×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pokrzywa i jej prozdrowotne właściwości

Nie na darmo mówi się, że poparzenie pokrzywą sprzyja lepszemu zdrowiu. Roślina wciąż niedoceniana i uważana za chwast, kryje w sobie całe bogactwo drogocennych składników, które sprawiają, że jest niezawodnym lekarstwem nie tylko dbającym o kondycję włosów, skóry i paznokci, ale także całego organizmu.

Dobroczynna roślina

Prozdrowotne właściwości pokrzywy wynikają z całej gamy składników mineralnych, w tym wapnia, siarki, magnezu, jodu, krzemu, potasu i fosforu. Liście, łodyga, kwiaty czy korzenie to prawdziwa skarbnica witaminy A, B2, C i K oraz soli mineralnych, garbników, olejków eterycznych, a także kwasów mrówkowego i octowego. Nie brakuje w nich karotenoidów, flawonoidów, fitosteroli, histaminy czy serotoniny.

Ze względu na duże ilości łatwo przyswajanego żelaza, roślina doskonale pobudzi produkcję czerwonych krwinek, których ujemny bilans mają anemicy. Pokrzywa jest też sprzymierzeńcem osób uskarżających się na chroniczne osłabienie wywołane np. przesileniem wiosennym czy jesiennym. Herbata i sok z pokrzywy pomogą przy obfitych miesiączkach lub częstych krwotokach. Ponadto sprzyjają obniżaniu stężenia cukru we krwi, co jest istotne np. dla cukrzyków. Okłady z jej liści przyspieszą proces gojenia ran. Dodatkowo, regularne picie naparu pokrzywowego obniża ryzyko zmagania się z katarem siennym czy alergiami.

Ze względu na działanie moczopędne, po pokrzywę warto sięgać zmagając się z kamicą nerkową, problemami z pęcherzem moczowym czy innymi schorzeniami układu moczowego. Zielona roślina od setek lat wykorzystywana w medycynie ludowej może być też traktowana jako środek zwalczający nadmierne zatrzymanie wody w organizmie. Pobudzając pracę trzustki, wątroby i żołądka pomaga również oczyścić organizm z toksyn i złogów żółciowych. Przez to wpływa korzystnie na przemianę materii. Pokrzywa wykazuje też właściwości antynowotworowe.


Podziel się: