×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zielone światło od rządu dla ustawy o in vitro

Projekt zakłada między innymi dostęp do metody również dla par nie będących małżeństwem, powstanie certyfikowanych ośrodków leczenia niepłodności, a także reguluje kwestie traktowania zarodków.

Na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz przypomniała, że projekt odnosi się do wszystkich form walki z bezpłodnością, która na dzień dzisiejszy dotyka 1,5 ml par w Polsce, a prawne uregulowanie tej metody leczenia jest konieczne ze względów bezpieczeństwa, a także etycznych.

Zgodnie z projektem, procedura in vitro będzie dostępna także dla par, które udokumentują 12 miesięcy nieskutecznego leczenia bezpłodności innymi metodami. Programem będą objęte także osoby nie będące małżeństwem, po potwierdzeniu faktu wspólnego pożycia zgodnym oświadczeniem.

Propozycja szczegółowo reguluje kwestie traktowania zarodków. Wprowadza bezwzględny zakaz niszczenia tych zdolnych do prawidłowego rozwoju, co ma grozić karą od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zabrania tworzenia zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie oraz ogranicza ich liczbę. Zapłodnionych może być nie więcej niż 6 komórek jajowych, chyba że kobieta ukończy 35 lat lub pojawią się inne wskazania, np. choroba współistniejąca z bezpłodnością.

Projekt zakazuje również preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej zarodków nastawioną na wybór cech fenotypowych (np. płci) dziecka, za wyjątkiem sytuacji, w których badanie pozwoli uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby dziedzicznej.

Zdaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, projekt gwarantuje bezpieczeństwo zarówno rodziców, jak i dzieci oraz zarodków, które dopiero po 20 latach przechowywania będą mogły zostać przekazane do anonimowego dawstwa. Zgodnie z projektem, leczenie ma się odbywać wyłącznie w ośrodkach certyfikowanych przez resort zdrowia, a warunkiem przyjęcia w poczet tych placówek będzie spełnienie warunków „pełnej, kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności". Ministerstwo będzie również przeprowadzać cykliczne kontrole wszystkich ośrodków zajmujących się procedurą in vitro oraz leczeniem niepłodności, a ich personel ma przechodzić regularne szkolenia w placówkach akredytowanych przez MZ.

Źródło: Rzeczpospolita


Podziel się: