kobieta wytyka język
Olaf Bąk

Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

Język jest umiejscowionym na dnie jamy ustnej wałem mięśniowym, pokrytym różową i wilgotną śluzówką. Na jego powierzchni znajdują się brodawki mechaniczne i smakowe, które pomagają określić fakturę i smak przyjmowanego pokarmu. Pełni istotne funkcje nie tylko w zakresie formowania i połykania kęsów, ale również w wytwarzaniu mowy. Dlatego też jest unerwiony przez włókna ruchowe i czuciowe. Zaburzenie w ich obrębie lub niewystarczające ukrwienie języka może wywoływać uczucie drętwienia i sugerować rozwijającą się w ciele chorobę.

Drętwienie języka – czym jest? Dlaczego język może drętwieć?

Drętwienie czy mrowienie języka (określane również przez osoby go doświadczające jako pieczenie, kłucie albo uczucie „chodzących mrówek”) to parestezje spowodowane przyczynami pokarmowymi, alergicznymi, neurologicznymi lub naczyniowymi. Wywołane są one licznymi zakończeniami nerwowymi, ukrytymi pod śluzówką, które są niezbędne do prawidłowego odbierania smaków, tekstur, faktur i konsystencji pożywienia. Ich podrażnienie fizyczne lub chemiczne albo uwrażliwienie w wyniku stosowania leków może prowadzić do drętwienia, które jest tak uciążliwe dla osoby chorej.

Co może powodować mrowienie języka?

Drętwienie języka jest objawem bardzo nieswoistym i nie sugeruje nam konkretnej, przypadłości, która może go powodować. 

Bardzo częstą przyczyną mrowienia języka będzie po prostu przyjmowany pokarm. Znajdujące się w niektórych owocach enzymy rozkładające białka będą drażniły zakończenia nerwowe i spowoduje przejściowe uczucie drętwienia – bromelina w ananasie oraz aktynidyna w kiwi czy mango. Podobne odczucia możemy zaobserwować w wyniku kontaktu z alergenem pokarmowym, do którego zaliczają się przede wszystkim – jaja, owoce morza i orzechy. Wyrzut histaminy i endotelin może spowodować mrowienie i pieczenie języka oraz obrzęk w jamie ustnej.

Analogiczne objawy mogą być działaniem niepożądanym po przyjmowanych lekach, dlatego też przed ich spożyciem należy konsultować się z farmaceutą i uważnie czytać dołączone ulotki.

Inną z przyczyn mogą być zaburzenia lub uszkodzenia w obrębie nerwu językowo-gardłowego albo podjęzykowego. Taki stan może mieć miejsce po zabiegach stomatologicznych, takich jak wstawianie implantów zębowych, wyrwanie ósemek lub leczenie kanałowe

Uszkodzenie nerwów może wystąpić też w chorobach metabolicznych (np. w cukrzycy) albo w ogólnych chorobach neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane), a także w bezpośrednim ucisku nerwu (które ma miejsce w zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa).

Neuropatia może też wystąpić w wyniku infekcji wirusowych (np. wirus ospy wietrznej lub opryszczki), szczególnie najnowsza z nich – COVID-19 – może być przyczyną uszkodzenia węchu, nerwów czuciowych, a także drętwienia języka.

Powiązane produkty

Drętwienie języka i objawy towarzyszące

Drętwienie języka towarzyszy innym objawom, które zwiastują rozwijającą się w ciele chorobę. Warto się skupić przede wszystkim na tych, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia.

Jeśli drętwieniu języka towarzyszy nagłe opadanie kącika ust albo osłabienie kończyn, a także zaburzenia widzenia czy nagle występujące zawroty głowy – mogą być to objawy udaru mózgu! W takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać numer 999 albo 112 i wezwać pomoc medyczną.

Gdy drętwienie języka rozwija się powoli i towarzyszą mu również drętwienie kończyn, pogorszenie czucia w dłoniach i stopach, zaburzenia równowagi czy zaburzenia chodzenia, może to świadczyć o poważnym problemie neurologicznym, takim jak np. stwardnienie rozsiane. W takim przypadku konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem specjalistą neurologii.

Towarzyszące mrowieniu języka drgawki, zaburzenia mowy, drżenia mięśni, nagłe zmiany zachowania, nietrzymanie moczu oraz stolca przywodzą na myśl nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy (ośrodkowego układu nerwowego) i szyi.

Z mniej poważnych objawów: jeśli drętwieniu języka towarzyszą nudności po spożyciu posiłku oraz dołączają też takie oznaki jak swędzenie czy pieczenie jamy ustnej i twarzy – może to oznaczać alergię pokarmową. W takim wypadku należy wykluczyć podejrzany pokarm z diety i skonsultować się z poradnią alergologiczną.

Drętwienie języka razem z przyspieszonym oddechem, drętwieniem twarzy i palców, uczuciem lęku czy napadami paniki będą pojawiać się np. w zespole lękowym. Mogą również świadczyć o nieprawidłowej reakcji na stres.

Drętwienie języka – leczenie

Z reguły drętwienie i mrowienie języka to stany przejściowe. Jeśli jednak stan ten się przedłuża albo towarzyszą mu inne zaburzenia neurologiczne, zaburzenia widzenia czy utrata masy ciała – należy skonsultować się z lekarzem. 

Leczenie drętwienia języka opiera się praktycznie wyłącznie na leczeniu choroby podstawowej, która taki objaw wywołuje. Mimo tego lekarz może zalecić suplementację mikro- i makroelementów, które stabilizują błony komórek nerwowych i mogą przyspieszyć ich regenerację, tj. magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B. Gdy przyczyną mrowienia jest lek albo alergen, należy go odstawić i obserwować czy uciążliwy objaw zniknie.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  4. A. Bruzgielewicz, E. Osuch-Wójcikiewicz, D. Majszyk, P. Chęciński, J. Nyckowska, B. Zawadzka, A. Skowrońska-Gardas, K. Niemczyk, Rak gruczołowato-torbielowaty głowy i szyi – doświadczenie 10 lat, „Otolaryngologia Polska”, nr 5  2011.
  5. A. Nowak, M. Mituś-Kenig, M. Fijas, A. Marcinkowska, Ciężka reakcja alergiczna w przebiegu leczenia ortodontycznego – opis przypadku, „Forum Ortodontyczne”, nr 3 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij