×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposoby na usunięcie blizny

Blizna jest zmianą, która powstaje na skutek uszkodzenia, pod wpływem jakiegoś urazu, skóry właściwej, a ubytek skóry jest zastępowany wtedy tkanką łączną włóknistą. Można też powiedzieć, że blizna jest po prostu jednym z etapów normalnego procesu gojenia się rany. Blizny mogą powstawać zarówno po niewielkich urazach, jak na przykład otarcie skóry — wtedy też są one zwykle mniejsze i bardziej płaskie. Do powstawania blizn dochodzi też na skutek większych urazów, w przebiegu których uszkadza się większa powierzchnia skóry właściwej — wtedy blizna też jest większa oraz zazwyczaj także bardziej wypukła.

Jak wygląda blizna? 

Początkowo blizna ma kolor mocno zaczerwieniony, jednak z biegiem czasu staje się ona bardziej różowa, w końcowej fazie można powiedzieć, że przybiera ona kolor perłowy. Należy jednak pamiętać o tym, że blizna nigdy nie osiągnie koloru identycznego z otaczającą ją skórą, zawsze będzie się od niego w pewnym stopniu różnić. Blizny mogą być płaskie lub też bardziej wypukłe. Zdecydowanie częściej powstają one u dzieci, bowiem są one bardziej narażone na różnego rodzaju upadki i urazy.

W jaki sposób można podzielić blizny?

Jednym z rodzajów blizn są blizny zanikowe, czyli blizny atroficzne. Są to blizny cienkie, zwykle znajdują się one na powierzchni skóry, zwykle też bywają gładkie, a ich rozmiary nie są zbyt duże. Blizny zanikowe mogą powstawać w przebiegu trądziku, typowe są też one dla niewielkich i niezbyt głębokich zranień. Blizny zanikowe dość często powstają także w przebiegu ospy wietrznej (wiatrówki) jako pozostałość po wiatrówkowych wykwitach. Kolejnym rodzajem blizn są blizny przerostowe. Są to zwykle blizny znacznych rozmiarów, wypukłe i wystające ponad powierzchnię skóry, jednak swoimi rozmiarami nie przekraczają one rozległości rany. Powstają one krótko po urazie, jednak z biegiem czasu stopniowo znacznie zmniejszają swoje rozmiary. Najmniej estetycznym rodzajem blizn są bliznowce, inaczej nazywane keloidami.

Czym takim jest bliznowiec, czyli keloid?

Bliznowiec jest rodzajem blizny, która zawsze przekracza granicę rany. Są to bardzo duże blizny, znacznie wystające ponad powierzchnię skóry, zwykle są one dość mocno czerwone lub różowe. W przypadku keloidów największym problemem jest fakt, iż nie zmniejszają się one z biegiem czasu — wręcz odwrotnie, stają się one coraz większe i stanowią, w związku z tym, coraz poważniejszy problem estetyczny dla pacjenta.

Dlaczego dochodzi do powstania bliznowca?

Bliznowce powstają u osób, u których występuje nadmierna aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za produkcję tkanki łącznej włóknistej, z której powstaje blizna, zwykle mają z tym problem osoby młode.

Czy można przewidzieć, że akurat u konkretnej osoby może dojść do powstania bliznowca? Nie. Nigdy nie wiadomo bowiem, jak rana będzie się goiła, a za powstawanie bliznowca odpowiedzialne są po prostu predyspozycje genetyczne danej osoby.

Czy można w jakiś sposób pozbyć się blizny? 

Oczywiście istnieje szereg sposobów do walki z bliznami. Nie zawsze pacjenci wyrażają chęć do usuwania blizny — wszystko zależy od tego, jak ona jest duża oraz w jakim miejscu się znajduje.

Ponieważ blizna, sama w sobie, nie jest niebezpieczna, a stanowi jedynie defekt kosmetyczny, na usuwanie blizn decydują się zwykle młode osoby, u których blizna znajduje się w widocznym miejscu, jak na przykład na twarzy.

W jaki sposób pozbyć się blizny lub znacząco zmniejszyć jej rozmiary?

Wszystko uzależnione jest od rodzaju blizny. Najłatwiej jest pozbyć się małych blizn zanikowych. Co zatem należy stosować w ich przypadku? W przypadku blizn zanikowych bardzo dobrze sprawdza się stosowanie różnego rodzaju kremów i żeli mających pomóc w pozbyciu się blizny. Zwykle zaleca się, aby pacjent smarował bliznę jednym z preparatów zawierających w swym składzie wyciąg z cebuli oraz heparynę, bardzo pomocne są też wszelkiego rodzaju żele i opatrunki silikonowe. W przypadku blizn zanikowych powstałych na skutek trądziku, dobrą metodą do walki z nimi są niektóre zabiegi kosmetyczne. Wykorzystuje się tu zatem peeling chemiczny oraz zabieg mikodermabrazji — należy pamiętać, że tego typu zabiegi można wykonywać jedynie w dobrych gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej. Niektóre blizny zanikowe można też usuwać za pomocą laseroterapii oraz za pomocą iniekcji z kwasu hialuronowego.

Zdecydowanie większym problemem jest usuwanie blizn przerostowych. Oczywiście, do walki z nimi również wykorzystywane są różnego rodzaju maści, kremy i opatrunki, zwykle jednak samo tylko ich używanie nie jest do końca skuteczne — blizna bowiem może stać się bardziej blada, może też trochę zmniejszyć swoje rozmiary, jednak zwykle jest to w stopniu nie do końca dla pacjenta satysfakcjonującym. Bardzo często zatem w przypadku blizn przerostowych zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego. Zabieg polega na wycięciu blizny, a w miejsce po bliźnie chirurg wszczepia przeszczep skóry pobrany z innego miejsca. Inną metodą chirurgiczną, służącą do leczenia blizn przerostowych, jest stosowanie ekspanderów tkankowych, które rozciągają zdrową skórę, powodują, że powstaje jej nadmiar, który można potem przesunąć na miejsce blizny. Po chirurgicznym usunięciu blizny, dodatkowo, zaleca się stosowanie kremów, maści z wyciągiem z cebuli i heparyny lub też opatrunków silikonowych. Ponadto, do walki z bliznami przerostowymi służą też iniekcje z glikokortykosteroidów — sterydy za pomocą zastrzyków podawane są do wnętrza blizny, sterydy podawane w ten sposób powodują, że blizna staje się bardziej miękka, ulega rozciągnięciu i wygładzeniu, należy jednak pamiętać, że ten rodzaj leczenia trwa zwykle dość długo. Czasami lekarz podejmuje decyzję o konieczności połączenia dwóch metod leczenia, czyli zabiegu chirurgicznego i iniekcji ze sterydów. Ponadto, blizny przerostowe można też leczyć laseroterapią, która zwykle bywa bardzo skuteczna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej jest wykonać zabieg jak najszybciej, bowiem wtedy uzyskuje się zdecydowanie lepsze efekty niż w sytuacji, kiedy od powstania blizny upłynie już kilka lat. Czasami do leczenia blizn przerostowych stosuje się też presoterapię, czyli leczenie za pomocą opatrunków uciskowych, ta forma leczenia trwa zwykle około kilku miesięcy.

Jakie metody są stosowane do leczenia bliznowców? 

Największym problemem, jeśli chodzi o leczenie blizn, są keloidy. Część z nich jest taka sama jak w przypadku blizn przerostowych. Mianowicie, można wykonać zabieg chirurgiczny i usunięcie zmiany, ponadto stosuje się również iniekcje z kortykosteroidów oraz lasero- i presoterapię. Ponadto, do walki z bliznowcami wykorzystywane są też iniekcje z toksycny botulinowej oraz z 5-fluorouracylu. Czasami stosuje się też iniekcje z innych leków, jednak na razie są to tylko próby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku bliznowców wielokrotnie zdarza się niestety, że pomimo wszelkich starań lekarza, dochodzi do ponownego odrastania blizny.


Podziel się: