Porażenie nerwu promieniowego – jakie są przyczyny i jak leczy się „porażenie sobotniej nocy”?
Nerw promieniowy (ang. radial nerve) jest jedną z gałęzi długich splotu ramiennego, zawiera zarówno włókna ruchowe, jak i włókna czuciowe (unerwia grupy mięśni ramienia oraz przedramienia). Porażenie nerwu promieniowego to rodzaj neuropatii, może do niego dojść na skutek wystąpienia masywnego obrzęku, urazu, pojawienia się krwiaka bądź guza, a nawet przyjęcia nieprawidłowej pozycji ciała podczas snu (z tego powodu schorzenia nazywane bywa także syndromem sobotniej nocy). Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu nerwu promieniowego?
Porażenie nerwu promieniowego – czym jest? Jakie funkcje pełni nerw promieniowy?
Nerw promieniowy (łac. nervus radialis) jest jednym z nerwów kończyny górnej, zaopatruje on grupy mięśniowe odpowiedzialne za ruch ręki, mowa tutaj o prostownikach palców, nadgarstka oraz stawu łokciowego. Jest częścią układu nerwowego, wobec tego jego funkcją jest też przewodzenie bodźców czuciowych. Nerw promieniowy jest częścią splotu ramiennego i stanowi strukturę o największej średnicy wśród wszystkich nerwów zaliczanych do wspomnianego splotu.
W przypadku porażenia nerwu promieniowego lub jego uszkodzenia, dochodzi do zmniejszenia siły mięśniowej (uścisk dłoni jest znacznie osłabiony), niedowładu, a ruchy ręki są upośledzone. Występuje tzw. ręka opadająca, jest to objawy charakteryzujący się brakiem możliwości zgięcia grzbietowego ręki.
Porażenie nerwu promieniowego – przyczyny. Dlaczego schorzenie nazywa się „zespołem sobotniej nocy”?
Do innych możliwych przyczyn schorzenia zalicza się obecność masywnych i rozległych siniaków bądź krwiaków, które występują wzdłuż przebiegu wspomnianego nerwu, a także oddziaływanie patologicznych struktur, takich jak cysty czy guzy. Neuropatii może sprzyjać również noszenie obcisłej biżuterii, zegarków w okolicy nadgarstka czy nieprawidłowe użytkowanie sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego, jak np. kule pachowe. Niebezpieczne są także złamania, zwichnięcia, rany na nadgarstku i ramieniu. Odnotowuje się też przypadki uszkodzenia tego nerwu w wyniku infekcji oraz stanów zapalnych.
Do czynników ryzyka porażenia nerwu promieniowego zalicza się: płeć żeńską, prace wymagające powtarzalnych ruchów, niewygodnych pozycji.
Uszkodzenie nerwu promieniowego – objawy
Objawy uszkodzenia nerwu promieniowego to:
- drętwienie kończyny górnej (od obszaru mięśnia trójgłowego ramienia aż do palców),
- poważne trudności z ruchem wyprostu nadgarstka oraz palców,
- problem z wykonywaniem chwytów precyzyjnych,
- osłabienie zdolności kontrolowania mięśni odpowiadających za wyprost łokcia, nadgarstka i palców,
- tzw. ręka opadająca (nadgarstek w sposób niekontrolowany zwisa, a pacjent nie jest w stanie go unieść).
Symptomy porażenia nerwu promieniowego mogą się pojawić nawet po kilku godzinach nieprzerwanego, masywnego ucisku na nerw. Niekiedy może dojść do uszkodzenia kanału nerwu promieniowego, co charakteryzuje się niedowładem jedynie w obrębie mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka, przy zachowaniu funkcji pozostałych mięśni.
Porażenie nerwu promieniowego – rozpoznanie
Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego. Ocenie poddaje się tutaj przede wszystkim siłę mięśniową, występowanie drętwień i problemów z wykonywaniem ruchów w obrębie ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców.
Z badań obrazowych użytecznych w procesie diagnostycznym wyróżnia się USG, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny. Pozwalają one wykryć ewentualne złamania, a także obecność torbieli i guzów w okolicy ramienia, które mogą być przyczyną uszkodzenia nerwu.
Porażenie nerwu promieniowego – leczenie i rehabilitacja
W przypadku guzów bądź torbieli konieczne jest usunięcie patologicznej struktury. W innych przypadkach leczenie porażenia nerwu promieniowego obejmuje zazwyczaj podawanie leków przeciwbólowych. W trakcie procesu leczenia konieczne może okazać się częściowe unieruchomienie kończyny, tak, aby zapewnić jej prawidłowe ustawienie. W tym celu wykorzystuje się szyny, opatrunek gipsowy obądź ortezy kończyn górnych.
W fizjoterapii porażenia sobotniej nocy wykorzystuje się laseroterapię oraz ekspozycję na pole magnetyczne (magnetoterapię), co pomaga przyspieszyć regenerację nerwu oraz przywrócić właściwe przewodnictwo. Dodatkowo stosuje się również elektroterapię. Wykorzystanie prądów TENS do przezskórnej stymulacji przyczynia się do poprawy przewodnictwa oraz zmniejszania bólu. Poza tym popularne procedury rehabilitacyjne to: masaż, neuromobilizacje nerwu promieniowego, stymulacja termiczna czy zabiegi z zakresu osteopatii.
Ile trwa porażenie nerwu promieniowego?
Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma też profilaktyka, zapobieganie porażeniu nerwu promieniowego. Niezwykle ważne są tutaj nawyki i zachowania związane z wykonywaną pracą, spędzaniem wolnego czasu oraz pozycją podczas snu. Warto w tym celu kupić poduszkę korygującą nieprawidłowe ułożenie podczas snu.