Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?
Mateusz Burak

Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?

Nerw promieniowy (ang. radial nerve) jest jedną z gałęzi długich splotu ramiennego, zawiera zarówno włókna ruchowe, jak i włókna czuciowe (unerwia grupy mięśni ramienia oraz przedramienia). Porażenie nerwu promieniowego to rodzaj neuropatii, może do niego dojść na skutek wystąpienia masywnego obrzęku, urazu, pojawienia się krwiaka bądź guza, a nawet przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu (z tego powodu schorzenia nazywane bywa także syndromem sobotniej nocy). Sprawdź, jakie objawy  mogą świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego?

Porażenie nerwu promieniowego – czym jest? Jakie funkcje pełni nerw promieniowy?

Nerw promieniowy (łac. nervus radialis) jest jednym z nerwów kończyny górnej, zaopatruje on grupy mięśniowe odpowiedzialne za ruch ręki, mowa tutaj o prostownikach palców, nadgarstka oraz stawu łokciowego. Jest częścią układu nerwowego, wobec tego jego funkcją jest też przewodzenie bodźców czuciowych. Nerw promieniowy jest częścią splotu ramiennego i stanowi strukturę o największej średnicy wśród wszystkich nerwów zaliczanych do wspomnianego splotu. 

W przypadku porażenia nerwu promieniowego lub jego uszkodzenia, dochodzi do zmniejszenia siły mięśniowej (uścisk dłoni jest znacznie osłabiony), niedowładu, a ruchy ręki są upośledzone. Występuje tzw. ręka opadająca, jest to objawy charakteryzujący się brakiem możliwości zgięcia grzbietowego ręki.

Porażenie nerwu promieniowego – przyczyny. Dlaczego schorzenie nazywa się „zespołem sobotniej nocy”?

Porażenie nerwu promieniowego może być wywołane urazami oraz uszkodzeniami wygenerowanymi chociażby przez długotrwałe przyjmowanie niewygodnej pozycji ciała podczas snu, np. w stanie upojenia alkoholowego. Z tego powodu bardzo często można spotkać się z określeniami porażenie sobotniej nocy lub syndrom sobotniej nocy

Do innych możliwych przyczyn schorzenia zalicza się obecność masywnych i rozległych siniaków bądź krwiaków, które występują wzdłuż przebiegu wspomnianego nerwu, a także oddziaływanie patologicznych struktur, takich jak cysty czy guzy. Neuropatii może sprzyjać również noszenie obcisłej biżuterii, zegarków w okolicy nadgarstka czy nieprawidłowe użytkowanie sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego, jak np. kule pachowe. Niebezpieczne są także złamania, zwichnięcia, rany na nadgarstku i ramieniu. Odnotowuje się też przypadki uszkodzenia tego nerwu w wyniku infekcji oraz stanów zapalnych. 

Do czynników ryzyka porażenia nerwu promieniowego zalicza się: płeć żeńską, prace wymagające powtarzalnych ruchów, niewygodnych pozycji. 

Uszkodzenie nerwu promieniowego – objawy 

Objawy uszkodzenia nerwu promieniowego to:

 • drętwienie kończyny górnej (od obszaru mięśnia trójgłowego ramienia aż do palców), 
 • poważne trudności z ruchem wyprostu nadgarstka oraz palców,
 • problem z wykonywaniem chwytów precyzyjnych, 
 • osłabienie zdolności kontrolowania mięśni odpowiadających za wyprost łokcia, nadgarstka i palców,
 • tzw. ręka opadająca (nadgarstek w sposób niekontrolowany zwisa, a pacjent nie jest w stanie go unieść).

Symptomy porażenia nerwu promieniowego mogą się pojawić nawet po kilku godzinach nieprzerwanego, masywnego ucisku na nerw. Niekiedy może dojść do uszkodzenia kanału nerwu promieniowego, co charakteryzuje się niedowładem jedynie w obrębie mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka, przy zachowaniu funkcji pozostałych mięśni. 

Porażenie nerwu promieniowego – rozpoznanie

Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Ocenie poddaje się tutaj przede wszystkim siłę mięśniową, występowanie drętwień i problemów z wykonywaniem ruchów w obrębie ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców.

W dalszej kolejności wykorzystuje się zaawansowane procedury diagnostyczne – przede wszystkim badanie elektromiograficzne (EMG), które pozwala na zmierzenie aktywności mięśnia w odpowiedzi na elektryczną stymulację. W ten sposób można także określić charakter i szybkość przewodzenia impulsów w przebiegu określonego nerwu. 

Z badań obrazowych użytecznych w procesie diagnostycznym wyróżnia się USG, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny. Pozwalają one wykryć ewentualne złamania, a także obecność torbieli i guzów w okolicy ramienia, które mogą być przyczyną uszkodzenia nerwu. 

Porażenie nerwu promieniowego – leczenie i rehabilitacja

W przypadku guzów bądź torbieli konieczne jest usunięcie patologicznej struktury. W innych przypadkach leczenie porażenia nerwu promieniowego obejmuje zazwyczaj podawanie leków przeciwbólowych. W trakcie procesu leczenia konieczne może okazać się częściowe unieruchomienie kończyny, tak, aby zapewnić jej prawidłowe ustawienie. W tym celu wykorzystuje się szyny, opatrunek gipsowy obądź ortezy kończyn górnych. 

W fizjoterapii porażenia sobotniej nocy wykorzystuje się laseroterapię oraz ekspozycję na pole magnetyczne (magnetoterapię), co pomaga przyspieszyć regenerację nerwu oraz przywrócić właściwe przewodnictwo. Dodatkowo stosuje się również elektroterapię. Wykorzystanie prądów TENS do przezskórnej stymulacji przyczynia się do poprawy przewodnictwa oraz zmniejszania bólu. Poza tym popularne procedury rehabilitacyjne to: masaż, neuromobilizacje nerwu promieniowego, stymulacja termiczna czy zabiegi z zakresu osteopatii.

Ile trwa porażenie nerwu promieniowego?

Czas powrotu do zdrowia jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień uszkodzenia nerwu promieniowego oraz jego przyczynę. Orientacyjny przedział czasowy, jaki jest podawany w większości publikacji naukowych związanych z tym zagadnieniem, to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. 

Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma też profilaktyka, zapobieganie porażeniu nerwu promieniowego. Niezwykle ważne są tutaj nawyki i zachowania związane z wykonywaną pracą, spędzaniem wolnego czasu oraz pozycją podczas snu. Warto w tym celu kupić poduszkę korygującą nieprawidłowe ułożenie podczas snu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij