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca, może dojść nawet do utraty przytomności. 

 • Nerwica

Czasami także u pacjentów prowadzących stresujący tryb życia pojawia się drętwienie ręki jako objaw nerwicy.

Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo dużo. W każdej sytuacji, kiedy objawy pojawiają się często i nie ustępują, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Zajdzie bowiem potrzeba dalszej diagnostyki, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, co umożliwi skuteczne leczenie choroby. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij