Termogeniki – co to za produkty i jaki mają wpływ na spalanie tłuszczu?
Maria Brzegowy

Termogeniki – co to za produkty i jaki mają wpływ na spalanie tłuszczu?

Nikogo już dziś nie dziwią coraz to nowsze diety czy specyfiki mające na celu bezproblemową redukcję nadmiernych kilogramów. Sformułowanie „termogeniki” jest jednak znane już od wielu lat, a co więcej – dalej chętnie stosowane m.in. w branży sportowej. Czym są termogeniki? Czy pomogą w odchudzaniu bez żmudnej diety i ćwiczeń? Co jest termogenikiem?

Termogeniki – czym są?  

Termogeniki to substancje, które swoją nazwę zawdzięczają procesowi termogenezy, czyli inaczej – wytwarzaniu ciepła przez organizm. Termogeniki będą więc substancjami zwiększającymi tempo przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała, a w związku z tym – stymulację metabolizmu tłuszczowego. 

Termogeniki – efekty. Czy pomogą w odchudzaniu? 

Właściwości termogeników wykorzystują niektóre dyscypliny sportowe – głównie te, w których obowiązują określone limity wagowe bądź w których oceniana jest estetyka ciała.  

Termogeniki mogą wpłynąć na wartość ponadpodstawowej przemiany materii, ułatwiając tym samym stabilizację albo redukcję masy ciała. Oprócz tego część z nich może działać energetyzująco oraz tłumiąco na apetyt, co potęguje ich działanie podczas przykładowo terapii odchudzającej.  

Dowiedz się, co jeść, żeby schudnąć.

Należy jednak z całą mocą podkreślić, że wprowadzenie termogeników do codziennej diety nie jest uniwersalnym sposobem na spektakularne efekty same w sobie. Jeśli równocześnie nie zostanie zastosowany odpowiedni deficyt kaloryczny oraz trwała zmiana nawyków żywieniowych, na próżno będzie oczekiwać pożądanych, a co najważniejsze – trwałych rezultatów. 

Jak twierdzą Clark i Welch [2021], dokonując systematycznego przeglądu oraz metaanalizy w kontekście działania termogeników, nic nie wskazuje na to, aby stosowanie termogeników było bardziej skuteczne niż ćwiczenia fizyczne bądź połączenie ćwiczeń wraz z dietą. W długoterminowej perspektywie to właśnie zmiana stylu życia przekłada się na większe korzyści zdrowotne oraz estetyczne niż suplementacja termogenikami. 

Powiązane produkty

Termogeniki naturalne i syntetyczne – źródła

Termogeniki dzielą się na te naturalne oraz syntetyczne. Naturalne, czyli pozyskiwane ze źródeł roślinnych, natomiast syntetyczne – na drodze rozmaitych procesów chemicznych. Jak nietrudno się domyślić, syntetyczne będą charakteryzować się wyższą szkodliwością dla naszego zdrowia, a nawet życia. Zaliczamy do nich m.in. efedrynę, sibutraminę, dinitrofenol oraz fenterminę.

W przypadku naturalnych termogeników najczęściej wymienia się m.in. wyciągi z guarany, zielonej kawy oraz zielonej i białej herbaty, kapsaicynę, piperynę, cynamon, imbir czy forskolinę. Ogólnie rzecz ujmując, ekstrakty te nasilają proces termogenezy, jednocześnie tłumiąc apetyt i działając energetyzująco. Dodatkowe właściwości wybranych związków/produktów zostały opisane poniżej. 

  • kofeina – dobrze poznany, naturalny stymulant występujący w ponad 60 roślinach, w tym w m.in. kawie, kakao, guaranie i yerba mate; zwiększa poziom adrenaliny, hamuje apetyt; 
  • ekstrakt z zielonej herbaty – wykazano, że jej termogeniczne działanie jest wynikiem połączenia w jej składzie katechin i kofeiny, których efekt synergistyczny jest większy niż efekt odrębny; prócz działania termogenicznego zielona herbata może wpłynąć na zmniejszenie apetytu; 
  • kapsaicyna – cząsteczka obecna w papryczce chili, stanowiąca o jej ostrości; stymuluje uwalnianie adrenaliny, hamuje apetyt; 
  • piperyna – prócz działania termogenicznego wpływa także na poprawę rytmu wypróżnień, usprawnia procesy trawienne, co również przekłada się na efekt pożądany w czasie odchudzania; 
  • kurkumina – obok działania termogennicznego reguluje stężenie glukozy we krwi, zapobiegając tym samym napadom głodu, usprawnia pracę przewodu pokarmowego, co także będzie sprzyjać redukcji masy ciała; 
  • imbir – usprawnia procesy trawienne, zapobiega wzdęciom, łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe; 
  • cynamon – reguluje stężenie glukozy we krwi, zapobiegając tym samym napadom głodu, zmniejsza apetyt na słodycze; 
  • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy – owoc zawiera synefrynę, tj. związek przypominający efedrynę, ale o łagodniejszym, bezpieczniejszym działaniu; synefryna, prócz działania termogenicznego, zmniejsza zmęczenie, dodaje energii, a ponadto hamuje nadmierny apetyt; 
  • forskolina – ta obecna w pokrzywie indyjskiej substancja, prócz działania termogenicznego, zapobiega też m.in. wahaniom glukozy we krwi;
  • Garcinia cambogia – jej głównym składnikiem jest kwas hydroksycytrynowy (HCA); ekstrakt uważa się za naturalny środek wspomagający redukcję masy ciała, ale naukowcy nie są co do tego zgodni.

Wśród naturalnych termogeników należy również wymienić produkty białkowe, takie jak niskotłuszczowy nabiał, chude mięso oraz ryby. Białko, w porównaniu z tłuszczami czy węglowodanami, w najwyższym stopniu wpływa bowiem na wartość ponadpodstawowej przemiany materii. Podczas gdy tłuszcze i węglowodany będą mogły zwiększyć tę wartość odpowiednio o 5–10% i 6%, w wypadku białka będzie to aż 25%.  

Termogeniki – jak stosować?

Jeśli zamierzamy sięgnąć po termogeniki, to pierwszą podstawową kwestią w takim momencie powinna być konsultacja z lekarzem, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do ich stosowania. Również i wybrane leki mogą stanowić czynnik ryzyka wystąpienia groźnych interakcji z termogenikami. Po drugie – nawet najlepsze i najdroższe termogeniki nie pomogą, jeśli równocześnie nie zostanie zastosowana odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. 

Celem zorientowania się w sposobie przyjmowania preparatów, najlepiej dokładnie zapoznać się z ulotką od producenta. Znajdują się tam informacje nie tylko w temacie potrzebnej dawki suplementu, ale i pory jego przyjmowania. Przykładowo, aby skorzystać z działania tłumiącego apetyt, wybrane termogeniki zaleca się zażywać na ok. 30 minut przed większym posiłkiem.

Warto wiedzieć, że w trakcie stosowania preparatów można zauważyć u siebie wzmożone pobudzenie, potliwość oraz częstsze oddawanie moczu. Celem profilaktyki odwodnienia bezwzględnie należy więc zadbać o prawidłowe nawodnienie (2 i 2,5 l odpowiednio dla kobiet i mężczyzn może nie być wystarczające). Warto pamiętać, że termogeniki przyjmuje się przez określoną długość czasu, zwykle w cyklach 3–4 tygodni. Po tym czasie mogą one nie wykazywać już pierwotnego działania. 

Termogeniki – ile kosztują i gdzie je kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Ceny wybranych preparatów mieszczą się zwykle w przedziale 40–50, a nawet 100–150 zł. Nie należy jednak oszczędzać, kupując je na podejrzanych akcjach internetowych. Najlepiej wybrać się po nie do apteki bądź sprawdzonego, stacjonarnego sklepu sportowego. 

Sprawdź preparaty przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy termogeniki są bezpieczne dla zdrowia? 

Podobnie jak w przypadku wszystkich suplementów diety, także i stosowanie termogeników może wiązać się z określonymi następstwami dla naszego zdrowia. Po pierwsze, warto mieć na uwadze, że pomimo iż suplementy poddawane są pewnym badaniom mającym na celu zweryfikować ich bezpieczeństwo, ich skład może różnić się w zależności od partii. To oznacza, że w wypadku stosowania suplementów niezgodnie ze wskazaniami z etykiety (co jest częste, gdy np. postanowimy przyjąć wyższą dawkę w nadziei, że zwielokrotnimy efekt odchudzający) ryzykujemy wystąpienie skutków ubocznych związanych ze zbyt wysoką dawką. Warto więc pamiętać, że suplementy nie są tak restrykcyjnie kontrolowane jak leki.  

Po drugie, istnieje ryzyko, że termogeniki mogą niekorzystnie wpływać na pracę układu sercowo-naczyniowego, zwiększając m.in. częstość akcji serca oraz ciśnienie tętnicze krwi.  

Po trzecie, pomimo że większość osób dobrze toleruje suplementy termogenne, u części mogą pojawić się poważne skutki uboczne. Do najczęściej wymienianych zalicza się nudności, bóle brzucha, zaburzenia perystaltyki, a także bóle i zawroty głowy, ogólny niepokój i rozbicie. 

  1. J. Clark, S. Welch, Comparing effectiveness of fat burners and thermogenic supplements to diet and exercise for weight loss and cardiometabolic health: Systematic review and meta-analysis, „Nutrition and Health”. nr 1 2021. 
  2. M. Dymkowska-Malesa, Z. Walczak, Suplementacja w sporcie „Nowiny Lekarskie”, nr 80 (3) 2011. 
  3. S. Konturek, Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  4. R. Hursel, Thermogenic ingredients and body weight regulation, „International Journal of Obesity”, nr 34 2010.
  5. E. Wójcik, Termogeniki – niezwykłe przyspieszacze spalania tłuszczu, „dietetyk.edu.pl” [online], https://dietetyk.edu.pl/termogeniki-niezwykle-przyspieszacze-spalania-tluszczu/ [dostęp:] 14.10.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij