Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?
Mateusz Burak

Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?

Nerw promieniowy (ang. radial nerve) jest jedną z gałęzi długich splotu ramiennego, zawiera zarówno włókna ruchowe, jak i włókna czuciowe (unerwia grupy mięśni ramienia oraz przedramienia). Porażenie nerwu promieniowego to rodzaj neuropatii, może do niego dojść na skutek wystąpienia masywnego obrzęku, urazu, pojawienia się krwiaka bądź guza, a nawet przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu (z tego powodu schorzenia nazywane bywa także syndromem sobotniej nocy). Sprawdź, jakie objawy  mogą świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego?

Porażenie nerwu promieniowego – czym jest? Jakie funkcje pełni nerw promieniowy?

Nerw promieniowy (łac. nervus radialis) jest jednym z nerwów kończyny górnej, zaopatruje on grupy mięśniowe odpowiedzialne za ruch ręki, mowa tutaj o prostownikach palców, nadgarstka oraz stawu łokciowego. Jest częścią układu nerwowego, wobec tego jego funkcją jest też przewodzenie bodźców czuciowych. Nerw promieniowy jest częścią splotu ramiennego i stanowi strukturę o największej średnicy wśród wszystkich nerwów zaliczanych do wspomnianego splotu. 

W przypadku porażenia nerwu promieniowego lub jego uszkodzenia, dochodzi do zmniejszenia siły mięśniowej (uścisk dłoni jest znacznie osłabiony), niedowładu, a ruchy ręki są upośledzone. Występuje tzw. ręka opadająca, jest to objawy charakteryzujący się brakiem możliwości zgięcia grzbietowego ręki.

Porażenie nerwu promieniowego – przyczyny. Dlaczego schorzenie nazywa się „zespołem sobotniej nocy”?

Porażenie nerwu promieniowego może być wywołane urazami oraz uszkodzeniami wygenerowanymi chociażby przez długotrwałe przyjmowanie niewygodnej pozycji ciała podczas snu, np. w stanie upojenia alkoholowego. Z tego powodu bardzo często można spotkać się z określeniami porażenie sobotniej nocy lub syndrom sobotniej nocy

Do innych możliwych przyczyn schorzenia zalicza się obecność masywnych i rozległych siniaków bądź krwiaków, które występują wzdłuż przebiegu wspomnianego nerwu, a także oddziaływanie patologicznych struktur, takich jak cysty czy guzy. Neuropatii może sprzyjać również noszenie obcisłej biżuterii, zegarków w okolicy nadgarstka czy nieprawidłowe użytkowanie sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego, jak np. kule pachowe. Niebezpieczne są także złamania, zwichnięcia, rany na nadgarstku i ramieniu. Odnotowuje się też przypadki uszkodzenia tego nerwu w wyniku infekcji oraz stanów zapalnych. 

Do czynników ryzyka porażenia nerwu promieniowego zalicza się: płeć żeńską, prace wymagające powtarzalnych ruchów, niewygodnych pozycji. 

Powiązane produkty

Uszkodzenie nerwu promieniowego – objawy 

Objawy uszkodzenia nerwu promieniowego to:

 • drętwienie kończyny górnej (od obszaru mięśnia trójgłowego ramienia aż do palców), 
 • poważne trudności z ruchem wyprostu nadgarstka oraz palców,
 • problem z wykonywaniem chwytów precyzyjnych, 
 • osłabienie zdolności kontrolowania mięśni odpowiadających za wyprost łokcia, nadgarstka i palców,
 • tzw. ręka opadająca (nadgarstek w sposób niekontrolowany zwisa, a pacjent nie jest w stanie go unieść).

Symptomy porażenia nerwu promieniowego mogą się pojawić nawet po kilku godzinach nieprzerwanego, masywnego ucisku na nerw. Niekiedy może dojść do uszkodzenia kanału nerwu promieniowego, co charakteryzuje się niedowładem jedynie w obrębie mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka, przy zachowaniu funkcji pozostałych mięśni. 

Porażenie nerwu promieniowego – rozpoznanie

Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Ocenie poddaje się tutaj przede wszystkim siłę mięśniową, występowanie drętwień i problemów z wykonywaniem ruchów w obrębie ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców.

W dalszej kolejności wykorzystuje się zaawansowane procedury diagnostyczne – przede wszystkim badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala na zmierzenie aktywności mięśnia w odpowiedzi na elektryczną stymulację. W ten sposób można także określić charakter i szybkość przewodzenia impulsów w przebiegu określonego nerwu. 

Z badań obrazowych użytecznych w procesie diagnostycznym wyróżnia się USG, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny. Pozwalają one wykryć ewentualne złamania, a także obecność torbieli i guzów w okolicy ramienia, które mogą być przyczyną uszkodzenia nerwu. 

Porażenie nerwu promieniowego – leczenie i rehabilitacja

W przypadku guzów bądź torbieli konieczne jest usunięcie patologicznej struktury. W innych przypadkach leczenie porażenia nerwu promieniowego obejmuje zazwyczaj podawanie leków przeciwbólowych. W trakcie procesu leczenia konieczne może okazać się częściowe unieruchomienie kończyny, tak, aby zapewnić jej prawidłowe ustawienie. W tym celu wykorzystuje się szyny, opatrunek gipsowy obądź ortezy kończyn górnych. 

W fizjoterapii porażenia sobotniej nocy wykorzystuje się laseroterapię oraz ekspozycję na pole magnetyczne (magnetoterapię), co pomaga przyspieszyć regenerację nerwu oraz przywrócić właściwe przewodnictwo. Dodatkowo stosuje się również elektroterapię. Wykorzystanie prądów TENS do przezskórnej stymulacji przyczynia się do poprawy przewodnictwa oraz zmniejszania bólu. Poza tym popularne procedury rehabilitacyjne to: masaż, neuromobilizacje nerwu promieniowego, stymulacja termiczna czy zabiegi z zakresu osteopatii.

Ile trwa porażenie nerwu promieniowego?

Czas powrotu do zdrowia jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień uszkodzenia nerwu promieniowego oraz jego przyczynę. Orientacyjny przedział czasowy, jaki jest podawany w większości publikacji naukowych związanych z tym zagadnieniem, to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. 

Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma też profilaktyka, zapobieganie porażeniu nerwu promieniowego. Niezwykle ważne są tutaj nawyki i zachowania związane z wykonywaną pracą, spędzaniem wolnego czasu oraz pozycją podczas snu. Warto w tym celu kupić poduszkę korygującą nieprawidłowe ułożenie podczas snu. 

 1. Cho H., Lee H. Y., Gil Y. C. i in., Topographical anatomy of the radial nerve and its muscular branches related to surface landmarks, "Clin Anat." 2013, nr 26:862–869.
 2. Floranda E. E., Jacobs B. C., Evaluation and treatment of upper extremity nerve entrapment syndromes, „Prim Care.” 2013, nr 40, s. 925–943.
 3. Shoji K., Heng M., Harris M. B. i in., Time from injury to surgical fixation of diaphyseal humerus fractures is not associated with an increased risk of iatrogenic radial nerve palsy, „J Orthop Trauma.” 2017, nr 31, s. 491–496.
 4. Swei S. C., Liou C. C., Liu H. H., Hung P. C., Acute radial nerve injury associated with an automatic blood pressure monitor, „Acta Anaesthesiol Taiwanica.” 2009, nr 47, s. 147–149.
 5. Rocchi M., Tarallo L., Mugnai R., Adani R., Humerus shaft fracture complicated by radial nerve palsy: Is surgical exploration necessary?, „Musculoskelet Surg.” 2016, nr 100, s. 53–60.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij