mężczyzna trzma się za drętwiejące ramię
Patryk Jasielski

Drętwienie prawej ręki – przyczyny i choroby

Drętwienie prawej ręki to dolegliwość, która może być objawem wielu różnych chorób. Zdarza się, że objaw ten wywołany jest różnego rodzaju zaburzeniami neurologicznymi, ale także może mieć on związek z zaburzonym przepływem krwi przez naczynia krwionośne oraz z różnego rodzaju problemami ortopedycznymi. Drętwienie prawej ręki może być różnie nasilone, czasami jest ono naprawdę niewielkie, jednak zdarza się, że pacjent odczuwa naprawdę uciążliwe dolegliwości. Dlaczego drętwieje prawa ręka i jak zbadać przyczynę tego stanu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują w niniejszym artykule.

Drętwienie to trudne do zdefiniowania (nieprawidłowe) wrażenie mrowienia, cierpnięcia i „przechodzenia prądu przez ciało". Mogą mu towarzyszyć ból, przeczulica (nadwrażliwość na ból) oraz zaburzenia odczuwania dotyku i temperatury. Bardziej niepokojąca jest sytuacja, gdy np. ścierpnięciu ręki towarzyszą zaniki mięśniowe i osłabienie ich siły. Przyczyn drętwienia różnych części ciała może być wiele i mogą one dotyczyć zarówno problemów neurologicznych, układu naczyniowego jak i innych. W tym artykule opisane zostaną najczęstsze przyczyny drętwienia prawej ręki, oraz zasady działania w sytuacji pojawienia się takiej dolegliwości.

Drętwienie prawej ręki – przyczyny

Przyczyn drętwienia prawej ręki może być wiele, niemniej – ucisk na nerwy przez kości, mięśnie, ścięgna – stanowi jedną z głównych powodów tego, dlaczego drętwieje prawa ręka. Do innych należą choroby układu krążenia czy też ośrodkowego układu nerwowego. Mrowienie w prawej ręce może być też spowodowane nowotworem, chorobami metabolicznymi czy stosowanymi lekami. Dość częstym powodem cierpnięcia prawej ręki jest również zespół uciskowy, czyli zespół górnego otworu klatki piersiowej. Jest on spowodowany przez ucisk na naczynia i nerwy biegnące w okolicy połączenia szyi z klatką piersiową, które zaopatrują kończynę górną. Ucisk może być wywoływany przez dodatkowe żebra, mięśnie szyi lub ich przyczepy. Objawia się drętwieniem prawej ręki od ramienia lub bólem prawego barku i drętwieniem prawej ręki (zwłaszcza przy jej uniesieniu do góry). Diagnozuje się go na podstawie badania przez lekarza i wykonanego USG lub RTG barku. Leczenie w większości przypadków jest operacyjne.

Inną częstą przyczyną jest udar mózgu. Jest to choroba, w której dochodzi do zamknięcia światła jednej z tętnic, a to powoduje niedokrwienie mózgu. Może objawiać jako ból głowy i drętwieniem prawej ręki, zaburzeniami czucia i mowy oraz niedowładem mięśni. Diagnostyka opiera się na wykonaniu tomografii komputerowej głowy a leczenie odbywa się w szpitalu pod opieką neurologów. Kolejną z przyczyn zdrętwiałej prawej ręki jest ucisk na nerw łokciowy w obrębie łokcia lub nadgarstka. Objawia się uczuciem drętwienia w obrębie ręki, palca małego oraz połowy palca serdecznego. Dolegliwości nasilają się nocy i mogą prowadzić do zaników mięśniowych. Diagnozę lekarz stawia na podstawie wykonanego badania neurologicznego oraz elektrofizjologicznego. W leczeniu znaczenie ma ustalenie przyczyny oraz uwolnienie uciśniętego nerwu na drodze operacji.

Drętwienie prawej ręki a zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka stanowi jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia palców prawej ręki. Choroba ta spowodowana jest przez ucisk na nerw pośrodkowy. Do takiego stanu prowadzić może praca związana z długim uciskiem na nadgarstek, np. przy komputerze czy maszynie do szycia. Ale także różne inne choroby, m.in. niedoczynność tarczycy, choroby reumatyczne i akromegalia. Objawy zespołu cieśni nadgarstka są dość charakterystyczne. Najpierw pojawia się mrowienie w prawej dłoni, w obszarze kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy serdecznego. Później dołącza ból, zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśni. Drętwienie kciuka prawej ręki może powodować problemy z niekontrolowanym wypadaniem przedmiotów z ręki, np. kubka. Objawy są najbardziej nasilone w nocy, mogą budzić ze snu i w celu ich złagodzenia chory pociera skórę, zaciska palce lub wkłada je do wody. Nieleczone może prowadzić do poważnych zaników mięśni w obrębie kciuka i dłoni. Diagnostyka oparta jest na rozmowie z pacjentem i wykonaniu badania fizykalnego. Stosuje się specjalne testy, oceniające funkcje poszczególnych grup mięśni unerwianych przez nerw pośrodkowy. Przydatne bywają bardziej specjalistyczne badania, oceniające przewodnictwo nerwowe – elektroneurografia. W leczeniu znaczenie ma ustalenie przyczyny cieśni i jej usunięcie. W większości przypadków niezbędna jest jednak operacja. Pomocniczo lekarz może stosować leki na drętwienie ręki i witaminy, głównie witaminę B6.

Powiązane produkty

Drętwienie prawej ręki a chory kręgosłup

Kręgosłup stanowi ochronę dla rdzenia kręgowego, będącego centralnym zbiorem komórek nerwowych. Przez otwory w kręgosłupie wychodzą nerwy rdzeniowe, unerwiające mięśnie i skórę. Są niezbędne do odbierania bodźców dotykowych i działania mięśni. W przypadku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych czy urazu kręgosłupa może on wywierać ucisk na wychodzące nerwy rdzeniowe. Choroby kręgosłupa szyjnego (zwłaszcza wypadnięcie krążka międzykręgowego) stanowią stosunkowo częstą przyczynę drętwienia prawej strony ciała. Często również pojawia się ból prawej ręki, obejmujący całą kończynę i kark. Może być on ostry lub wręcz przeciwnie, długotrwały, trudny do określenia. W bardziej zaawansowanych przypadkach obserwuje się postępujący zanik mięśni ręki. Pojawiają się problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów. Diagnostyka opiera się na rozmowie i badaniu przez lekarza. Niezbędne jest wykonanie badań obrazowych – najpierw RTG kręgosłupa szyjnego. W dalszej kolejności rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa, będącego najlepszym badaniem w tego typu dolegliwościach. Leczenie polega na stosowaniu kołnierza ortopedycznego przez 2–3 tygodnie i odpowiednio dobranej fizjoterapii. W łagodzeniu bólu i stanu zapalnego stosuje się leki przeciwbólowe. Pomocna może być suplementacja witaminy B6. W przypadku braku skuteczności powyższych interwencji, niezbędna może być operacja.

Co zrobić, kiedy drętwieje prawa ręka?

W przypadku odczuwania mrowienia prawej ręki dalsze postępowanie zależy od tego, jak często się pojawia i czy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeżeli utrzymuje się krótko, pojawia się sporadycznie i szybko ustępuję, np. w nocy, to wówczas można poczekać z wizytą u lekarza. Jeżeli drętwienie prawej ręki jest dokuczliwe, utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne objawy, jak zaniki mięśni czy zimna prawa dłoń, to niezbędna jest wizyta u specjalisty. Ważne jest dbanie o higienę pracy. W przypadku długotrwałej pracy na komputerze wskazane jest wykonywanie przerw. Żeby wzmocnić mięśnie, powinno się także uprawiać sport, np. pływanie, celem wzmocnienia mięśni. Kluczowe jest przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, gwarantujących dostarczenie odpowiednich ilości witamin i minerałów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dla zdrowia nerwów ważne jest też unikanie narażenia na toksyczne substancje, takie jak metale ciężkie, chemikalia, alkohol i papierosy.

 1. Neurologia – podręcznik dla studentów medycyny, pod red. W. Kozubski, Warszawa 2014.
 2. Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewski, Kraków 2020.
 3. Neurologia Praktyczna, pod red. A. Prusiński. Warszawa 1998.
 4. Medycyna Rodzinna – podręcznik dla lekarzy i studentów, pod red. A. Windak, Poznań 2015.
 5. Özdemir G. Working hand syndrome: A new definition of non-classified polyneuropathy condition, „Medicine (Baltimore).” 96 (25) 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij