Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?
Justyna Piekara

Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?

W czasie pandemii maseczki ochronne stały się naszym nieodzownym towarzyszem, gdy poruszamy się w przestrzeni publicznej. Teraz, kiedy pojawiły się nowe, szybciej rozprzestrzeniają się warianty SARS-CoV-2, możemy potrzebować bardziej skutecznej ochrony. W związku z tym coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązku używania półmasek filtrujących, które zapewniają lepszą ochronę.

Maseczki filtrujące – lepsze niż chirurgiczne?

Maseczki ochronne chronią drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami, a gdy wyposażone są w odpowiedni filtr, również przed chorobotwórczymi bakteriami czy wirusami. Mogą być jednorazowe, wykonane z mocnej sprasowanej celulozy z elementem filtrującym lub z tworzywa sztucznego, w które wkładany jest filtr. Warto pamiętać, że skuteczność filtracji systematycznie spada, dlatego filtr powinien być regularnie wymieniany.

Maski FFP mogą zapewnić lepszą ochronę przed nowymi wariantami SARS-CoV-2 niż maski chirurgiczne lub te wykonane z tkaniny, ale są skuteczne jedynie, gdy używane są prawidłowo. Wszystkie tego rodzaju maski są jednorazowe.

Nawet po wysterylizowaniu, np. w piekarniku w temperaturze 80 st. C, można je ponownie wykorzystać tylko kilka razy – taka procedura powinna mieć jednak miejsce jedynie w przypadku deficytu środków ochrony osobistej. Na początku pandemii, gdy maski FFP nie były powszechnie dostępne, zamiast nosić je przez wiele tygodni, bardziej higieniczne okazało się noszenie regularnie pranych masek z tkaniny. Maska chirurgiczna może chronić użytkownika przed rozprzestrzenianiem się wydzielin biologicznych i rzeczywiście może odfiltrować wirusy, ale nie jest zaprojektowana tak, aby zapewniać hermetyczne uszczelnienie wokół ust i nosa. Należy pamiętać, że wszelkie szczeliny i otwory wentylacyjne w maseczce mogą powodować przedostawanie się wirusa, pozwolić na jego transmisję i doprowadzić do zakażenia kolejnych osób.

Maski filtrujące ściśle przylegają do nosa i ust, dzięki czemu niewiele cząsteczek wirusa przedostaje się do środka lub na zewnątrz, co sprawia, że są skuteczniejszą formą ochrony. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby maska była pozbawiona zaworów. Niektóre maski są zaprojektowane do filtrowania powietrza wchodzącego, ale nie wychodzącego. Zawory ułatwiają oddychanie, ale też pozwalają na transmisję patogenów.

Faktem jest, że w maskach filtrujących oddychanie jest trudniejsze niż gdy używa się zwykłej maski chirurgicznej lub tekstylnej. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub niepełnosprawnościami, takimi jak choroby układu oddechowego lub zmniejszona pojemność płuc, często nie mogą nosić masek filtrujących ze względów medycznych.

Maseczki filtrujące – czym się różnią?

Klasa bezpieczeństwa FFP jest certyfikacją europejską, natomiast klasy N to certyfikacja amerykańska. De facto działanie masek filtrujących spełniających normy FFP2 pokrywa się z N95, a FFP3 z N99.

W zależności od rodzaju i skuteczności filtra, ich ceny są zróżnicowane – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt maseczki wzrasta wraz z klasą filtra i jakością wykonania danego modelu. Sprawdź, czym się różnią i które z nich najlepiej chronią przed koronawirusem?

Maseczki FFP1

Maseczki tego typu zatrzymują min. 80% lotnych cząstek mniejszych niż 2 mikrometry, jednak nie zapewniają pożądanej ochrony przed wirusami. Są używane głównie jako maska przeciwpyłowa.

Maseczki FFP2 (N95)

To maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Zatrzymują min. 94% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Mogą zapewnić użytkownikowi pewien poziom ochrony przed wirusami, ale nie powinny być używane w kontakcie z wysoce zakaźnymi pacjentami.

Maseczki FFP3 (N99)

To maski antywirusowe i antybakteryjne. Zatrzymują min. 99% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na kontakt z patogenem, przede wszystkim dla personelu medycznego. Tylko maski tego typu są w stanie skutecznie ochronić użytkownika przed wysoce zakaźnymi patogenami.

Powiązane produkty

Podwójne maskowanie

Noszenie jednej maski na drugiej jest określane jako podwójne maskowanie (ang. double-masking). Najpierw zakłada się maskę chirurgiczną lub FFP2, a następnie dobrze dopasowana maskę z tkaniny, która jest szczelna na krawędziach. Testy z podwójnym maskowaniem przeprowadzone przez amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (CDC) dowiodły, że taka procedura może dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji aż o 95% w porównaniu ze zwykłą maską. Wzmocnienie ochrony, niestety, odbywa się kosztem komfortu noszenia takiego zabezpieczenia.

  1. F. Smidt, Pandemic turns spotlight on former niche products, “dw.com” [online], https://www.dw.com/en/coronavirus-face-mask-face-shield-ffp2-n95-kn95-whats-the-difference/a-52291265, [dostęp:] 24.02.2021.
  2. E. P. Fischer, M. C. Fischer, D. Grass, Low-cost measurement of face mask efficacy for filtering expelled droplets during speech, „Science Advances” 2020, nr 6 (36), [online] DOI: 10.1126 / sciadv.abd3083, [dostęp:] 24.02.2021.
  3. K. K.W. Li, A. M. Joussen, J. K. C. Kwan, FFP3, FFP2, N95, surgical masks and respirators: what should we be wearing for ophthalmic surgery in the COVID-19 pandemic?, „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology” 2020, nr 258(8), s. 1587-1589, [online] doi:10.1007/s00417-020-04751-3, [dostęp:] 24.02.2021.
  4. N. Huet, Face masks: what's the difference between a cloth one and an FFP2?, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/01/19/face-masks-what-s-the-difference-between-a-cloth-one-and-an-ffp2, [dostęp:] 24.02.2021.
  5. L. Fraley, What is the best type of face mask for you?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/best-face-mask-2#types, [dostęp:] 24.02.2021.
  6. J. Smereka, K. Ruetzler, L. Szarpak, Role of mask/respirator protection against SARS-CoV-2, „Anesthesia & Analgesia” 2020, doi: 10.1213/ANE.0000000000004873, [dostęp:] 24.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl