Przegląd wód butelkowanych

Bez wody nie ma życia, a o jego jakości w dużej mierze decyduje to, co pijemy. Kupując wodę butelkowana warto dokładnie czytać etykiety, by móc stwierdzić, czy przypadkiem nie przepłacamy za napój o jakości kranówki. Wody mineralne, źródlane, lecznicze i stołowe różnią się właściwościami, które mogą wpływać na nasze zdrowie.

Wody mineralne

Znajdują się pod powierzchnią ziemi i są wydobywane mechanicznie lub wytryskają przez naturalne ujścia. Są pierwotnie czyste, a więc wolne od szkodliwych składników chemicznych i związków mikrobiologicznych. Zawierają minerały, dzięki czemu w niektórych wypadkach wykazują pozytywny wpływ na zdrowie. Wody mineralne zawierają co najmniej 1000 mg składników mineralnych na litr.

Wody źródlane

Podobnie jak mineralne, są wydobywane spod ziemi bez lub z naszą pomocą i również charakteryzują się pierwotną czystością. Wody źródlane zawierają niewielką ilość minerałów (zazwyczaj mniej niż 100 mg/litr), więc nie wykazują pozytywnego oddziaływania na organizm.

Wody stołowe

Choć ich nazwa brzmi zwyczajnie, są wodami specjalistycznymi, będącymi mieszanką wody oraz składników mineralnych. Powstają na bazie wody źródlanej lub wodociągowej połączonej ze składnikami mineralnymi lun zmieszanej z wodą mineralną. Ze względu na bogaty skład są zalecane sportowcom i osobom pracującym w otoczeniu o wysokiej temperaturze. Zawierają znacznie mniej składników mineralnych, ale dobrze gaszą pragnienie.

Wody lecznicze

Są wodami naturalnymi, pochodzącymi z leczniczych źródeł i zawierają co najmniej 1000 mg soli mineralnych w litrze. Warunkiem nazywania wody leczniczą jest również obecność w jej składzie przynajmniej jednego składnika leczniczego w stężeniu, które pozwoli wpłynąć na pracę organizmu. W wodach leczniczych najczęściej znajdziemy wapń,  chlorki, siarczany, magnez i sód.

Mineralizacja

Osobna klasyfikacja dzieli poszczególne wody ze względu na zawartość minerałów.

  • Wody bardzo niskozmineralizowane zawierają mniej niż 50 mg składników mineralnych w litrze.
  • Wody niskozmineralizowane zawierają nie więcej niż 500 mg składników mineralnych.
  • Wody średniozmineralizowane mają od 500 do 1500 mg składników mineralnych w litrze.
  • W wodach wysoko zmineralizowanych zawartość minerałów przekracza 1500 mg/litr.

Trzeba pamiętać, że wody lecznicze oraz wysokozmineralizowane nie powinny być pite bez ograniczeń, ale jeśli chcemy pić je często, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.


Podziel się: