RTG barku – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena
Michalina Mendyka

RTG barku – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

Ból barku, zaburzenia ruchomości barku oraz sztywność w stawie barkowym – to główne wskazania do wykonania RTG tego obszaru. Prześwietlenie barku można zrobić pojedynczo lub podwójnie (porównawczo obu barkom). Rentgen jest szybkim badaniem, które jest wykorzystywane w procesie diagnostycznym zmian pourazowych, zapalnych i reumatoidalnych, w tym także osteoporozy stawu barkowego. Ile kosztuje rentgen, jakie są przeciwwskazania do wykonania prześwietlania barku i co oznacza zespół bolesnego barku czy „zamrożony bark"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

RTG barku, nazywane także prześwietleniem, jest łatwo dostępnym, szybkim oraz bezbolesnym badaniem, które pozwala na podstawową diagnostykę zmian patologicznych w obrębie stawu barkowego. W oparciu o wyniki prześwietlenia lekarz prowadzący może zlecić dalszą diagnostykę lub leczenie.

RTG barku – co to jest i na czym polega to prześwietlenie?

Rentgen barku jest jednym z pierwszych badań zlecanych w celu diagnostyki bólu, zaburzeń ruchomości oraz sztywności w stawie barkowym. Polega ono na użyciu promieniowania jonizującego w celu zobrazowania układu kostno-stawowego badanego obszaru. Zdjęcia wykonywane są najczęściej na aparatach cyfrowych, tzn. wykonany rentgen przesyłany jest bezpośrednio do opisu na konsolę lekarską, natomiast pacjent otrzymuje zdjęcia na płycie CD/DVD. Standardowo wykonuje się prześwietlenie w projekcji AP (przednio-tylna), projekcję osiową (w stosunku do osi badanej kończyny). Możliwe jest również wykonanie zdjęcia w tzw. projekcji Y (promień promieniowania jonizującego pada równolegle do grzebienia łopatki) oraz w projekcji transtorakalnej (zdjęcie boczne, wykonane przez klatkę piersiową). RTG braku można wykonać pojedynczo (prawego lub lewego barku) lub podwójnie – obu barkom, porównawczo.

Na prawidłowo wykonanych prześwietlaniach barku widoczna jest:

  • część kości ramiennej,
  • staw barkowy,
  • łopatka,
  • obojczyk,
  • staw barkowo-obojczykowy,
  • staw obojczykowo-mostkowy.

RTG barku – wskazania do badania

Najczęstszym wskazaniem do wykonania RTG stawu barkowego jest wykluczenie zmiany pourazowe (zwichnięcie, podwichnięcie lub wybicie barku) oraz zmian zapalnych. Ze względu na powtarzalność tego badania możliwa jest również kontrola po wykrytych już urazach. Rentgen barku służy również do wykrycia zmian reumatoidalnych pojawiających się w obrębie obu stawów barkowych, m.in. osteoporozy (ubytek masy kostnej). Zazwyczaj na to badanie kierowane się osoby powyżej 50. roku życia, ponieważ u tych pacjentów jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia niż u osób młodszych. Wskazane jest również wykonanie prześwietlenia przy podejrzeniu martwicy kości, zmian nowotworowych/przerzutów lub anomalii rozwojowych.

Powiązane produkty

RTG barku – przeciwwskazania do prześwietlenia

Najczęstszym rzeciwwskazaniem do wykonania RTG barku jest ciąża. Jednakże, gdy nie ma możliwości zdiagnozowania pacjentki za pomocą innego, bezpieczniejszego badania (np. USG lub rezonansu magnetycznego), prześwietlenie zostaje wykonane, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa (stosowanie osłon, kontrola dawki promieniowania jonizującego) Pacjentka przed wykonaniem zdjęcia koniecznie musi poinformować elektroradiologa o tym, że jest w ciąży. W przypadku, gdy nie ma pewności i istnieje możliwość, że jest ciężarna, wówczas badanie należy przełożyć i wykonać test ciążowy.  Ponadto pacjenci z wszczepionym elektrycznym rozrusznikiem serca także nie powinni wykonywać badania RTG barku. Zaleca się w tym przypadku zrobienie badanie tomografem komputerowym (TK).

RTG barku – jak wygląda badanie?

Nie istnieją specjalne zalecenia, które dotyczą przygotowania się do rentgenu barku. Jeżeli pacjent posiada wyniki poprzednich badań dotyczących badanej okolicy, np. w przypadku, gdy ma zostać wykonane zdjęcie kontrolne, powinien zabrać je ze sobą. Przed wykonaniem prześwietlenia barku należy ściągnąć wszystkie elementy garderoby z tej części ciała. W trakcie badania pacjent stoi przodem do lampy rentgenowskiej, równocześnie opierając się plecami o detektor (urządzenie przetwarzające promieniowanie jonizujące).

Badana kończyna znajduje się jednocześnie pod kątem, jak i w pozycji anatomicznej (dłoń zwrócona do przodu). Na każdym etapie prześwietlenia elektroradiolog instruuje pacjenta, pomagając mu ułożyć ciało we właściwej pozycji. Całkowity czas trwania badania wynosi od 5 do 15 min.

RTG barku – najczęstsze pojęcia diagnostyczne w opisach badań

Jednym z najczęstszych występujących schorzeń stawu barkowego są zmiany zwyrodnieniowe. Ich obecność oznacza, że rozpoczął się proces niszczenia powierzchni stawowych barku poprzez utratę pokrywającej go chrząstki stawowej. Specjalista może określi stopień nasilenia choroby poprzez zwroty „początkowe zmiany zwyrodnieniowe”, „stopniowe zmiany zwyrodnieniowe” bądź „zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe”. W opisie badania RTG może również pojawić się skrót PHS (zespół bolesnego barku, „zamrożony bark”), określający zespół objawów, które powodują dolegliwości i ograniczenie ruchomości barku. Lekarz na podstawie prześwietlenia może ocenić, czy występują cechy charakterystyczne dla tego schorzenia, np. zapalenie stawu barkowego, naderwanie ścięgna lub uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego.

RTG barku –  skierowanie, cena/refundacja badania

W celu wykonania rentgenu barku konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, zarówno w ramach prześwietlania refundowanego przez NFZ, jak i tego opłacanego prywatnie. Skierowanie można uzyskać zarówno od lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), jak i lekarza specjalisty. Cena RTG barku zależy od ilości wykonanych zdjęć oraz od placówki diagnozowania obrazowego, w której pacjent chce wykonać badanie. Koszt prześwietlenia stawu barkowego wynosi od 40 zł do 65 zł.

  1. B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2014.
  2. J. P. Lampignano i in., Pozycjonowanie w radiografii klasycznej dla techników elektroradiologii, Wrocław 2019.
  3.  H. Imhof i in., Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego, Warszawa 2020.
  4. R. Rupiński, Ból ostry i przewlekły w chorobach układu ruchu, Warszawa 2018.
  5. J. E. Budoff i in., Ręka, Łokieć, Ramię. Seria core knowledge in orthopaedics. Wrocław 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij