×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Męty w oku

Każdy z nas chciałby widzieć idealnie. Niestety dość często zdarza się, że na rejestrowanym przez nasze oko obrazie pojawiają się wielokształtne, drobne plamki, "muszki" czy “nitki” (przypominające wręcz małe robaczki), które wydają się, w sposób niekontrolowany, "pływać" przed okiem. "Przeszkody" te są najbardziej wyraźne podczas patrzenia na duże, jasne powierzchnie (np. biała ściana, niebo, śnieg). Męty ciała szklistego, bo o nich mowa, mogą być niezwykle dokuczliwe. Zjawisko ich postrzegania nosi medyczną nazwę łac. myodesopsia.

Czym są i jak powstają męty?

Odpowiadając na to pytanie należy zacząć od szklistki (ciała szklistego, łac. corpus vitreum). Jest ważnym ośrodkiem optycznym, światło wpadające do oka biegnie przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste (by wreszcie zakończyć swą podróż na siatkówce). Szklistka pomaga w utrzymaniu kształtu gałki ocznej oraz pośredniczy w odżywianiu tkanek. Spełnia także ważną rolę w regulacji ciśnienia wewnątrzgałkowego. Możemy ją sobie wyobrazić jako optycznie przezroczyste, pozbawione naczyń krwionośnych, żelowe medium wypełniające ok. 3/4 gałki ocznej (a dokładnie tylną jej komorę). Biochemicznie składa się w 99% z wody. Pozostałe składowe to kwas hialuronowy i sieć włókien kolagenowych. Omawiane dokuczliwe męty to nic innego jak zmienione (pogrubione, skręcone, tworzące konglomeraty) włókna kolagenowe, które zaburzają przezierność ciała szklistego oka. Ciężkość zgłaszanych objawów zależy od wielkości mętów, ich odległości od siatkówki i osi widzenia, a także szerokości źrenicy.

Kto jest narażony?

Tak naprawdę wszyscy. Częstość występowania mętów zdecydowanie wzrasta wraz z wiekiem, głównie w wyniku nasilenia zmian nasilenia degeneracyjnych ciała szklistego. Mechanizm nie jest do końca poznany, ale można przypuszczać, że proces ten rozpoczyna się od stopniowej degradacji glikozaminoglikanów. W modyfikacji struktur białkowych mogą również brać udział wolne rodniki. Proces starzenia się ciała szklistego może ulec przyspieszeniu np. w oczach krótkowzrocznych lub objętych procesem zapalnym (np. w przebiegu zapalenia błony naczyniowej,). Do innych przyczyn powstawania mętów można zaliczyć wylewy krwi (min. w retinopatii cukrzycowej, w wysiękowej postaci AMD lub też pourazowe).

Leczenie? Czy można pozbyć się mętów i im zapobiegać?

Nagłe pojawienie się mętów wymaga konsultacji okulistycznej. Zwykle nie mają one jednak konkretnej przyczyny, są łagodne i nie wymagają leczenia. Operacja witrektomii jest skuteczną metodą usuwania mętów ciała szklistego, jednak stosuje się ją wyłącznie w odniesieniu do poważniejszych przypadków, które wiążą się z dużym spadkiem ostrości widzenia, spowodowanym bardzo dużym zagęszczeniem mętów. Niektóre ośrodki wykonują także laserową witreolizę YAG. Powoduje ona obkurczenia, przemieszczenia lub ścieńczenia gęstej tkanki zmętnień. Każdy z zabiegów ma też swoje przeciwwskazania i możliwe powikłania, które należy wziąć pod uwagę. Na chwilę obecną nie ma nieodpartych dowodów na to, aby substancje antyoksydacyjne (np. kwas L-askorbinowy) czy substancje hamujące glikację włókien kolagenu (L-lizyna, procyjanidyna) mogły skutecznie zapobiegać mętom.


Podziel się: