×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przegląd wód butelkowanych

Bez wody nie ma życia, a o jego jakości w dużej mierze decyduje to, co człowiek pije. Kupując wodę butelkowaną warto dokładnie czytać etykiety, by móc stwierdzić czy przypadkiem duże kwoty nie są przeznaczane na napoje o jakości „kranówki”. Wody mineralne, źródlane, lecznicze i stołowe różnią się właściwościami, które mogą wpływać na zdrowie.

Wody mineralne znajdują się pod powierzchnią ziemi i zostają wydobywane mechanicznie lub wytryskają przez naturalne ujścia. Są pierwotnie czyste, a więc wolne od szkodliwych składników chemicznych oraz związków mikrobiologicznych. Zawierają minerały, dzięki czemu w niektórych przypadkach wykazują pozytywny wpływ na zdrowie. Znajduje się w nich co najmniej 1000 mg składników mineralnych na litr.

Wody źródlane

Wody źródlane podobnie jak mineralne są wydobywane spod ziemi bez pomocy człowieka bądź z jego pomocą. Również charakteryzują się pierwotną czystością. Zawierają niewielką ilość minerałów (zazwyczaj mniej niż 100 mg/litr), więc nie wykazują pozytywnego oddziaływania na organizm.

Wody stołowe

Choć ich nazwa brzmi zwyczajnie, są specjalistyczne będące mieszanką wody oraz składników mineralnych. Powstają na bazie wody źródlanej lub wodociągowej połączonej ze składnikami mineralnymi lub zmieszanej z wodą mineralną. Ze względu na bogaty skład zaleca się je sportowcom i osobom pracującym w otoczeniu o wysokiej temperaturze. Zawierają znacznie mniej składników mineralnych, ale dobrze gaszą pragnienie.

Wody lecznicze

Wody lecznicze są naturalne, pochodzące z leczniczych źródeł. Zawierają co najmniej 1000 mg soli mineralnych w litrze.

Warunkiem nazywania wody leczniczą jest obecność w jej składzie przynajmniej jednego składnika leczniczego w stężeniu, które pozwoli wpłynąć na pracę organizmu. Najczęściej można znaleźć w nich wapń, chlorki, siarczany, magnez i sód.

Mineralizacja wód

Osobna klasyfikacja dzieli poszczególne wody ze względu na zawartość minerałów:

  • wody bardzo niskozmineralizowane zawierają mniej niż 50 mg składników mineralnych w litrze,
  • w wodzie niskozmineralizowanej znajduje się nie więcej niż 500 mg składników mineralnych,
  • wody średniozmineralizowane mają od 500 do 1500 mg składników mineralnych w litrze,
  • w wodach wysokozmineralizowanych zawartość minerałów przekracza 1500 mg/litr.
Należy pamiętać, że wody lecznicze oraz wysokozmineralizowane nie powinny być pite bez ograniczeń, a możliwość ich częstego picia warto skonsultować z lekarzem.

Podziel się: