Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?
Mateusz Burak

Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?

Nerw promieniowy (ang. radial nerve) jest jedną z gałęzi długich splotu ramiennego, zawiera zarówno włókna ruchowe, jak i włókna czuciowe (unerwia grupy mięśni ramienia oraz przedramienia). Porażenie nerwu promieniowego to rodzaj neuropatii, może do niego dojść na skutek wystąpienia masywnego obrzęku, urazu, pojawienia się krwiaka bądź guza, a nawet przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu (z tego powodu schorzenia nazywane bywa także syndromem sobotniej nocy). Sprawdź, jakie objawy  mogą świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego?

Porażenie nerwu promieniowego – czym jest? Jakie funkcje pełni nerw promieniowy?

Nerw promieniowy (łac. nervus radialis) jest jednym z nerwów kończyny górnej, zaopatruje on grupy mięśniowe odpowiedzialne za ruch ręki, mowa tutaj o prostownikach palców, nadgarstka oraz stawu łokciowego. Jest częścią układu nerwowego, wobec tego jego funkcją jest też przewodzenie bodźców czuciowych. Nerw promieniowy jest częścią splotu ramiennego i stanowi strukturę o największej średnicy wśród wszystkich nerwów zaliczanych do wspomnianego splotu. 

W przypadku porażenia nerwu promieniowego lub jego uszkodzenia, dochodzi do zmniejszenia siły mięśniowej (uścisk dłoni jest znacznie osłabiony), niedowładu, a ruchy ręki są upośledzone. Występuje tzw. ręka opadająca, jest to objawy charakteryzujący się brakiem możliwości zgięcia grzbietowego ręki.

Porażenie nerwu promieniowego – przyczyny. Dlaczego schorzenie nazywa się „zespołem sobotniej nocy”?

Porażenie nerwu promieniowego może być wywołane urazami oraz uszkodzeniami wygenerowanymi chociażby przez długotrwałe przyjmowanie niewygodnej pozycji ciała podczas snu, np. w stanie upojenia alkoholowego. Z tego powodu bardzo często można spotkać się z określeniami porażenie sobotniej nocy lub syndrom sobotniej nocy

Do innych możliwych przyczyn schorzenia zalicza się obecność masywnych i rozległych siniaków bądź krwiaków, które występują wzdłuż przebiegu wspomnianego nerwu, a także oddziaływanie patologicznych struktur, takich jak cysty czy guzy. Neuropatii może sprzyjać również noszenie obcisłej biżuterii, zegarków w okolicy nadgarstka czy nieprawidłowe użytkowanie sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego, jak np. kule pachowe. Niebezpieczne są także złamania, zwichnięcia, rany na nadgarstku i ramieniu. Odnotowuje się też przypadki uszkodzenia tego nerwu w wyniku infekcji oraz stanów zapalnych. 

Do czynników ryzyka porażenia nerwu promieniowego zalicza się: płeć żeńską, prace wymagające powtarzalnych ruchów, niewygodnych pozycji. 

Powiązane produkty

Uszkodzenie nerwu promieniowego – objawy 

Objawy uszkodzenia nerwu promieniowego to:

  • drętwienie kończyny górnej (od obszaru mięśnia trójgłowego ramienia aż do palców), 
  • poważne trudności z ruchem wyprostu nadgarstka oraz palców,
  • problem z wykonywaniem chwytów precyzyjnych, 
  • osłabienie zdolności kontrolowania mięśni odpowiadających za wyprost łokcia, nadgarstka i palców,
  • tzw. ręka opadająca (nadgarstek w sposób niekontrolowany zwisa, a pacjent nie jest w stanie go unieść).

Symptomy porażenia nerwu promieniowego mogą się pojawić nawet po kilku godzinach nieprzerwanego, masywnego ucisku na nerw. Niekiedy może dojść do uszkodzenia kanału nerwu promieniowego, co charakteryzuje się niedowładem jedynie w obrębie mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka, przy zachowaniu funkcji pozostałych mięśni. 

Porażenie nerwu promieniowego – rozpoznanie

Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Ocenie poddaje się tutaj przede wszystkim siłę mięśniową, występowanie drętwień i problemów z wykonywaniem ruchów w obrębie ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców.

W dalszej kolejności wykorzystuje się zaawansowane procedury diagnostyczne – przede wszystkim badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala na zmierzenie aktywności mięśnia w odpowiedzi na elektryczną stymulację. W ten sposób można także określić charakter i szybkość przewodzenia impulsów w przebiegu określonego nerwu. 

Z badań obrazowych użytecznych w procesie diagnostycznym wyróżnia się USG, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny. Pozwalają one wykryć ewentualne złamania, a także obecność torbieli i guzów w okolicy ramienia, które mogą być przyczyną uszkodzenia nerwu. 

Porażenie nerwu promieniowego – leczenie i rehabilitacja

W przypadku guzów bądź torbieli konieczne jest usunięcie patologicznej struktury. W innych przypadkach leczenie porażenia nerwu promieniowego obejmuje zazwyczaj podawanie leków przeciwbólowych. W trakcie procesu leczenia konieczne może okazać się częściowe unieruchomienie kończyny, tak, aby zapewnić jej prawidłowe ustawienie. W tym celu wykorzystuje się szyny, opatrunek gipsowy obądź ortezy kończyn górnych. 

W fizjoterapii porażenia sobotniej nocy wykorzystuje się laseroterapię oraz ekspozycję na pole magnetyczne (magnetoterapię), co pomaga przyspieszyć regenerację nerwu oraz przywrócić właściwe przewodnictwo. Dodatkowo stosuje się również elektroterapię. Wykorzystanie prądów TENS do przezskórnej stymulacji przyczynia się do poprawy przewodnictwa oraz zmniejszania bólu. Poza tym popularne procedury rehabilitacyjne to: masaż, neuromobilizacje nerwu promieniowego, stymulacja termiczna czy zabiegi z zakresu osteopatii.

Ile trwa porażenie nerwu promieniowego?

Czas powrotu do zdrowia jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień uszkodzenia nerwu promieniowego oraz jego przyczynę. Orientacyjny przedział czasowy, jaki jest podawany w większości publikacji naukowych związanych z tym zagadnieniem, to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. 

Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma też profilaktyka, zapobieganie porażeniu nerwu promieniowego. Niezwykle ważne są tutaj nawyki i zachowania związane z wykonywaną pracą, spędzaniem wolnego czasu oraz pozycją podczas snu. Warto w tym celu kupić poduszkę korygującą nieprawidłowe ułożenie podczas snu. 

  1. Cho H., Lee H. Y., Gil Y. C. i in., Topographical anatomy of the radial nerve and its muscular branches related to surface landmarks, "Clin Anat." 2013, nr 26:862–869.
  2. Floranda E. E., Jacobs B. C., Evaluation and treatment of upper extremity nerve entrapment syndromes, „Prim Care.” 2013, nr 40, s. 925–943.
  3. Shoji K., Heng M., Harris M. B. i in., Time from injury to surgical fixation of diaphyseal humerus fractures is not associated with an increased risk of iatrogenic radial nerve palsy, „J Orthop Trauma.” 2017, nr 31, s. 491–496.
  4. Swei S. C., Liou C. C., Liu H. H., Hung P. C., Acute radial nerve injury associated with an automatic blood pressure monitor, „Acta Anaesthesiol Taiwanica.” 2009, nr 47, s. 147–149.
  5. Rocchi M., Tarallo L., Mugnai R., Adani R., Humerus shaft fracture complicated by radial nerve palsy: Is surgical exploration necessary?, „Musculoskelet Surg.” 2016, nr 100, s. 53–60.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl