Termogeniki – co to za produkty i jaki mają wpływ na spalanie tłuszczu?
Maria Brzegowy

Termogeniki – co to za produkty i jaki mają wpływ na spalanie tłuszczu?

Nikogo już dziś nie dziwią coraz to nowsze diety czy specyfiki mające na celu bezproblemową redukcję nadmiernych kilogramów. Sformułowanie „termogeniki” jest jednak znane już od wielu lat, a co więcej – dalej chętnie stosowane m.in. w branży sportowej. Czym są termogeniki? Czy pomogą w odchudzaniu bez żmudnej diety i ćwiczeń? Co jest termogenikiem?

Termogeniki – czym są?  

Termogeniki to substancje, które swoją nazwę zawdzięczają procesowi termogenezy, czyli inaczej – wytwarzaniu ciepła przez organizm. Termogeniki będą więc substancjami zwiększającymi tempo przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała, a w związku z tym – stymulację metabolizmu tłuszczowego. 

Termogeniki – efekty. Czy pomogą w odchudzaniu? 

Właściwości termogeników wykorzystują niektóre dyscypliny sportowe – głównie te, w których obowiązują określone limity wagowe bądź w których oceniana jest estetyka ciała.  

Termogeniki mogą wpłynąć na wartość ponadpodstawowej przemiany materii, ułatwiając tym samym stabilizację albo redukcję masy ciała. Oprócz tego część z nich może działać energetyzująco oraz tłumiąco na apetyt, co potęguje ich działanie podczas przykładowo terapii odchudzającej.  

Dowiedz się, co jeść, żeby schudnąć.

Należy jednak z całą mocą podkreślić, że wprowadzenie termogeników do codziennej diety nie jest uniwersalnym sposobem na spektakularne efekty same w sobie. Jeśli równocześnie nie zostanie zastosowany odpowiedni deficyt kaloryczny oraz trwała zmiana nawyków żywieniowych, na próżno będzie oczekiwać pożądanych, a co najważniejsze – trwałych rezultatów. 

Jak twierdzą Clark i Welch [2021], dokonując systematycznego przeglądu oraz metaanalizy w kontekście działania termogeników, nic nie wskazuje na to, aby stosowanie termogeników było bardziej skuteczne niż ćwiczenia fizyczne bądź połączenie ćwiczeń wraz z dietą. W długoterminowej perspektywie to właśnie zmiana stylu życia przekłada się na większe korzyści zdrowotne oraz estetyczne niż suplementacja termogenikami. 

Polecane dla Ciebie

Termogeniki naturalne i syntetyczne – źródła

Termogeniki dzielą się na te naturalne oraz syntetyczne. Naturalne, czyli pozyskiwane ze źródeł roślinnych, natomiast syntetyczne – na drodze rozmaitych procesów chemicznych. Jak nietrudno się domyślić, syntetyczne będą charakteryzować się wyższą szkodliwością dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zaliczamy do nich m.in. efedrynę, sibutraminę, dinitrofenol oraz fenterminę.

W przypadku naturalnych termogeników najczęściej wymienia się m.in. wyciągi z guarany, zielonej kawy oraz zielonej i białej herbaty, kapsaicynę, piperynę, cynamon, imbir czy forskolinę. Ogólnie rzecz ujmując, ekstrakty te nasilają proces termogenezy, jednocześnie tłumiąc apetyt i działając energetyzująco. Dodatkowe właściwości wybranych związków/produktów zostały opisane poniżej. 

 • kofeina – dobrze poznany, naturalny stymulant występujący w ponad 60 roślinach, w tym w m.in. kawie, kakao, guaranie i yerba mate; zwiększa poziom adrenaliny, hamuje apetyt; 
 • ekstrakt z zielonej herbaty – wykazano, że jej termogeniczne działanie jest wynikiem połączenia w jej składzie katechin i kofeiny, których efekt synergistyczny jest większy niż efekt odrębny; prócz działania termogenicznego zielona herbata może wpłynąć na zmniejszenie apetytu; 
 • kapsaicyna – cząsteczka obecna w papryczce chili, stanowiąca o jej ostrości; stymuluje uwalnianie adrenaliny, hamuje apetyt; 
 • piperyna – prócz działania termogenicznego wpływa także na poprawę rytmu wypróżnień, usprawnia procesy trawienne, co również przekłada się na efekt pożądany w czasie odchudzania; 
 • kurkumina – obok działania termogennicznego reguluje stężenie glukozy we krwi, zapobiegając tym samym napadom głodu, usprawnia pracę przewodu pokarmowego, co także będzie sprzyjać redukcji masy ciała; 
 • imbir – usprawnia procesy trawienne, zapobiega wzdęciom, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe; 
 • cynamon – reguluje stężenie glukozy we krwi, zapobiegając tym samym napadom głodu, zmniejsza apetyt na słodycze; 
 • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – owoc zawiera synefrynę, tj. związek przypominający efedrynę, ale o łagodniejszym, bezpieczniejszym działaniu; synefryna, prócz działania termogenicznego, zmniejsza zmęczenie, dodaje energii, a ponadto hamuje nadmierny apetyt; 
 • forskolina – ta obecna w pokrzywie indyjskiej substancja, prócz działania termogenicznego, zapobiega też m.in. wahaniom glukozy we krwi;
 • Garcinia cambogia – jej głównym składnikiem jest kwas hydroksycytrynowy (HCA); ekstrakt uważa się za naturalny środek wspomagający redukcję masy ciała, ale naukowcy nie są co do tego zgodni.

Wśród naturalnych termogeników należy również wymienić produkty białkowe, takie jak niskotłuszczowy nabiał, chude mięso oraz ryby. Białko, w porównaniu z tłuszczami czy węglowodanami, w najwyższym stopniu wpływa bowiem na wartość ponadpodstawowej przemiany materii. Podczas gdy tłuszcze i węglowodany będą mogły zwiększyć tę wartość odpowiednio o 5–10% i 6%, w wypadku białka będzie to aż 25%.  

Termogeniki – jak stosować?

Jeśli zamierzamy sięgnąć po termogeniki, to pierwszą podstawową kwestią w takim momencie powinna być konsultacja z lekarzem, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do ich stosowania. Również i wybrane leki mogą stanowić czynnik ryzyka wystąpienia groźnych interakcji z termogenikami. Po drugie – nawet najlepsze i najdroższe termogeniki nie pomogą, jeśli równocześnie nie zostanie zastosowana odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. 

Celem zorientowania się w sposobie przyjmowania preparatów, najlepiej dokładnie zapoznać się z ulotką od producenta. Znajdują się tam informacje nie tylko w temacie potrzebnej dawki suplementu, ale i pory jego przyjmowania. Przykładowo, aby skorzystać z działania tłumiącego apetyt, wybrane termogeniki zaleca się zażywać na ok. 30 minut przed większym posiłkiem.

Warto wiedzieć, że w trakcie stosowania preparatów można zauważyć u siebie wzmożone pobudzenie, potliwość oraz częstsze oddawanie moczu. Celem profilaktyki odwodnienia bezwzględnie należy więc zadbać o prawidłowe nawodnienie (2 i 2,5 l odpowiednio dla kobiet i mężczyzn może nie być wystarczające). Warto pamiętać, że termogeniki przyjmuje się przez określoną długość czasu, zwykle w cyklach 3–4 tygodni. Po tym czasie mogą one nie wykazywać już pierwotnego działania. 

Termogeniki – ile kosztują i gdzie je kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ceny wybranych preparatów mieszczą się zwykle w przedziale 40–50, a nawet 100–150 zł. Nie należy jednak oszczędzać, kupując je na podejrzanych akcjach internetowych. Najlepiej wybrać się po nie do apteki bądź sprawdzonego, stacjonarnego sklepu sportowego. 

Sprawdź preparaty przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy termogeniki są bezpieczne dla zdrowia? 

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów diety, także i stosowanie termogeników może wiązać się z określonymi następstwami dla naszego zdrowia. Po pierwsze, warto mieć na uwadze, że pomimo iż suplementy poddawane są pewnym badaniom mającym na celu zweryfikować ich bezpieczeństwo, ich skład może różnić się w zależności od partii. To oznacza, że w wypadku stosowania suplementów niezgodnie ze wskazaniami z etykiety (co jest częste, gdy np. postanowimy przyjąć wyższą dawkę w nadziei, że zwielokrotnimy efekt odchudzający) ryzykujemy wystąpienie skutków ubocznych związanych ze zbyt wysoką dawką. Warto więc pamiętać, że suplementy nie są tak restrykcyjnie kontrolowane jak leki.  

Po drugie, istnieje ryzyko, że termogeniki mogą niekorzystnie wpływać na pracę układu sercowo-naczyniowego, zwiększając m.in. częstość akcji serca oraz ciśnienie tętnicze krwi.  

Po trzecie, pomimo że większość osób dobrze toleruje suplementy termogenne, u części mogą pojawić się poważne skutki uboczne. Do najczęściej wymienianych zalicza się nudności, bóle brzucha, zaburzenia perystaltyki, a także bóle i zawroty głowy, ogólny niepokój i rozbicie. 

 1. J. Clark, S. Welch, Comparing effectiveness of fat burners and thermogenic supplements to diet and exercise for weight loss and cardiometabolic health: Systematic review and meta-analysis, „Nutrition and Health”. nr 1 2021. 
 2. M. Dymkowska-Malesa, Z. Walczak, Suplementacja w sporcie „Nowiny Lekarskie”, nr 80 (3) 2011. 
 3. S. Konturek, Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
 4. R. Hursel, Thermogenic ingredients and body weight regulation, „International Journal of Obesity”, nr 34 2010.
 5. E. Wójcik, Termogeniki – niezwykłe przyspieszacze spalania tłuszczu, „dietetyk.edu.pl” [online], https://dietetyk.edu.pl/termogeniki-niezwykle-przyspieszacze-spalania-tluszczu/ [dostęp:] 14.10.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Okno żywieniowe (IF) – na czym polega? Jak działa?

  Przerywany post, w którym występuje okno żywieniowe, zyskuje z każdym kolejnym rokiem coraz większe grono sympatyków, zwłaszcza wśród osób, którym w głównej mierze zależy na schudnięciu i poprawie stanu zdrowia.

 • Dieta dla morsa – co powinny jeść osoby uprawiające morsowanie?

  Morsowanie jest formą rekreacji ruchowej uprawianej na świeżym powietrzu, która w ostatnich latach zyskuje na popularności nie tylko w Polsce, ale także w wielu różnych krajach Europy i Ameryki Północnej. Polega ono na zanurzaniu ciała w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza, najczęściej w okresie zimowym, w celu odnowy sił psychofizycznych oraz poczucia relaksu i dobrej zabawy.

 • Dieta w depresji – co jeść?

  Skuteczność aktualnie stosowanych metod zapobiegania i leczenia depresji jest ograniczona, w dodatku często wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Obecnie dobrze wiadomo, że dieta wywiera istotny wpływ na ogólny stan zdrowia i dobrostan psychiczny, co sugeruje, że może być również ważnym elementem terapii wspomagającej leczenie depresji.

 • Dieta dla młodego piłkarza – co powinien jeść młody sportowiec uprawiający piłkę nożną?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych sportowców ma świadomość, że na ostateczny sukces w sporcie wpływ ma nie tylko systematyczny trening, lecz również dieta i zdrowy styl życia.

 • Dieta siatkarza – co jedzą zawodowi siatkarze?

  Nieadekwatna podaż energii oraz składników odżywczych w diecie siatkarza może przyczyniać się do zmniejszenia masy, siły i wytrzymałości mięśniowej, zakłócenia regeneracji potreningowej, jak również obniżenia odporności oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia przetrenowania i kontuzji. Oznacza to, że na ostateczny sukces zawodowych siatkarzy ma istotny wpływ nie tylko systematyczna realizacja indywidualnie dobranego programu treningowego, lecz także przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz jej suplementacji.

 • Bułka z bananem – na czym polegała dieta Adama Małysza?

  Adam Małysz jest niezwykle utytułowanym skoczkiem narciarskim, który odniósł znaczące sukcesy sportowe zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. O ulubionym przysmaku „Orła z Wisły” – słynnej bułce z bananem – słyszał każdy kibic skoków narciarskich w Polsce.  

 • BCAA – czym jest, jak stosować i efekty

  Aminokwasy egzogenne to grupa dziewięciu aminokwasów, których organizm człowieka nie potrafi samodzielnie wytwarzać i dlatego muszą być regularnie dostarczane wraz z pokarmem. Wśród nich znajdują się trzy aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które od wielu lat przykuwają uwagę osób systematycznie uprawiających sport. Dzieje się tak ze względu na potencjalne korzyści wynikające z ich dodatkowej suplementacji.

 • Dieta Montignaca – czym jest?

  Dieta Montignaca jest metodą walki z nadwagą i otyłością, która jeszcze do niedawna była dosyć powszechnie stosowana w wielu krajach europejskich. Jej popularność wzięła się w dużej mierze z braku potrzeby skrupulatnego liczenia kalorii oraz ograniczenia ilości spożywanego pokarmu w celu uzyskania pożądanego efektu odchudzającego. Według opinii samego autora diety, Michela Montignaca, głównym powodem rozwoju nadwagi i otyłości nie jest zbyt wysokie spożycie kalorii w diecie, lecz nadmierna konsumpcja pokarmów węglowodanowych charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym (IG).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij