Drętwienie lewej ręki
Anna Posmykiewicz

Drętwienie lewej ręki

Drętwienie i mrowienie rąk to dość dokuczliwy objaw, który jednak bywa często bagatelizowany. Dopiero w sytuacji, kiedy dolegliwości zaczynają się często powtarzać i stają się coraz silniejsze, pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Co może być przyczyną drętwienia rąk?

 • Ucisk na nerwy i naczynia krwionośne

Najczęstszą i jednocześnie najbardziej błahą przyczyną jest ucisk na nerwy i naczynia krwionośne związany z długotrwałym utrzymywaniem kończyny w tej samej pozycji. Zdarza się to często np. u pracowników biurowych obsługujących przez cały dzień komputer. W tej sytuacji, kiedy dochodzi po prostu do przemijającego niedokrwienia lub ucisku na nerw, wystarczy zmienić pozycje kończyny i nią poruszać, a dolegliwości ustąpią samoistnie. 

 • Zmiany w kręgosłupie

Bardzo częstą przyczyną drętwienia ręki są także zmiany w kręgosłupie. W sytuacji, kiedy pacjent cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i związaną z nią dyskopatię lub stwierdzona jest obecność przepukliny krążka międzykręgowego, dochodzi do ucisku nerwów rdzeniowych, co z kolei powoduje mrowienie i drętwienie rąk. Ponadto częste są także zaburzenia czucia oraz osłabienie siły mięśniowej. 

 • Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to kolejna przyczyna drętwienia rąk. W chorobie tej dochodzi do długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Przyczyną choroby jest zwykle obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Pojawia się mrowienie i drętwienie w okolicy nadgarstka, kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Towarzyszy temu osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenie ruchów. Utrudnione bywa zaciskanie dłoni w pięść oraz wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. Objawy występują głównie w nocy, nasilają się po uniesieniu ręki, a zmniejszają po jej opuszczeniu. Choroba często pojawia się u pacjentów z RZS, u kobiet w ciąży czy też u pracowników biurowych. 

 • Brak witamin i pierwiastków

Drętwienie rąk może mieć też związek z brakiem lub upośledzonym wchłanianiem niektórych witamin i pierwiastków. Przede wszystkim dotyczy braków witamin z grupy B oraz potasu i magnezu. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy dieta pacjenta jest ubogo wartościowa, może też zdarzać się wówczas, kiedy dochodzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.

 • Choroby neurologiczne

Drętwienie kończyn może mieć też związek z chorobami neurologicznymi. Na pewno należy tu wymienić stwardnienie rozsiane, bowiem często drętwienie rąk i osłabienie czucia jest pierwszym objawem tej demielinizacyjnej  choroby układu nerwowego. Drętwienie rąk można obserwować też czasami w przebiegu guzów mózgu, padaczki (w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. objawy ogniskowe), zespołu Guillaina - Barrego. 

 • Powikłanie cukrzycy

Warto też wspomnieć o dość częstej polineuropatii cukrzycowej - jest to powikłanie cukrzycy mające związek z działaniem hiperglikemii i innych czynników na układ nerwowy. W jej przebiegu pojawia się drętwienie rąk, ale także parastezje stóp, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych.

 • Choroby obwodowych naczyń krwionośnych

W przebiegu chorób obwodowych naczyń krwionośnych także pojawia się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn. Kiedy dochodzi do zwężenia światła naczynia krwionośnego, np. w przebiegu miażdżycy, ogranicza to dopływ krwi do danego obszaru ciała i powoduje uczucie drętwienia.

 • Zawał serca

Drętwienie ręki lewej jest też bardzo częstym objawem u pacjentów z zawałem serca. Drętwieniu towarzyszą też silne bóle okolicy zamostkowej, ból może tez promieniować do palców ręki. Pacjent czuje się słabo, zlewa się zimnym potem, dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia czynności serca, może dojść nawet do utraty przytomności. 

 • Nerwica

Czasami także u pacjentów prowadzących stresujący tryb życia pojawia się drętwienie ręki jako objaw nerwicy.

Przyczyn drętwienia rąk jest bardzo dużo. W każdej sytuacji, kiedy objawy pojawiają się często i nie ustępują, należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Zajdzie bowiem potrzeba dalszej diagnostyki, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości, co umożliwi skuteczne leczenie choroby. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

  Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

 • Katar sienny – jak się objawia i jakie są sposoby na alergiczny nieżyt nosa?

  Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 

 • Światłowstręt – na czym polega i o czym świadczy? Co robić, gdy się pojawi?

  Światłowstręt jest objawem polegającym na odczuciu bólu i pieczenia oczu podczas patrzenia na źródła światła lub przebywania w nasłonecznionych pomieszczeniach. Światłowstręt nie jest odrębną jednostką chorobową, a objawem choroby, dlatego postępowanie zależne jest od przyczyny nadwrażliwości na światło. Wśród najczęstszych przyczyn światłowstrętu wymienia się zapalenie spojówek, migrenę oraz infekcje wirusowe.  

 • Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

  Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

 • Wole tarczycy – przyczyny i leczenie powiększonej tarczycy

  Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 

 • Rumień wędrujący – jak go rozpoznać? Diagnostyka i leczenie rumienia po kleszczu

  Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?

 • Zaburzenia równowagi – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie zachwiań równowagi

  Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij