„Spalacze tłuszczu” – Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – charakterystyka działania. Czy to ajurwedejskie zioło wpływa na odchudzanie?
Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów, jakie towarzyszą niewydolności serca, problemom z oddychaniem, chorobom dróg moczowych, zaburzeniom snu i zmianom skórnym. Właściwości pokrzywy indyjskiej wykorzystuje się także podczas odchudzania, dlatego nazywa się ją naturalnym i skutecznym „spalaczem tłuszczu", który może pomóc w pozbyciu się kilku kilogramów i zbędnych centymetrów z ud, brzucha lub pośladków. Który preparat z pokrzywą indyjską wybrać, jak dawkować forskolinę i jakie są przeciwwskazania do stosowania suplementu z pokrzywą indyjską? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej pokrzywa indyjska była wykorzystywana w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych, zaburzeń ze strony układu nerwowego oraz schorzeń przewodu pokarmowego. Obecnie pokrzywa indyjska zyskuje coraz większą popularność, dzięki potencjalnemu wykorzystaniu w redukcji masy ciała, wspomaganiu odchudzania oraz leczeniu otyłości. Dodatkowo substancja czynna – forskolina – zawarta w tej roślinie wykazuje aktywność przeciwzakrzepową, a także może wpływać na poprawę potencji i wzrost poziomu testosteronu.
Czym jest pokrzywa indyjska? Właściwości coleus forskohlii
Pokrzywa indyjska (łac. Coleus forskohlii, Coleus barbatus lub Plectranthus barbatus) występuje powszechnie w rejonach południowej Azji, a także uprawiana jest w krajach Afryki Wschodniej. Od dawna wykorzystywano jej właściwości lecznicze zarówno w medycynie hinduskiej, jak i ajurwedyjskiej. Zarówno liście i korzenie pokrzywy indyjskiej są cennym źródłem substancji aktywnych o licznych właściwościach farmakologicznych. Jednak najwyższe stężenie substancji leczniczych, a zwłaszcza forskoliny występuje w korzeniach, dlatego to one są najbardziej pożądaną częścią tej rośliny. Tradycyjnie pokrzywę indyjską stosowano w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących niewydolności serca, problemach z oddychaniem, chorobami w obrębie dróg moczowych, zaburzeniach snu oraz zmianach skórnych. Obecnie pokrzywa indyjska stosowana jest w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii standaryzowanych na zawartość forskoliny, której przypisuję się najsilniejsze działanie lecznicze. Dodatkowo stosowanie wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej zaleca się osobom, u których zdiagnozowano anemię, ponieważ roślina ta sprzyja tworzeniu erytrocytów, czyli czerwonych komórek krwi.
Pokrzywa indyjska a odchudzanie
Pokrzywa indyjska wykazuje korzystny wpływ na proces odchudzania. Zaobserwowano, że forskolina może stymulować proces lipolizy w komórkach tłuszczowych. W badaniu u kobiet z nadwagą, którym podawano 2 razy dziennie 250 mg preparatu z pokrzywą indyjską, standaryzowanego (zapewnienie określonej zawartości związków czynnych preparatu, zarówno tych leczniczych, jak i składników o charakterze niepożądanym) na 10% zawartości forskoliny po okresie 8. tygodni odnotowano obniżenie masy ciała oraz zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej o 8%. Dodatkowym korzystnym efektem było obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W analogicznym badaniu przeprowadzonym przez okres 12. tygodni w grupie otyłych mężczyzn oraz pacjentów z nadwagą zaobserwowano, że podawanie forskoliny spowodowało redukcję masy tłuszczowej. Podobne właściwości wykazuje także inny „spalacz tłuszczu" – garcinia cambogia.
Dodatkowo zewnętrzne stosowanie preparatów zawierających wyizolowaną z pokrzywy indyjskiej forskolinę, może przyczyniać się do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej ud bez stosowania jakichkolwiek innych metod w postaci zmiany diety lub włączenia dodatkowej aktywności fizycznej. Forskolina zawarta w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej wywołuje zahamowanie syntezy lipidów w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych. Według naukowców przyczynia się do aktywacji enzymu HSL, czyli lipazy hormonozależnej. Skutkuje to uwolnieniem tłuszczu zapasowego i uruchomienia procesu transportu go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia ich w energię. Ponadto pokrzywa indyjska korzystnie wpływa także na pracę tarczycy, a dzięki temu przyspiesza ona przemianę materii.
Przeciwwskazania do suplementacji pokrzywą indyjską
Niewiele jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów z pokrzywy indyjskiej. W prowadzonych badaniach nie odnotowano poważnych działań niepożądanych oraz działania toksycznego. Preparatów z pokrzywą indyjską nie należy stosować u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz u dzieci. Przeciwwskazane jest podawanie tego suplementu, a także wyizolowanej z niego forskoliny, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz pacjentom, u których planowana jest operacja (stosowanie pokrzywy należy zakończyć na minimum 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym). Produkty z Coleus forskohlii mogą powodować zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, dlatego nie powinno się ich stosować u osób z chorobą wrzodową oraz nadkwaśnością żołądka.
Który preparat z Coleus forskohlii wybrać?
W aptekach dostępne są produkty z pokrzywy indyjskiej w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii oraz kapsułek, tabletek, płukanek szampomonów i herbat zawierających wyizolowaną substancję czynną – forskolinę. Wybierając odpowiedni suplement, należy się kierować właściwą dawką oraz standaryzacją. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z Coleus forskohlii, w dawce 250 mg, standaryzowanych na 10% zawartości forskoliny przyjmowanej dwa razy dziennie. Dostępne są również kremy z forskoliną wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę wyglądu skóry.