Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?
Justyna Piekara

Maseczki FFP2 (N95) – czym się charakteryzują i ile kosztują? Czym różnią się od masek FFP1, FFP3 oraz chirurgicznych?

W czasie pandemii maseczki ochronne stały się naszym nieodzownym towarzyszem, gdy poruszamy się w przestrzeni publicznej. Teraz, kiedy pojawiły się nowe, szybciej rozprzestrzeniają się warianty SARS-CoV-2, możemy potrzebować bardziej skutecznej ochrony. W związku z tym coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązku używania półmasek filtrujących, które zapewniają lepszą ochronę.

Maseczki filtrujące – lepsze niż chirurgiczne?

Maseczki ochronne chronią drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami, a gdy wyposażone są w odpowiedni filtr, również przed chorobotwórczymi bakteriami czy wirusami. Mogą być jednorazowe, wykonane z mocnej sprasowanej celulozy z elementem filtrującym lub z tworzywa sztucznego, w które wkładany jest filtr. Warto pamiętać, że skuteczność filtracji systematycznie spada, dlatego filtr powinien być regularnie wymieniany.

Maski FFP mogą zapewnić lepszą ochronę przed nowymi wariantami SARS-CoV-2 niż maski chirurgiczne lub te wykonane z tkaniny, ale są skuteczne jedynie, gdy używane są prawidłowo. Wszystkie tego rodzaju maski są jednorazowe.

Nawet po wysterylizowaniu, np. w piekarniku w temperaturze 80 st. C, można je ponownie wykorzystać tylko kilka razy – taka procedura powinna mieć jednak miejsce jedynie w przypadku deficytu środków ochrony osobistej. Na początku pandemii, gdy maski FFP nie były powszechnie dostępne, zamiast nosić je przez wiele tygodni, bardziej higieniczne okazało się noszenie regularnie pranych masek z tkaniny. Maska chirurgiczna może chronić użytkownika przed rozprzestrzenianiem się wydzielin biologicznych i rzeczywiście może odfiltrować wirusy, ale nie jest zaprojektowana tak, aby zapewniać hermetyczne uszczelnienie wokół ust i nosa. Należy pamiętać, że wszelkie szczeliny i otwory wentylacyjne w maseczce mogą powodować przedostawanie się wirusa, pozwolić na jego transmisję i doprowadzić do zakażenia kolejnych osób.

Maski filtrujące ściśle przylegają do nosa i ust, dzięki czemu niewiele cząsteczek wirusa przedostaje się do środka lub na zewnątrz, co sprawia, że są skuteczniejszą formą ochrony. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby maska była pozbawiona zaworów. Niektóre maski są zaprojektowane do filtrowania powietrza wchodzącego, ale nie wychodzącego. Zawory ułatwiają oddychanie, ale też pozwalają na transmisję patogenów.

Faktem jest, że w maskach filtrujących oddychanie jest trudniejsze niż gdy używa się zwykłej maski chirurgicznej lub tekstylnej. Osoby z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub niepełnosprawnościami, takimi jak choroby układu oddechowego lub zmniejszona pojemność płuc, często nie mogą nosić masek filtrujących ze względów medycznych.

Maseczki filtrujące – czym się różnią?

Klasa bezpieczeństwa FFP jest certyfikacją europejską, natomiast klasy N to certyfikacja amerykańska. De facto działanie masek filtrujących spełniających normy FFP2 pokrywa się z N95, a FFP3 z N99.

W zależności od rodzaju i skuteczności filtra, ich ceny są zróżnicowane – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt maseczki wzrasta wraz z klasą filtra i jakością wykonania danego modelu. Sprawdź, czym się różnią i które z nich najlepiej chronią przed koronawirusem?

Maseczki FFP1

Maseczki tego typu zatrzymują min. 80% lotnych cząstek mniejszych niż 2 mikrometry, jednak nie zapewniają pożądanej ochrony przed wirusami. Są używane głównie jako maska przeciwpyłowa.

Maseczki FFP2 (N95)

To maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Zatrzymują min. 94% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Mogą zapewnić użytkownikowi pewien poziom ochrony przed wirusami, ale nie powinny być używane w kontakcie z wysoce zakaźnymi pacjentami.

Maseczki FFP3 (N99)

To maski antywirusowe i antybakteryjne. Zatrzymują min. 99% lotnych cząstek mniejszych niż 0,5 mikrometra. Są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na kontakt z patogenem, przede wszystkim dla personelu medycznego. Tylko maski tego typu są w stanie skutecznie ochronić użytkownika przed wysoce zakaźnymi patogenami.

Powiązane produkty

Podwójne maskowanie

Noszenie jednej maski na drugiej jest określane jako podwójne maskowanie (ang. double-masking). Najpierw zakłada się maskę chirurgiczną lub FFP2, a następnie dobrze dopasowana maskę z tkaniny, która jest szczelna na krawędziach. Testy z podwójnym maskowaniem przeprowadzone przez amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (CDC) dowiodły, że taka procedura może dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji aż o 95% w porównaniu ze zwykłą maską. Wzmocnienie ochrony, niestety, odbywa się kosztem komfortu noszenia takiego zabezpieczenia.

  1. F. Smidt, Pandemic turns spotlight on former niche products, “dw.com” [online], https://www.dw.com/en/coronavirus-face-mask-face-shield-ffp2-n95-kn95-whats-the-difference/a-52291265, [dostęp:] 24.02.2021.
  2. E. P. Fischer, M. C. Fischer, D. Grass, Low-cost measurement of face mask efficacy for filtering expelled droplets during speech, „Science Advances” 2020, nr 6 (36), [online] DOI: 10.1126 / sciadv.abd3083, [dostęp:] 24.02.2021.
  3. K. K.W. Li, A. M. Joussen, J. K. C. Kwan, FFP3, FFP2, N95, surgical masks and respirators: what should we be wearing for ophthalmic surgery in the COVID-19 pandemic?, „Graefe's Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology” 2020, nr 258(8), s. 1587-1589, [online] doi:10.1007/s00417-020-04751-3, [dostęp:] 24.02.2021.
  4. N. Huet, Face masks: what's the difference between a cloth one and an FFP2?, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/01/19/face-masks-what-s-the-difference-between-a-cloth-one-and-an-ffp2, [dostęp:] 24.02.2021.
  5. L. Fraley, What is the best type of face mask for you?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/best-face-mask-2#types, [dostęp:] 24.02.2021.
  6. J. Smereka, K. Ruetzler, L. Szarpak, Role of mask/respirator protection against SARS-CoV-2, „Anesthesia & Analgesia” 2020, doi: 10.1213/ANE.0000000000004873, [dostęp:] 24.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl