×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czynność wydzielnicza trzustki - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - czynność wydzielnicza trzustki
Znajdź lekarza Gastroenterologia
Choroby wewnętrzne
Encyklopedia leków Gastroenterologia
Choroby wewnętrzne

Czynność wydzielnicza trzustki - trzustka jest gruczołem o czynności wewnątrzwydzielniczej, ponieważ produkuje hormony uwalniane do krwi oraz czynności zewnątrzwydzielniczej, gdyż wydziela enzymy do układu pokarmowego.

Komórki wytwarzające hormony są zgromadzone w skupiskach nazywanych wyspami trzustkowymi lub wyspami Langerhansa. W ich obrębie znajdują się :
- komórki beta – produkujące insulinę, obniżającą stężenie glukozy we krwi poprzez umożliwianie wykorzystywania cukrów przez komórki oraz magazynowanie nadmiaru węglowodanów w wątrobie w postaci glikogenu;
- komórki alfa – wytwarzające glukagon, podnoszący poziom cukru we krwi przez uwolnienie jego zapasów zmagazynowanych w wątrobie w postaci glikogenu
- komórki delta – produkujące somatostatynę, hamującą uwalnianie hormonów.
Trzustka wydziela także peptyd trzustkowy i gastrynę. Gastryna pobudza wydzielanie soku żołądkowego i enzymów trzustkowych, wzmaga także funkcję wydzielniczą pęcherzyka żółciowego.

Część zewnątrzwydzielnicza wytwarza sok trzustkowy zawierający enzymy
trawiące:
- białka (trypsyna, chymotrypsyna i erepsyna) oraz kolagen (elastaza),
- kwasy nukleinowe (rybonukleaza, dezoksyrybonukleaza),
- tłuszcze (lipaza),
- cukry (amylaza trzustkowa).
Enzymy te rozkładając poszczególne związki na mniejsze(prostsze) substancje umożliwiają ich wchłanianie w jelicie cienkim.