Dlaczego powstaje ganglion?
Anna Posmykiewicz

Dlaczego powstaje ganglion?

Najprościej mówiąc ganglion jest guzkiem, który lokalizuje się w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien. A czym jest ten guzek? Guzek to po prostu pseudotorbiel łącznotkankowa (lub inaczej mówiąc torbiel rzekoma), czyli nienowotworowa przestrzeń jamista wypełniona płynem, która nie posiada wyściółki nabłonkowej, co odróżnia ja od torbieli prawdziwej.

Gdzie najczęściej lokalizuje się ganglion?

Tak naprawdę ganglion może powstać w okolicy wszystkich torebek stawowych i ścięgien. Jednak jego "najbardziej ulubioną" lokalizacją jest okolica nadgarstka. Poza tym dość częstą jego lokalizacją jest też okolica stawu kolanowego i stopy.

Dlaczego powstaje ganglion?

Tak naprawdę powstawanie ganglionu nie jest do końca wyjaśnione, nie są poznane dokładnie przyczyny wywołujące jego powstawanie. Wiadomo jednak, że czynnikami predysponującymi do powstania ganglionu są różnego rodzaju urazy, jak również stany zapalne torebek stawowych i ścięgien oraz przeciążenia stawów. Ganglion powstaje na skutek nadprodukcji płynu, który w normalnych warunkach jest również produkowany w stawie, jednak w mniejszej ilości.
W przypadku zwiększonej ilości płynu dochodzi po prostu do uwypuklenia fragmentu skóry w postaci guzka, czyli ganglionu.

Czy ganglion daje jakieś objawy?

Jeśli ganglion jest mały, to jedynym objawem jest tylko widoczny guzek, który jest twardy, czasami daje się go przesunąć pod skórą. Ganglion może się powiększać w czasie wysiłku fizycznego, zmniejsza zaś on swoje rozmiary w czasie spoczynku. Jeśli ganglion zaczyna powiększać swoje rozmiary nawet w spoczynku (krótko mówiąc – kiedy "zaczyna rosnąć"), wtedy może dochodzić do powstania różnych dolegliwości. Przede wszystkim może pojawić się ból w czasie ruchu stawem. Ponadto może być obecny stan zapalny: wzmożone ucieplenie i zaczerwienie skóry w okolicy ganglionu. Zdarza się, że pacjent odczuwa też wzmożoną wrażliwość na dotyk lub wręcz przeciwnie – czucie jest osłabione (na skutek ucisku na nerwy).

W jaki sposób stawia się rozpoznanie?

Rozpoznanie ganglionu stawia się na podstawie objawów klinicznych i badania fizykalnego. Dodatkowo, w razie wątpliwości diagnostycznych, zalecane są również badania obrazowe, przede wszystkim usg. Zdarza się, że lekarz zaleca czasami wykonanie zdjęcia rtg lub, bardzo rzadko, rezonansu magnetycznego.

Jak leczy się ganglion?

Zdarza się, że ganglion ustąpi samoistnie. Jeśli nie i dodatkowo zaczyna powiększać on swoje rozmiary i daje przykre dolegliwości, wtedy należy go usunąć. Zwykle odbywa się to poprzez ucisk, punkcję i odessanie zawartości ganglionu za pomocą igły. W przypadku dużych zmian czasami zachodzi potrzeba klasycznego zabiegu operacyjnego. Ponieważ nawroty ganglionu zdarzają się dość często, warto po zabiegu unieruchomić staw, co zmniejsza ryzyko nawrotu. Po wykonaniu zabiegu warto też udać się na rehabilitację, która może obejmować pole magnetyczne, ultradźwięki czy też masaże.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij