×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Brytyjczycy zapowiadają testy kliniczne sztucznej krwi

Już w 2017 roku możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych testów z użyciem sztucznej krwi – zapowiada Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia. Celem badania prowadzonego na niewielkiej grupie badanych ma być ocena przeżywalności sztucznych krwinek.

Sztuczna krew powstała przede wszystkim z myślą o osobach z rzadką grupą krwi lub wymagających regularnych i częstych transfuzji. Jeśli testy się powiodą, krwinki z laboratorium mogą pomóc rozwiązać generalny problem z brakiem krwi do transfuzji, który dotyka między innymi Wielką Brytanię. W ciągu ostatniej dekady liczba dawców krwi w tym kraju zmalała aż o 40 procent.

Pierwsze teksty kliniczne mają zostać przeprowadzone na grupie około 20 osób i będą polegać na wprowadzeniu do ich krwiobiegu od 5 do 10 ml krwi. Na tej podstawie naukowcy porównają przeżywalność oraz inne wskaźniki krwinek sztucznych i naturalnych.

Sztuczna krew jest wytwarzana na bazie indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych lub komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: