Męty w oku - portal DOZ.pl
Męty w oku
Roman Wodowski

Męty w oku

Każdy z nas chciałby widzieć idealnie. Niestety dość często zdarza się, że na rejestrowanym przez nasze oko obrazie pojawiają się wielokształtne, drobne plamki, "muszki" czy “nitki” (przypominające wręcz małe robaczki), które wydają się, w sposób niekontrolowany, "pływać" przed okiem. "Przeszkody" te są najbardziej wyraźne podczas patrzenia na duże, jasne powierzchnie (np. biała ściana, niebo, śnieg). Męty ciała szklistego, bo o nich mowa, mogą być niezwykle dokuczliwe. Zjawisko ich postrzegania nosi medyczną nazwę łac. myodesopsia.

Czym są i jak powstają męty?

Odpowiadając na to pytanie należy zacząć od szklistki (ciała szklistego, łac. corpus vitreum). Jest ważnym ośrodkiem optycznym, światło wpadające do oka biegnie przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste (by wreszcie zakończyć swą podróż na siatkówce). Szklistka pomaga w utrzymaniu kształtu gałki ocznej oraz pośredniczy w odżywianiu tkanek. Spełnia także ważną rolę w regulacji ciśnienia wewnątrzgałkowego. Możemy ją sobie wyobrazić jako optycznie przezroczyste, pozbawione naczyń krwionośnych, żelowe medium wypełniające ok. 3/4 gałki ocznej (a dokładnie tylną jej komorę). Biochemicznie składa się w 99% z wody. Pozostałe składowe to kwas hialuronowy i sieć włókien kolagenowych. Omawiane dokuczliwe męty to nic innego jak zmienione (pogrubione, skręcone, tworzące konglomeraty) włókna kolagenowe, które zaburzają przezierność ciała szklistego oka. Ciężkość zgłaszanych objawów zależy od wielkości mętów, ich odległości od siatkówki i osi widzenia, a także szerokości źrenicy.

Kto jest narażony?

Tak naprawdę wszyscy. Częstość występowania mętów zdecydowanie wzrasta wraz z wiekiem, głównie w wyniku nasilenia zmian nasilenia degeneracyjnych ciała szklistego. Mechanizm nie jest do końca poznany, ale można przypuszczać, że proces ten rozpoczyna się od stopniowej degradacji glikozaminoglikanów. W modyfikacji struktur białkowych mogą również brać udział wolne rodniki. Proces starzenia się ciała szklistego może ulec przyspieszeniu np. w oczach krótkowzrocznych lub objętych procesem zapalnym (np. w przebiegu zapalenia błony naczyniowej,). Do innych przyczyn powstawania mętów można zaliczyć wylewy krwi (min. w retinopatii cukrzycowej, w wysiękowej postaci AMD lub też pourazowe).

Polecane dla Ciebie

Leczenie? Czy można pozbyć się mętów i im zapobiegać?

Nagłe pojawienie się mętów wymaga konsultacji okulistycznej. Zwykle nie mają one jednak konkretnej przyczyny, są łagodne i nie wymagają leczenia. Operacja witrektomii jest skuteczną metodą usuwania mętów ciała szklistego, jednak stosuje się ją wyłącznie w odniesieniu do poważniejszych przypadków, które wiążą się z dużym spadkiem ostrości widzenia, spowodowanym bardzo dużym zagęszczeniem mętów. Niektóre ośrodki wykonują także laserową witreolizę YAG. Powoduje ona obkurczenia, przemieszczenia lub ścieńczenia gęstej tkanki zmętnień. Każdy z zabiegów ma też swoje przeciwwskazania i możliwe powikłania, które należy wziąć pod uwagę. Na chwilę obecną nie ma nieodpartych dowodów na to, aby substancje antyoksydacyjne (np. kwas L-askorbinowy) czy substancje hamujące glikację włókien kolagenu (L-lizyna, procyjanidyna) mogły skutecznie zapobiegać mętom.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak zadbać o wzrok dziecka w roku szkolnym?

  Prawidłowe widzenie jest jednym z kluczowych elementów w efektywnym procesie edukacji dziecka. Tymczasem, okazuje się, że znaczna część dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. To z kolei przekłada się na trudności z nauką, a nawet problemy wychowawcze. W przeciwieństwie do osób dorosłych z zaburzeniami widzenia, dzieci rzadko same zgłaszają tego typu problemy. Powody są prozaiczne - często nie są po prostu świadome, że można widzieć lepiej. Dlatego to rodzice powinni być szczególnie czujni. Oczywiście ważne jest nie tylko reagowanie na alarmujące sygnały, ale również profilaktyka…

 • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

  Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

 • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

  Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

 • Co to jest astygmatyzm? Postępowanie i przyczyny

  „Jestem krótkowidzem”, „Jestem dalekowidzem” – takie określenia oddziałują na naszą wyobraźnię i rzadko pojawia się problem z ich zrozumieniem. Nieco inaczej jest z astygmatyzmem (zwanym również niezbornością). Tymczasem to powszechnie występująca wada wzroku. Uważa się, że nawet ponad dwie trzecie osób dorosłych ma astygmatyzm. Oczywiście astygmatyzm może być krótkowzroczny i nadwzroczny, czyli, mówiąc potocznie, minusowy i plusowy. Co jest zatem istotą tej wady wzroku? Jak można ją korygować?

 • Stymulacja wzroku niemowlaka

  Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

 • Dbajmy o oczy latem

  Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij