kobieta wytyka język
Olaf Bąk

Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

Język jest umiejscowionym na dnie jamy ustnej wałem mięśniowym, pokrytym różową i wilgotną śluzówką. Na jego powierzchni znajdują się brodawki mechaniczne i smakowe, które pomagają określić fakturę i smak przyjmowanego pokarmu. Pełni istotne funkcje nie tylko w zakresie formowania i połykania kęsów, ale również w wytwarzaniu mowy. Dlatego też jest unerwiony przez włókna ruchowe i czuciowe. Zaburzenie w ich obrębie lub niewystarczające ukrwienie języka może wywoływać uczucie drętwienia i sugerować rozwijającą się w ciele chorobę.

Drętwienie języka – czym jest? Dlaczego język może drętwieć?

Drętwienie czy mrowienie języka (określane również przez osoby go doświadczające jako pieczenie, kłucie albo uczucie „chodzących mrówek”) to parestezje spowodowane przyczynami pokarmowymi, alergicznymi, neurologicznymi lub naczyniowymi. Wywołane są one licznymi zakończeniami nerwowymi, ukrytymi pod śluzówką, które są niezbędne do prawidłowego odbierania smaków, tekstur, faktur i konsystencji pożywienia. Ich podrażnienie fizyczne lub chemiczne albo uwrażliwienie w wyniku stosowania leków może prowadzić do drętwienia, które jest tak uciążliwe dla osoby chorej.

Co może powodować mrowienie języka?

Drętwienie języka jest objawem bardzo nieswoistym i nie sugeruje nam konkretnej, przypadłości, która może go powodować. 

Bardzo częstą przyczyną mrowienia języka będzie po prostu przyjmowany pokarm. Znajdujące się w niektórych owocach enzymy rozkładające białka będą drażniły zakończenia nerwowe i spowoduje przejściowe uczucie drętwienia – bromelina w ananasie oraz aktynidyna w kiwi czy mango. Podobne odczucia możemy zaobserwować w wyniku kontaktu z alergenem pokarmowym, do którego zaliczają się przede wszystkim – jaja, owoce morza i orzechy. Wyrzut histaminy i endotelin może spowodować mrowienie i pieczenie języka oraz obrzęk w jamie ustnej.

Analogiczne objawy mogą być działaniem niepożądanym po przyjmowanych lekach, dlatego też przed ich spożyciem należy konsultować się z farmaceutą i uważnie czytać dołączone ulotki.

Inną z przyczyn mogą być zaburzenia lub uszkodzenia w obrębie nerwu językowo-gardłowego albo podjęzykowego. Taki stan może mieć miejsce po zabiegach stomatologicznych, takich jak wstawianie implantów zębowych, wyrwanie ósemek lub leczenie kanałowe

Uszkodzenie nerwów może wystąpić też w chorobach metabolicznych (np. w cukrzycy) albo w ogólnych chorobach neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane), a także w bezpośrednim ucisku nerwu (które ma miejsce w zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa).

Neuropatia może też wystąpić w wyniku infekcji wirusowych (np. wirus ospy wietrznej lub opryszczki), szczególnie najnowsza z nich – COVID-19 – może być przyczyną uszkodzenia węchu, nerwów czuciowych, a także drętwienia języka.

Polecane dla Ciebie

Drętwienie języka i objawy towarzyszące

Drętwienie języka towarzyszy innym objawom, które zwiastują rozwijającą się w ciele chorobę. Warto się skupić przede wszystkim na tych, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.

Jeśli drętwieniu języka towarzyszy nagłe opadanie kącika ust albo osłabienie kończyn, a także zaburzenia widzenia czy nagle występujące zawroty głowy – mogą być to objawy udaru mózgu! W takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać numer 999 albo 112 i wezwać pomoc medyczną.

Gdy drętwienie języka rozwija się powoli i towarzyszą mu również drętwienie kończyn, pogorszenie czucia w dłoniach i stopach, zaburzenia równowagi czy zaburzenia chodzenia, może to świadczyć o poważnym problemie neurologicznym, takim jak np. stwardnienie rozsiane. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem specjalistą neurologii.

Towarzyszące mrowieniu języka drgawki, zaburzenia mowy, drżenia mięśni, nagłe zmiany zachowania, nietrzymanie moczu oraz stolca przywodzą na myśl nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy (ośrodkowego układu nerwowego) i szyi.

Z mniej poważnych objawów: jeśli drętwieniu języka towarzyszą nudności po spożyciu posiłku oraz dołączają też takie oznaki jak swędzenie czy pieczenie jamy ustnej i twarzy – może to oznaczać alergię pokarmową. W takim wypadku należy wykluczyć podejrzany pokarm z diety i skonsultować się z poradnią alergologiczną.

Drętwienie języka razem z przyspieszonym oddechem, drętwieniem twarzy i palców, uczuciem lęku czy napadami paniki będą pojawiać się np. w zespole lękowym. Mogą również świadczyć o nieprawidłowej reakcji na stres.

Drętwienie języka – leczenie

Z reguły drętwienie i mrowienie języka to stany przejściowe. Jeśli jednak stan ten się przedłuża albo towarzyszą mu inne zaburzenia neurologiczne, zaburzenia widzenia czy utrata masy ciała – należy skonsultować się z lekarzem. 

Leczenie drętwienia języka opiera się praktycznie wyłącznie na leczeniu choroby podstawowej, która taki objaw wywołuje. Mimo tego lekarz może zalecić suplementację mikro- i makroelementów, które stabilizują błony komórek nerwowych i mogą przyspieszyć ich regenerację, tj. magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B. Gdy przyczyną mrowienia jest lek albo alergen, należy go odstawić i obserwować czy uciążliwy objaw zniknie.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
 4. A. Bruzgielewicz, E. Osuch-Wójcikiewicz, D. Majszyk, P. Chęciński, J. Nyckowska, B. Zawadzka, A. Skowrońska-Gardas, K. Niemczyk, Rak gruczołowato-torbielowaty głowy i szyi – doświadczenie 10 lat, „Otolaryngologia Polska”, nr 5  2011.
 5. A. Nowak, M. Mituś-Kenig, M. Fijas, A. Marcinkowska, Ciężka reakcja alergiczna w przebiegu leczenia ortodontycznego – opis przypadku, „Forum Ortodontyczne”, nr 3 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

  Piodermia zgorzelinowa to rzadka, niezakaźna choroba, której etiologia do tej pory nie została wyjaśniona. Charakteryzuje się szybko rozwijającym się owrzodzeniem, mogącym zajmować duże obszary skóry. Często towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

 • Gęsta, lepka krew – przyczyny, objawy, leczenie

  Krew składa się z wyspecjalizowanych komórek, przeciwciał, czynników krzepnięcia i substancji w niej przenoszonych, m.in hormonów, lipidów, białek i glukozy. Stężenie tych składników wpływa na gęstość i lepkość krwi, a równowaga między nimi pozwala na jej poprawne krążenie. Jak rozpoznać zbyt gęstą krew?

 • Mielofibroza – przyczyny, leczenie

  Mielofibroza zaliczana jest do nowotworów szpiku kości, najrzadszych wśród wszystkich chorób mieloproliferacyjnych. Rozwija się długo i podstępnie, początkowo nie dając specyficznych objawów. Jakie są jej symptomy? W jaki sposób leczy się mielofibrozę?

 • Zespół popunkcyjny – na czym polega?

  Zespół popunkcyjny jest następstwem nakłucia lędźwiowego, którego dokonuje się podczas diagnostyki zakażeń ośrodkowego układu nerwowego. Pomimo że punkcja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, to istnieje jednak ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów utrzymujących się najczęściej od 2 do 3 dni.

 • Wirus Epsteina-Barr (EBV) – objawy i leczenie

  Jednym z członków dużej rodziny wirusów z rodzaju Herpes jest wirus Epsteina-Barr (EBV). Co ciekawe, jest jednym z tych patogenów, które u ludzi występują najczęściej i na ogół nie manifestują się pod postacią specyficznych objawów. Mimo to EBV może przyczynić się do rozwoju poważnej choroby, jaką jest mononukleoza zakaźna.

 • Rak okrężnicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Rak okrężnicy jest drugim co do częstości nowotworem oraz drugą przyczyną zgonu w krajach zachodnich, a niestety, ilość zachorowań na ten typ raka wciąż rośnie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka lub wczesne wykrycie, które zapewnia wysoką wyleczalność. Pierwsze symptomy raka okrężnicy są nietypowe i zależą od jego lokalizacji. Jak objawia się rak okrężnicy? Jak mu zapobiec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij