Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?
Justyna Piekara

Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?

W czasie pandemii maseczki ochronne stały się naszym nieodzownym towarzyszem, gdy poruszamy się w przestrzeni publicznej. Teraz, kiedy pojawiły się nowe, szybciej rozprzestrzeniają się warianty SARS-CoV-2, możemy potrzebować bardziej skutecznej ochrony. W związku z tym coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązku używania półmasek filtrujących, które zapewniają lepszą ochronę.

Maseczki filtrujące – lepsze niż chirurgiczne?

Maseczki ochronne chronią drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami, a gdy wyposażone są w odpowiedni filtr, również przed chorobotwórczymi bakteriami czy wirusami. Mogą być jednorazowe, wykonane z mocnej sprasowanej celulozy z elementem filtrującym lub z tworzywa sztucznego, w które wkładany jest filtr. Warto pamiętać, że skuteczność filtracji systematycznie spada, dlatego filtr powinien być regularnie wymieniany.

Maski FFP mogą zapewnić lepszą ochronę przed nowymi wariantami SARS-CoV-2 niż maski chirurgiczne lub te wykonane z tkaniny, ale są skuteczne jedynie, gdy używane są prawidłowo. Wszystkie tego rodzaju maski są jednorazowe.

Nawet po wysterylizowaniu, np. w piekarniku w temperaturze 80 st. C, można je ponownie wykorzystać tylko kilka razy – taka procedura powinna mieć jednak miejsce jedynie w przypadku deficytu środków ochrony osobistej. Na początku pandemii, gdy maski FFP nie były powszechnie dostępne, zamiast nosić je przez wiele tygodni, bardziej higieniczne okazało się noszenie regularnie pranych masek z tkaniny. Maska chirurgiczna może chronić użytkownika przed rozprzestrzenianiem się wydzielin biologicznych i rzeczywiście może odfiltrować wirusy, ale nie jest zaprojektowana tak, aby zapewniać hermetyczne uszczelnienie wokół ust i nosa. Należy pamiętać, że wszelkie szczeliny i otwory wentylacyjne w maseczce mogą powodować przedostawanie się wirusa, pozwolić na jego transmisję i doprowadzić do zakażenia kolejnych osób.

Maski filtrujące ściśle przylegają do nosa i ust, dzięki czemu niewiele cząsteczek wirusa przedostaje się do środka lub na zewnątrz, co sprawia, że są skuteczniejszą formą ochrony. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby maska była pozbawiona zaworów. Niektóre maski są zaprojektowane do filtrowania powietrza wchodzącego, ale nie wychodzącego. Zawory ułatwiają oddychanie, ale też pozwalają na transmisję patogenów.

Faktem jest, że w maskach filtrujących oddychanie jest trudniejsze niż gdy używa się zwykłej maski chirurgicznej lub tekstylnej. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub niepełnosprawnościami, takimi jak choroby układu oddechowego lub zmniejszona pojemność płuc, często nie mogą nosić masek filtrujących ze względów medycznych.

Maseczki filtrujące – czym się różnią?

Klasa bezpieczeństwa FFP jest certyfikacją europejską, natomiast klasy N to certyfikacja amerykańska. De facto działanie masek filtrujących spełniających normy FFP2 pokrywa się z N95, a FFP3 z N99.

W zależności od rodzaju i skuteczności filtra, ich ceny są zróżnicowane – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt maseczki wzrasta wraz z klasą filtra i jakością wykonania danego modelu. Sprawdź, czym się różnią i które z nich najlepiej chronią przed koronawirusem?

Maseczki FFP1

Maseczki tego typu zatrzymują min. 80% lotnych cząstek mniejszych niż 2 mikrometry, jednak nie zapewniają pożądanej ochrony przed wirusami. Są używane głównie jako maska przeciwpyłowa.

Maseczki FFP2 (N95)

To maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Zatrzymują min. 94% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Mogą zapewnić użytkownikowi pewien poziom ochrony przed wirusami, ale nie powinny być używane w kontakcie z wysoce zakaźnymi pacjentami.

Maseczki FFP3 (N99)

To maski antywirusowe i antybakteryjne. Zatrzymują min. 99% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na kontakt z patogenem, przede wszystkim dla personelu medycznego. Tylko maski tego typu są w stanie skutecznie ochronić użytkownika przed wysoce zakaźnymi patogenami.

Powiązane produkty

Podwójne maskowanie

Noszenie jednej maski na drugiej jest określane jako podwójne maskowanie (ang. double-masking). Najpierw zakłada się maskę chirurgiczną lub FFP2, a następnie dobrze dopasowana maskę z tkaniny, która jest szczelna na krawędziach. Testy z podwójnym maskowaniem przeprowadzone przez amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (CDC) dowiodły, że taka procedura może dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji aż o 95% w porównaniu ze zwykłą maską. Wzmocnienie ochrony, niestety, odbywa się kosztem komfortu noszenia takiego zabezpieczenia.

  1. F. Smidt, Pandemic turns spotlight on former niche products, “dw.com” [online], https://www.dw.com/en/coronavirus-face-mask-face-shield-ffp2-n95-kn95-whats-the-difference/a-52291265, [dostęp:] 24.02.2021.
  2. E. P. Fischer, M. C. Fischer, D. Grass, Low-cost measurement of face mask efficacy for filtering expelled droplets during speech, „Science Advances” 2020, nr 6 (36), [online] DOI: 10.1126 / sciadv.abd3083, [dostęp:] 24.02.2021.
  3. K. K.W. Li, A. M. Joussen, J. K. C. Kwan, FFP3, FFP2, N95, surgical masks and respirators: what should we be wearing for ophthalmic surgery in the COVID-19 pandemic?, „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology” 2020, nr 258(8), s. 1587-1589, [online] doi:10.1007/s00417-020-04751-3, [dostęp:] 24.02.2021.
  4. N. Huet, Face masks: what's the difference between a cloth one and an FFP2?, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/01/19/face-masks-what-s-the-difference-between-a-cloth-one-and-an-ffp2, [dostęp:] 24.02.2021.
  5. L. Fraley, What is the best type of face mask for you?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/best-face-mask-2#types, [dostęp:] 24.02.2021.
  6. J. Smereka, K. Ruetzler, L. Szarpak, Role of mask/respirator protection against SARS-CoV-2, „Anesthesia & Analgesia” 2020, doi: 10.1213/ANE.0000000000004873, [dostęp:] 24.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij