Dlaczego powstaje ganglion?
Anna Posmykiewicz

Dlaczego powstaje ganglion?

Najprościej mówiąc ganglion jest guzkiem, który lokalizuje się w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien. A czym jest ten guzek? Guzek to po prostu pseudotorbiel łącznotkankowa (lub inaczej mówiąc torbiel rzekoma), czyli nienowotworowa przestrzeń jamista wypełniona płynem, która nie posiada wyściółki nabłonkowej, co odróżnia ja od torbieli prawdziwej.

Gdzie najczęściej lokalizuje się ganglion?

Tak naprawdę ganglion może powstać w okolicy wszystkich torebek stawowych i ścięgien. Jednak jego "najbardziej ulubioną" lokalizacją jest okolica nadgarstka. Poza tym dość częstą jego lokalizacją jest też okolica stawu kolanowego i stopy.

Dlaczego powstaje ganglion?

Tak naprawdę powstawanie ganglionu nie jest do końca wyjaśnione, nie są poznane dokładnie przyczyny wywołujące jego powstawanie. Wiadomo jednak, że czynnikami predysponującymi do powstania ganglionu są różnego rodzaju urazy, jak również stany zapalne torebek stawowych i ścięgien oraz przeciążenia stawów. Ganglion powstaje na skutek nadprodukcji płynu, który w normalnych warunkach jest również produkowany w stawie, jednak w mniejszej ilości.
W przypadku zwiększonej ilości płynu dochodzi po prostu do uwypuklenia fragmentu skóry w postaci guzka, czyli ganglionu.

Czy ganglion daje jakieś objawy?

Jeśli ganglion jest mały, to jedynym objawem jest tylko widoczny guzek, który jest twardy, czasami daje się go przesunąć pod skórą. Ganglion może się powiększać w czasie wysiłku fizycznego, zmniejsza zaś on swoje rozmiary w czasie spoczynku. Jeśli ganglion zaczyna powiększać swoje rozmiary nawet w spoczynku (krótko mówiąc – kiedy "zaczyna rosnąć"), wtedy może dochodzić do powstania różnych dolegliwości. Przede wszystkim może pojawić się ból w czasie ruchu stawem. Ponadto może być obecny stan zapalny: wzmożone ucieplenie i zaczerwienie skóry w okolicy ganglionu. Zdarza się, że pacjent odczuwa też wzmożoną wrażliwość na dotyk lub wręcz przeciwnie – czucie jest osłabione (na skutek ucisku na nerwy).

W jaki sposób stawia się rozpoznanie?

Rozpoznanie ganglionu stawia się na podstawie objawów klinicznych i badania fizykalnego. Dodatkowo, w razie wątpliwości diagnostycznych, zalecane są również badania obrazowe, przede wszystkim usg. Zdarza się, że lekarz zaleca czasami wykonanie zdjęcia rtg lub, bardzo rzadko, rezonansu magnetycznego.

Jak leczy się ganglion?

Zdarza się, że ganglion ustąpi samoistnie. Jeśli nie i dodatkowo zaczyna powiększać on swoje rozmiary i daje przykre dolegliwości, wtedy należy go usunąć. Zwykle odbywa się to poprzez ucisk, punkcję i odessanie zawartości ganglionu za pomocą igły. W przypadku dużych zmian czasami zachodzi potrzeba klasycznego zabiegu operacyjnego. Ponieważ nawroty ganglionu zdarzają się dość często, warto po zabiegu unieruchomić staw, co zmniejsza ryzyko nawrotu. Po wykonaniu zabiegu warto też udać się na rehabilitację, która może obejmować pole magnetyczne, ultradźwięki czy też masaże.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij