Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki
Mateusz Burak

Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

Ból ręki – anatomia ręki 

Ręka w ujęciu anatomicznym oznacza strukturę, która przebiega dystalnie od poziomu wyrostków rylcowatych kości łokciowej i promieniowej. W jej skład wchodzą zatem kości tworzące nadgarstek, śródręcze oraz palce. W tym obszarze przebiegają też struktury nerwowe, takie jak nerw promieniowy, nerw pośrodkowy i nerw łokciowy. Ręka jest także wyposażona w sieć naczyń krwionośnych i limfatycznych. Opuszki palców są bardzo bogato unerwione, co sprawia, że z ich pomocą jesteśmy w stanie zidentyfikować faktury powierzchni oraz kształty przedmiotów bez użycia wzroku.  

Ból ręki – przyczyny 

Ludzkie ręce to skomplikowane struktury, budowa ręki jest złożona – każda z kończyn górnych składa się z 27 kości. Mięśnie oraz stawy umożliwiają wykonywanie czynności chwytnych, mowa tutaj o mocnym, precyzyjnym i zręcznym chwytaniu oraz manipulowaniu różnymi przedmiotami. Są one jednak bardzo podatne na różnego rodzaju kontuzje.  

Ból ręki czy ból stawów dłoni mogą być objawami kontuzji tej złożonej struktury mięśniowo-szkieletowej. Dolegliwości mogą oznaczać patologie w obrębie kości, stawów, mięśni, ścięgien, nerwów czy innych elementów tkanki łącznej. Ból w przedramieniu może być objawem: skręceń, przeciążeń mięśni, stanów zapalnych, stłuczenia ręki oraz innych schorzeń i urazów. 

Ból ręki – urazy 

Jak już wspomniano, ból dłoni wywołany urazem jest niezwykle powszechny. Wynika to z opisanego skomplikowania budowy ręki. Kontuzje są bardzo częste wśród osób uprawiających sport, pracowników budowlanych oraz podczas wypadków komunikacyjnych. Najczęściej są to: nadwyrężone ręce, stłuczenia ręki, skręcenia, zwichnięcia oraz złamania. 

Ból ręki – zespół cieśni nadgarstka 

Kanał nadgarstka to bardzo wąskie przejście, pewnego rodzaju tunel, przez który przechodzi m.in. nerw pośrodkowy. Do zespołu cieśni nadgarstka dochodzi wówczas, gdy wspomniany kanał ulega zwężeniu. Równolegle doprowadza to do ucisku na strukturę nerwu pośrodkowego. Taki stan jest najczęściej wywołany zapaleniem oraz podrażnieniem okolicznych tkanek. Objawy pojawiają się stopniowo i mają różne stopnie nasilenia. Najczęściej są to: ból dłoni w środku, drętwienie palców rąk (najczęściej trzech pierwszych) lub nawet całej ręki, spuchnięta ręka nad nadgarstkiem. Poza tym pacjenci z cieśnią nadgarstka mają problem z chwytaniem przedmiotów oraz wykonywaniem czynności manualnych.  

Ból ręki – choroba de Quervaina 

Zapalenie pochewki ścięgna, znane jako choroba  de Quervaina, jest bolesnym stanem upośledzającym funkcjonowanie kciuka. Narastający obrzęk doprowadza do nasilenia stanu zapalnego, to z kolei rzutuje na kondycję pobliskich nerwów, inicjując ich kompresję. Wówczas pojawiają się takie symptomy, jak: ból i drętwienie wokół podstawy kciuka, wrażenie kłucia, trzaskania podczas ruchów kciukiem, problemy z chwytaniem oraz narastający obrzęk tej okolicy.  

Ból ręki – choroby reumatyczne 

Choroby o podłożu reumatycznym powodują zazwyczaj zapalenie w obrębie kilku stawów ręki. Najczęściej występują: choroba zwyrodnieniowa stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Ta pierwsza dotyczy zazwyczaj ludzi w podeszłym wieku, choć nie tylko, występuje jako rezultat eksploatacji elementów kostno-stawowych – dochodzi do ubytku chrząstki pokrywającej kości. Prowokuje to ból ręki, ograniczenie ruchomości, opuchliznę. Reumatoidalne zapalenie stawów jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Dochodzi w nim do zapalenia stawów objawiającego się deformacjami w postaci guzków Boucharda, bólów stawów dłoni czy też charakterystycznych bólów ręki w nocy. Znamienna sztywność stawowa powoduje zmniejszoną elastyczność tych struktur, szczególnie w porze rannej. Wymaga to kilku bądź kilkunastu minut ruchu, aby móc ją zredukować.  

Ból ręki – inne przyczyny  

Ból prawej ręki, ból lewej ręki, bóle dłoni czy mięśni przedramienia mogą być oznakami także innych dysfunkcji oraz schorzeń. Gangliony, pojawiające się jako duże masy lub guzy zlokalizowane w okolicy nadgarstka, to jedne z takich przyczyn. Owe cysty wypełnione są płynem i mogą zmieniać swoje rozmiary, ich obecność może również powodować kompresję na okoliczne struktury. Kolejną przyczyną może być dna moczanowa. Powoduje ona silne napady bólu oraz dolegliwości w postaci pieczenia i zaczerwienienia, atakuje podstawy palców. Inną, bardzo podstępną chorobą powodującą ból ręki jest toczeń. Charakterystyczny jest wówczas ból stawów oraz sztywność, w okresach zaostrzenia doprowadza on do pogrubienia wyściółki stawowej. To inicjuje m.in. ból w dłoni, obrzęk nadgarstków oraz ból przedramion.

Drętwienie rąk to także stan, który może być spowodowany przez neuropatię obwodową. Dochodzi do niej wówczas, gdy uszkodzeniu ulegają obwodowe struktury nerwowe. Taki stan mogą powodować: cukrzyca, urazy oraz infekcje. Typowe objawy to: drętwienie, nadwrażliwość rąk, bóle mięśni rąk, osłabienie koordynacji i siły mięśniowej. 

Powiązane produkty

Ból ręki – diagnostyka 

Istnieje bardzo wiele różnych przyczyn dolegliwości bólowych rąk. W przypadku uciążliwości takich objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

W szczególności w sytuacji, gdy dolegliwości narastają, bowiem jeśli objawy rozwijają się od dłuższego czasu, najpewniej są wynikiem toczącego się procesu chorobowego, który wymaga szczegółowych badań obrazowych, np. RTG, TK, MR oraz testów klinicznych. Niejednokrotnie lekarz zleca także badania laboratoryjne.  

Ból ręki – leczenie 

Leczenie bóli rąk ma zazwyczaj dwojaki charakter. Dzieli się je na postępowanie zachowawcze oraz bardziej inwazyjne – operacje i zabiegi chirurgiczne. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenie objawowego, to najczęściej stosuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Występują one pod postacią tabletek, zastrzyków oraz maści.

Nieco bardziej zaawansowane objawy w postaci uporczywego bólu barku przy podnoszeniu ręki w bok, rwącego bólu prawej ręki, bólu ręki i barku mogą wymagać bardziej złożonych procedur, jak np. iniekcje z bogatopłytkowego osocza, kwasu hialuronowego czy preparatów sterydowych. Zaleca się także odciążenie kończyny, odpoczynek oraz stosowanie ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych. Procedura operacji jest rozważana w momencie, kiedy mamy do czynienia z bardzo zaawansowanymi zmianami, które nie poddają się leczeniu zachowawczemu oraz w sytuacji złamań i kontuzji przebiegających ze znacznym uszkodzeniem tkanek. 

Ból ręki – fizjoterapia 

Fizjoterapia jest stosowana w rozmaitych dolegliwościach kończyn górnych, takich jak: ból ręki po zdjęciu gipsu, palec trzaskający, ból ręki po urazie. Po szczegółowo przeprowadzonej diagnostyce można określić, które z zabiegów mogą najlepiej wpłynąć na kondycję opisywanej części narządu ruchu. Sosowane są zarówno procedury leczenia manualnego z wykorzystaniem metod, takich jak: torowanie nerwowo-mięśniowe (PNF), terapia manualna, suche igłowanie, pinopresura, terapia powięziowa i wiele innych.  

Wśród zabiegów fizykalnych dużą skutecznością cieszą się: ekspozycja na działanie pola magnetycznego (magnetoterapia), schładzanie parami ciekłego azotu (krioterapia), laseroterapia, prądy lecznicze, kąpiele uzdrowiskowe, okłady borowinowe czy fonoforeza.  

Ból ręki – ćwiczenia na bóle rąk 

Zapobieganie bólowi ręki to przede wszystkim stosowanie działań profilaktycznych. Zaliczamy tutaj wszelkiego rodzaju ortezy i ochraniacze wykorzystywane jako materiały zabezpieczające przed skutkami urazów i kontuzji. W takiej formie może być również wykorzystywany kinesiotaping.  

W przypadku, kiedy objawy już się pojawiły, możemy zastosować pewne domowe sposoby. Dobrym rozwiązaniem na sztywność może okazać się użycie ciepłego kompresu, który pomoże uelastycznić tkanki. W przypadku obrzęku i objawów stanu zapalnego warto natomiast postarać się o zimne okłady, wykorzystując woreczki z lodem lub polewania zimną wodą. Znając przyczyny bólu ręki, można także poprosić terapeutę o ułożenie zestawu ćwiczeń. Mogą to być następujące propozycje: 

  1. Pozycja: siad przy stole na krześle, przedramiona stabilnie oparte na blacie. Ruch polega na ściskaniu i rozluźnianiu piłki o średnicy mieszczącej się w dłoni. Jednorazowo taki uścisk należy utrzymać przez kilka sekund. Potem powtarzamy ćwiczenie 10 razy w dwóch seriach. 
  2. Pozycja: siad przy stole, przedramiona oparte na blacie, ręce powierzchnią dłoniową przylegają dokładnie do jego powierzchni. Ruch polega na odrywaniu pojedynczo każdego palca i utrzymywaniu pozycji skrajnej przez kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy dla każdego z palców w dwóch seriach. 
  3. Pozycja: ręka ćwicząca zgięta w łokciu, może opierać się na blacie. Ruch polega na zbliżaniu opuszka kciuka i po kolei każdego z następnych palców. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 5 powtórzeń dla każdego z palca.  
  1. Van Duinen H., Gandevia S. C., Constraints for control of the human hand, “J Physiol” 2011, nr 589, s, 5583–5593. 
  2. Xiang Z., Tian D. W., Effect of finger exercises on recovery of hand function and daily life ability in postoperative patients with bone traum, “Modern Clinical Nursing” 2016, nr 15, s. 8–10.  
  3. McLean R. R., Mangano K. M., Hannan M. T. i in., Dietary protein intake is protective against loss of grip strength among older adults in the Framingham Offspring Cohort, “J Gerontol A Biol Sci Med Sci” 2016, nr 71, s. 356–361. 
  4. Speed C. A., Campbell R., Mechanisms of strength gain in a handgrip exercise programme in rheumatoid arthritis, “Rheumatol Internat” 2012, nr 32, s. 159–63. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

    Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

    Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

  • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

    Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl