×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczepienia ochronne w nowym roku szkolnym

Fakt, że nie zapadamy obecnie na liczne choroby zakaźne związany jest z masowymi obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, które prowadzone są w naszym kraju od wielu lat. Jest to bowiem najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom infekcyjnym.

Jak wiadomo, odporność poszczepienna trwa różnie długo (od roku do kilku-kilkunastu lat), dlatego w      celu jej przedłużenia powtarza się podawanie kolejnych dawek szczepionek wg określonego schematu zwanego kalendarzem obowiązkowych szczepień ochronnych.

Aktualnie obowiązujący kalendarz szczepień ochronnych zawarty jest w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2011 (załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2010 r.).

Do kwietnia 2007 r. dzieci w wieku 0-6 lat były szczepione w Punktach Szczepień w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a od 7 roku życia w szkolnych gabinetach medycznych. Od 1 kwietnia 2007 r. szczepienia prowadzone w szkołach zostały przeniesione do placówek podstawowej opieki zdrowotnej - czyli wszystkie dzieci począwszy od niemowląt, a skończywszy na 9-latkach, szczepione są obecnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w poradniach.

Przed nami jest nowy rok szkolny 2011/2012. Warto przybliżyć rodzicom dzieci i młodzieży w wieku szkolnym na jakie szczepienia powinni zgłaszać się ze swoimi pociechami do Poradni POZ.

Kalendarz szczepień

Szczepienia obowiązkowe wykonywane są całkowicie bezpłatnie i poprzedzone są badaniem dziecka w dniu szczepienia przez pediatrę lub lekarza rodzinnego w celu stwierdzenia czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do szczepienia. Warto zachować w pamięci te informacje, ponieważ zgłaszalność dzieci w wieku szkolnym na szczepienia ochronne do poradni POZ jest niższa niż zgłaszalność dzieci młodszych, których rodzice „od zawsze” wiedzą, że mają obowiązek szczepić swoje maluchy. Rodzice uczniów muszą przywyknąć do nowej sytuacji, iż obecnie zobowiązani są pilnować szczepień ochronnych swych dzieci aż do ich 19 roku życia.

Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku
po urodzeniu WZW B, gruźlica
2 miesiąc życia

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), WZW B

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

3/4 miesiąc życia

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

5/6 miesiąc

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne – pneumokoki i rotawirusy

7 miesiąc WZW B
13/14 miesiąc

Odra, świnka, różyczka

zalecane szczepienia płatne – ospa wietrzna, pneumokoki

16/18 miesiąc

Błonica, tężec, krztusiec (DTPw), Haemophilus influenzae typu b (Hib), Polio (IPV)

zalecane szczepienia płatne - pneumokoki

24 miesiąc Zalecane szczepienie płatne – WZW A
2,5 – 3 lata Zalecane szczepienie płatne – WZW A
W przedszkolu – 6. rok życia

Błonica, tężec, krztusiec, Polio


zalecane szczepienia płatne – WZW A, grypa, ospa wietrzna, zakażenie Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu

W szkole podstawowej – 10 rok życia

Odra, świnka, różyczka


zalecane szczepienia płatne – WZW A, ospa wietrzna

W gimnazjum – 14 rok życia

WZW B, błonica, tężec


zalecane szczepienia płatne – zakażenia Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu, grypa, ludzki wirus brodawczaka HPV

19. rok życia (lub ostatni rok nauki w szkole)

Błonica, tężec


zalecane szczepienia płatne – WZW A, odra, świnka, różyczka (dziewczynki, które nie były szczepione wcześniej), ludzki wirus brodawczaka HPV, ospa wietrzna, grypa, zakażenie Neisseria meningitidis, kleszczowe zapalenie mózgu.

 Schemat przedstawiony powyżej jest schematem podstawowym, który można w niektórych punktach zastąpić szczepionkami skojarzonymi. Są to tzw szczepionki 5 w 1 i 6 w 1. Szczepienie 5 w 1 (DTPa+IPV+Hib)obejmuje połączenie szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (acelularna), Polio i Haemophilus influenzae typu b (Hib).

Natomiast w skład szczepionki 6 w 1(DTPa+IPV+Hib+WZW B) dodatkowo wchodzi jeszcze szczepionka przeciwko WZW B. Dzięki szczepionkom skojarzonym można zaoszczędzić dzieciom stresu i nieprzyjemnych doznać, ponieważ sumaryczna ilość wkłuć jest znacznie mniejsza.

Wyjaśnienia skrótów:

DTPw - szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi pełnokomórkowa
DTPa - szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi acelularna .
Hib - Haemophilus influenzae typu b


Podziel się: