kobieta mierzy obwód brzucha
Joanna Orzeł

Johimbina – właściwości i zastosowanie

Jednym z alkaloidów, których oddziaływanie na organizm ludzki zostało stosunkowo dobrze zbadane, jest johimbina. Znana jako „spalacz tłuszczu” lub składnik pomagający w problemach z uzyskaniem wzwodu członka. Czym zatem jest johimbina i jak działa na nasz organizm? Czy może wspomagać odchudzanie? I czy jest bezpieczna? Odpowiadamy.

Alkaloidy to spora grupa substancji pochodzenia naturalnego, która wykazuje działanie na nasz organizm. W grupie tej znajdują się przykładowo kofeina (teina, mateina), kodeina, morfina czy strychnina. Mechanizmy działania alkaloidów na organizm ludzki są nadal intensywnie badane.  

Johimbina – czym jest?

Johimbinę zalicza się do organicznych związków chemicznych. W bardziej szczegółowym ujęciu jest alkaloidem (do tej samej grupy związków chemicznych zalicza się substancje jak kofeina, chinina, morfina czy heroina). Johimbina jest substancją pochodzenia naturalnego. Obecna jest w korze drzewa z gatunku johimba lekarska (Pausinystalia johimbe), które występuje na terenie Afryki (na obszarze od Kamerunu do Konga), a także krzewu rauwolfia żmijowa występującego na terenie Azji.  

Johimbina bywa mylona z johimbą (yohimba), czyli naparem sporządzanym z kory johimby lekarskiej, często sprzedawanym jako afrodyzjak. Napar ten owszem zawiera johimbinę, ale oprócz niej ponad pięćdziesiąt innych alkaloidów i szereg dodatkowych substancji.

Johimbina – jak działa?

Mechanizm działania johimbiny w organizmie jest stosunkowo dobrze przebadany. Z dostępnych badań wiemy, że ten alkaloid:

  • powoduje zwiększenie uwalniania w organizmie neuroprzekaźnika – noradrenaliny, która – oddziałując na nasz układ nerwowy – powoduje wzrost tętna, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wzrost siły skurczu serca,
  • wspomaga termogenezę (proces produkcji ciepła) w wybranych obszarach tkanki tłuszczowej,
  • jest antagonistą receptorów alfa-2-adrenergiczne (blokuje ich działanie) – przyczynia się to do wzmożonego procesu lipolizy (rozkładu tkanki tłuszczowej) oraz zwiększenia dopływu krwi do narządów płciowych, co u osób z penisem przekłada się na ułatwienie uzyskania wzwodu.

Powiązane produkty

Johimbina – właściwości  

Czysta johimbina jest substancją stałą, proszkiem, o niskiej rozpuszczalności w wodzie, dlatego handlowo dostępna w postaci pochodnej – chlorowodorku, którego rozpuszczalność w wodzie jest wyższa.

Wymienione w poprzednim akapicie mechanizmy działania johimbiny powodują, że jej główne zastosowanie sprowadza się do dwóch aspektów: jako substancja stymulująca proces odchudzania oraz jako składnik preparatów wspomagających potencję.  

Opinie badaczy w tym temacie są jednak podzielone. Z badań przeprowadzonych na ochotnikach wynika, że jej działanie w kontekście spalania tłuszczu wywołuje około 2% wzrost efektywności w porównaniu z grupą placebo. Podobnie jako czynnik ułatwiający uzyskanie wzwodu grupa ochotników przyjmująca alkaloid raportowała wzrost możliwości uzyskania wzwodu w stosunku do grupy placebo. Nadal jednak opinie specjalistów nie przeważają w stronę rekomendacji stosowania johimbiny lub jej chlorowodorku jako „spalacza tłuszczu” czy leku na zaburzenia erekcji.

Johimbina – dawkowanie

Dawkowanie johimbiny do tej pory nie zostało ujednolicone przez nadrzędne organizacje zajmujące się kontrolą zdrowia ludzi. W badaniach dostępnych w periodykach naukowych można znaleźć dawkowanie chlorowodorku johimbiny użyte w realizowanych badaniach np. 30 mg dziennie, z adnotacją przyjęcia trzech dawek po 10 mg. Inne analizy sugerują, by na każdy kilogram masy ciała używać 0,09 mg johimbiny. Dawkowanie johimbiny lub jej chlorowodorku może być jednak utrudnione. Powodem tego jest sposób dystrybucji tego alkaloidu. Dostępny jest w suplementach diety, które nie podlegają rutynowym kontrolom składu i poziomu stężenia substancji aktywnej.

Można znaleźć sugestie, że johimbinę najlepiej spożywać na czczo przed treningiem. Inny alkaloid, który sugerowany jest do równoczesnego przyjęcia z johimbiną, to kofeina.

Johimbina – skutki uboczne

Johimbina może wywoływać efekty niepożądane o różnym stopniu szkodliwości dla organizmu. Do skutków ubocznych zalicza się: bezsenność, rozdrażnienie, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, nadmierne pocenie się, zaburzania wzroku, nadciśnienie, nadmierne pobudzenie.

W wyniku przedawkowania johimbiny raportowane są: nadciśnienie, tachykardia, drgawki, paraliż, śpiączka, a nawet śmierć. 

Johimbina – przeciwwskazania

Johimbina jest substancją mającą szereg potencjalnych działań ubocznych, które przeważają nad możliwymi benefitami wynikającymi z jej stosowania. Z tego powodu jej używanie w suplementach diety zostało zakazane w wielu krajach (np. na terenie Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych).

Przeciwwskazaniem do stosowania johimbiny są następujące schorzenia: nadciśnienie lub niedociśnienie, zaburzenia neurologiczne, osoby chorujące na cukrzycę czy z problemami żołądkowo jelitowymi. Alkaloidu nie powinny używać osoby karmiące piersią, dzieci, młodzież i seniorzy.   

Johimbina może wywoływać interakcje z niektórymi lekami. Z tego powodu przeciwwskazaniem do jej stosowania jest zażywania leków regulujących ciśnienie krwi, przeciwdepresyjnych, nasennych czy uspokajających.

  1. Scientific Opinion on the evaluation of the safety in use of Yohimbe (Pausinystalia yohimbe (K. Schum.) Pierre ex Beille), EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources Added to Food, „efsa.onlinelibrary.wiley.com” [online] https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2013.3302, [dostęp:] 19.09.2022.
  2. Yohimbine, [w:] LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012, [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31644013/, [dostęp:] 19.09.2022.
  3. S.W. Tam, M. Worcel, M. Wyllie, Yohimbine: a clinical review, „Pharmacology & Therapeutics”, nr 91 (3) 2001.
  4. E. Ernst, M.H. Pittler, Yohimbine for erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials, „The Journal of Urology”, nr 159 (2) 1998.
  5. S.M. Ostojic, Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players, „Research in Sports Medicine”, nr 14 (4) 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij