Rak jelita grubego – jakie są czynniki ryzyka?
Michał Posmykiewicz

Rak jelita grubego – jakie są czynniki ryzyka?

Większość raków jelita grubego zaczyna się od polipów. Początkowo są to zwykle zmiany łagodne, które najczęściej można bez problemu usunąć podczas kolonoskopii. Polip to najczęściej guzek przypominający grzybek wzrastający do światła jelita.

Nawet jeżeli polip ulegnie zezłośliwieniu, to powstający z niego rak jelita w początkowej fazie jest całkowicie uleczalny. Tajemnica tkwi w regularnym badaniu i uchwyceniu rozrostu w jak najwcześniejszej fazie.

Czynniki ryzyka przy raku jelita grubego

 • Inne choroby - niektóre choroby mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Są to na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Crohna. Także niektóre nowotwory zwiększają to ryzyko (trzustka, pierś, jajniki).
 • Dieta - na temat wpływu diety na raka jelita grubego cały czas prowadzone są badania. To ,co wiadomo niemal na pewno, to że osoby jedzące dużo warzyw i owoców chorują rzadziej. Natomiast niekorzystnie wpływa nadużywanie potraw tłustych, a także smażonych i grillowanych.
 • Dziedziczność - jeżeli rak ten występował często w rodzinie, istnieje ryzyko, że może być w pewnym stopniu dziedziczny. Istnieją też dziedziczne choroby, które pozostają  w ścisłym związku z rakiem jelita. Taką chorobą jest zespół dziedzicznego raka jelita grubego z lub bez polipowatości.
 • Związki chemiczne - zanieczyszczenie środowiska, w tym wody, której używamy na każdym kroku, może zwiększać częstość zachorowań na raka jelita grubego.

Osoby z podwyższonym ryzykiem raka jelita grubego

Każdy może zachorować i nie ma co się zasłaniać małą ilością czynników ryzyka. Oczywiście wtedy ryzyko jest mniejsze, ale zawsze pozostaje i dlatego badania kontrolne dotyczą wszystkich.

 • Wiek i płeć - tak jak w wielu nowotworach ryzyko zachorowania na raka jelita grubego rośnie wraz z wiekiem i staje się naprawdę istotne po 50 roku życia, rosnąc z każdą dekadą. Nie znaczy to jednak, że u ludzi młodszych nie występuje. Częstość występowania u kobiet i mężczyzn jest podobna. Zaobserwowano jednak, że u kobiet rak jelita częściej rozwija się poza odbytnicą, w wyższych piętrach jelita grubego. U mężczyzn to właśnie odbytnica jest najczęściej atakowana.
 • Styl życia - palenie, nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa), otyłość, nadmiar tłuszczu w diecie to sprzymierzeńcy raka jelita. Zdrowe jedzenie, a więc z dużą zawartością błonnika,  i ruch to z kolei Twoi sojusznicy, a w zasadzie podstawowa broń w zapobieganiu nowotworom przewodu pokarmowego.Do niedawna uważano, że palenie tytoniu może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego lub przynajmniej go nie powiększa. Obecny stan wiedzy kategorycznie zaprzecza tej teorii.
 • Wywiad chorobowy - polipy – rodzaj łagodnych guzków wzrastającej do światła jelita, z niektórych ich rodzajów może się rozwijać nowotwór.
 • Niektóre inne choroby także zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Są to przebyte: rak jajnika, macicy i piersi, a także przebyty rak jelita. Z innych chorób warto wymienić chorobę Leśniowskiego-Crohna i  wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Stosunkowo nowe badania potwierdziły także, że cukrzyca wpływa na omawiane tu ryzyko.
 • Wywiad rodzinny - osoby, których najbliżsi chorowali na raka jelita grubego, powinny przykładać szczególną wagę do regularnego badania i ewentualnych objawów. Z chorób dziedzicznych znacznie podwyższających ryzyko najważniejsza jest dziedziczna polipowatość jelita grubego.

Jeżeli znajdujesz siebie w grupie z czynnikami ryzyka to nie znaczy, że zachorujesz na raka okrężnicy. Jeżeli nie znajdujesz żadnych czynników ryzyka, nie zwalnia to z pilnowania terminów badań. Raka można próbować przejrzeć, ale zawsze może on być nieprzewidywalny, dlatego bez względu na czynniki ryzyka diagnostyka obowiązywać powinna wszystkich.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij