kobieta wytyka język
Olaf Bąk

Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

Język jest umiejscowionym na dnie jamy ustnej wałem mięśniowym, pokrytym różową i wilgotną śluzówką. Na jego powierzchni znajdują się brodawki mechaniczne i smakowe, które pomagają określić fakturę i smak przyjmowanego pokarmu. Pełni istotne funkcje nie tylko w zakresie formowania i połykania kęsów, ale również w wytwarzaniu mowy. Dlatego też jest unerwiony przez włókna ruchowe i czuciowe. Zaburzenie w ich obrębie lub niewystarczające ukrwienie języka może wywoływać uczucie drętwienia i sugerować rozwijającą się w ciele chorobę.

Drętwienie języka – czym jest? Dlaczego język może drętwieć?

Drętwienie czy mrowienie języka (określane również przez osoby go doświadczające jako pieczenie, kłucie albo uczucie „chodzących mrówek”) to parestezje spowodowane przyczynami pokarmowymi, alergicznymi, neurologicznymi lub naczyniowymi. Wywołane są one licznymi zakończeniami nerwowymi, ukrytymi pod śluzówką, które są niezbędne do prawidłowego odbierania smaków, tekstur, faktur i konsystencji pożywienia. Ich podrażnienie fizyczne lub chemiczne albo uwrażliwienie w wyniku stosowania leków może prowadzić do drętwienia, które jest tak uciążliwe dla osoby chorej.

Co może powodować mrowienie języka?

Drętwienie języka jest objawem bardzo nieswoistym i nie sugeruje nam konkretnej, przypadłości, która może go powodować. 

Bardzo częstą przyczyną mrowienia języka będzie po prostu przyjmowany pokarm. Znajdujące się w niektórych owocach enzymy rozkładające białka będą drażniły zakończenia nerwowe i spowoduje przejściowe uczucie drętwienia – bromelina w ananasie oraz aktynidyna w kiwi czy mango. Podobne odczucia możemy zaobserwować w wyniku kontaktu z alergenem pokarmowym, do którego zaliczają się przede wszystkim – jaja, owoce morza i orzechy. Wyrzut histaminy i endotelin może spowodować mrowienie i pieczenie języka oraz obrzęk w jamie ustnej.

Analogiczne objawy mogą być działaniem niepożądanym po przyjmowanych lekach, dlatego też przed ich spożyciem należy konsultować się z farmaceutą i uważnie czytać dołączone ulotki.

Inną z przyczyn mogą być zaburzenia lub uszkodzenia w obrębie nerwu językowo-gardłowego albo podjęzykowego. Taki stan może mieć miejsce po zabiegach stomatologicznych, takich jak wstawianie implantów zębowych, wyrwanie ósemek lub leczenie kanałowe

Uszkodzenie nerwów może wystąpić też w chorobach metabolicznych (np. w cukrzycy) albo w ogólnych chorobach neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane), a także w bezpośrednim ucisku nerwu (które ma miejsce w zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa).

Neuropatia może też wystąpić w wyniku infekcji wirusowych (np. wirus ospy wietrznej lub opryszczki), szczególnie najnowsza z nich – COVID-19 – może być przyczyną uszkodzenia węchu, nerwów czuciowych, a także drętwienia języka.

Polecane dla Ciebie

Drętwienie języka i objawy towarzyszące

Drętwienie języka towarzyszy innym objawom, które zwiastują rozwijającą się w ciele chorobę. Warto się skupić przede wszystkim na tych, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.

Jeśli drętwieniu języka towarzyszy nagłe opadanie kącika ust albo osłabienie kończyn, a także zaburzenia widzenia czy nagle występujące zawroty głowy – mogą być to objawy udaru mózgu! W takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać numer 999 albo 112 i wezwać pomoc medyczną.

Gdy drętwienie języka rozwija się powoli i towarzyszą mu również drętwienie kończyn, pogorszenie czucia w dłoniach i stopach, zaburzenia równowagi czy zaburzenia chodzenia, może to świadczyć o poważnym problemie neurologicznym, takim jak np. stwardnienie rozsiane. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem specjalistą neurologii.

Towarzyszące mrowieniu języka drgawki, zaburzenia mowy, drżenia mięśni, nagłe zmiany zachowania, nietrzymanie moczu oraz stolca przywodzą na myśl nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy (ośrodkowego układu nerwowego) i szyi.

Z mniej poważnych objawów: jeśli drętwieniu języka towarzyszą nudności po spożyciu posiłku oraz dołączają też takie oznaki jak swędzenie czy pieczenie jamy ustnej i twarzy – może to oznaczać alergię pokarmową. W takim wypadku należy wykluczyć podejrzany pokarm z diety i skonsultować się z poradnią alergologiczną.

Drętwienie języka razem z przyspieszonym oddechem, drętwieniem twarzy i palców, uczuciem lęku czy napadami paniki będą pojawiać się np. w zespole lękowym. Mogą również świadczyć o nieprawidłowej reakcji na stres.

Drętwienie języka – leczenie

Z reguły drętwienie i mrowienie języka to stany przejściowe. Jeśli jednak stan ten się przedłuża albo towarzyszą mu inne zaburzenia neurologiczne, zaburzenia widzenia czy utrata masy ciała – należy skonsultować się z lekarzem. 

Leczenie drętwienia języka opiera się praktycznie wyłącznie na leczeniu choroby podstawowej, która taki objaw wywołuje. Mimo tego lekarz może zalecić suplementację mikro- i makroelementów, które stabilizują błony komórek nerwowych i mogą przyspieszyć ich regenerację, tj. magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B. Gdy przyczyną mrowienia jest lek albo alergen, należy go odstawić i obserwować czy uciążliwy objaw zniknie.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
 4. A. Bruzgielewicz, E. Osuch-Wójcikiewicz, D. Majszyk, P. Chęciński, J. Nyckowska, B. Zawadzka, A. Skowrońska-Gardas, K. Niemczyk, Rak gruczołowato-torbielowaty głowy i szyi – doświadczenie 10 lat, „Otolaryngologia Polska”, nr 5  2011.
 5. A. Nowak, M. Mituś-Kenig, M. Fijas, A. Marcinkowska, Ciężka reakcja alergiczna w przebiegu leczenia ortodontycznego – opis przypadku, „Forum Ortodontyczne”, nr 3 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij