„Spalacze tłuszczu” – Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – charakterystyka działania. Czy to ajurwedejskie zioło wpływa na odchudzanie?
Alicja Świątek

„Spalacze tłuszczu” – Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – charakterystyka działania. Czy to ajurwedejskie zioło wpływa na odchudzanie?

Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów, jakie towarzyszą niewydolności serca, problemom z oddychaniem, chorobom dróg moczowych, zaburzeniom snu i zmianom skórnym. Właściwości pokrzywy indyjskiej wykorzystuje się także podczas odchudzania, dlatego nazywa się ją naturalnym i skutecznym „spalaczem tłuszczu", który może pomóc w pozbyciu się kilku kilogramów i zbędnych centymetrów z ud, brzucha lub pośladków. Który preparat z pokrzywą indyjską wybrać, jak dawkować forskolinę i jakie są przeciwwskazania do stosowania suplementu z pokrzywą indyjską? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej pokrzywa indyjska była wykorzystywana w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych, zaburzeń ze strony układu nerwowego oraz schorzeń przewodu pokarmowego. Obecnie pokrzywa indyjska zyskuje coraz większą popularność, dzięki potencjalnemu wykorzystaniu w redukcji masy ciała, wspomaganiu odchudzania oraz leczeniu otyłości. Dodatkowo substancja czynna – forskolina – zawarta w tej roślinie wykazuje aktywność przeciwzakrzepową, a także może wpływać na poprawę potencji i wzrost poziomu testosteronu.

Czym jest pokrzywa indyjska? Właściwości coleus forskohlii

Pokrzywa indyjska (łac. Coleus forskohlii, Coleus barbatus lub Plectranthus barbatus) występuje powszechnie w rejonach południowej Azji, a także uprawiana jest w krajach Afryki Wschodniej. Od dawna wykorzystywano jej właściwości lecznicze zarówno w medycynie hinduskiej, jak i ajurwedyjskiej. Zarówno liście i korzenie pokrzywy indyjskiej są cennym źródłem substancji aktywnych o licznych właściwościach farmakologicznych. Jednak najwyższe stężenie substancji leczniczych, a zwłaszcza forskoliny występuje w korzeniach, dlatego to one są najbardziej pożądaną częścią tej rośliny. Tradycyjnie pokrzywę indyjską stosowano w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących niewydolności serca, problemach z oddychaniem, chorobami w obrębie dróg moczowych, zaburzeniach snu oraz zmianach skórnych. Obecnie pokrzywa indyjska stosowana jest w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii standaryzowanych na zawartość forskoliny, której przypisuję się najsilniejsze działanie lecznicze. Dodatkowo stosowanie wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej zaleca się osobom, u których zdiagnozowano anemię, ponieważ roślina ta sprzyja tworzeniu erytrocytów, czyli czerwonych komórek krwi.

Pokrzywa indyjska a odchudzanie

Pokrzywa indyjska wykazuje korzystny wpływ na proces odchudzania. Zaobserwowano, że forskolina może stymulować proces lipolizy w komórkach tłuszczowych. W badaniu u kobiet z nadwagą, którym podawano 2 razy dziennie 250 mg preparatu z pokrzywą indyjską, standaryzowanego (zapewnienie określonej zawartości związków czynnych preparatu, zarówno tych leczniczych, jak i składników o charakterze niepożądanym) na 10% zawartości forskoliny po okresie 8. tygodni odnotowano obniżenie masy ciała oraz zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej o 8%. Dodatkowym korzystnym efektem było obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W analogicznym badaniu przeprowadzonym przez okres 12. tygodni w grupie otyłych mężczyzn oraz pacjentów z nadwagą zaobserwowano, że podawanie forskoliny spowodowało redukcję masy tłuszczowej. Podobne właściwości wykazuje także inny „spalacz tłuszczu" – garcinia cambogia.

Eksperci wskazują, że preparaty z Coleus forskohlii standaryzowane na forskolinę  mogą być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie nadwagi i otyłości.

Dodatkowo zewnętrzne stosowanie preparatów zawierających wyizolowaną z pokrzywy indyjskiej forskolinę, może przyczyniać się do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej ud bez stosowania jakichkolwiek innych metod w postaci zmiany diety lub włączenia dodatkowej aktywności fizycznej. Forskolina zawarta w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej wywołuje zahamowanie syntezy lipidów w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych. Według naukowców przyczynia się do aktywacji enzymu HSL, czyli lipazy hormonozależnej. Skutkuje to uwolnieniem tłuszczu zapasowego i uruchomienia procesu transportu go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia ich w energię. Ponadto pokrzywa indyjska korzystnie wpływa także na pracę tarczycy, a dzięki temu przyspiesza ona przemianę materii.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do suplementacji pokrzywą indyjską

Niewiele jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów z pokrzywy indyjskiej. W prowadzonych badaniach nie odnotowano poważnych działań niepożądanych oraz działania toksycznego. Preparatów z pokrzywą indyjską nie należy stosować u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz u dzieci. Przeciwwskazane jest podawanie tego suplementu, a także wyizolowanej z niego forskoliny, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz pacjentom, u których planowana jest operacja (stosowanie pokrzywy należy zakończyć na minimum 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym). Produkty z Coleus forskohlii mogą powodować zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, dlatego nie powinno się ich stosować u osób z chorobą wrzodową oraz nadkwaśnością żołądka.

Który preparat z Coleus forskohlii wybrać?

W aptekach dostępne są produkty z pokrzywy indyjskiej w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii oraz kapsułek, tabletek, płukanek szampomonów i herbat zawierających wyizolowaną substancję czynną – forskolinę. Wybierając odpowiedni suplement, należy się kierować właściwą dawką oraz standaryzacją. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z Coleus forskohlii, w dawce 250 mg, standaryzowanych na 10% zawartości forskoliny przyjmowanej dwa razy dziennie. Dostępne są również kremy z forskoliną wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę wyglądu skóry.

  1. J. Baraniak, Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii Briq) – właściwości biologiczne i aktywność terapeutyczna, „postepyfitoterapii.pl” [online], http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/12/pf_2016_208-212.pdf, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  2. T. Patel, M. Saraf, A review on the pharmacology of coleus forskohlii briq:a threatened medicinal plant, „researchgate.net” , [online], https://www.researchgate.net/publication/310463016_A_review_on_the_pharmacology_of_coleus_forskohlii_briqa_threatened_medicinal_plant, [dostęp:] 08.04.2021.
  3. D.S. Kumar, On the High value Medicinal plant, Coleus forskohlii Briq., „researchgate.net” , [online], https://www.researchgate.net/publication/268992745_On_the_High_value_Medicinal_plant_Coleus_forskohlii_Briq, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  4. C. Kavitha, K. Rajamani, E. Vadivel, Coleus forskohlii: A comprehensive review on morphology, phytochemistry and pharmacological aspects, „academicjournals.org” [online], https://academicjournals.org/article/article1380523712_Kavitha%20et%20al.pdf, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  5. S. R.Vattikonda, N. R. Amanchi, S.Sabita Raja, Antifeedant activity of forskolin, an extract of Coleus forskohlii, against Papilio demoleus L. (Lepidoptera: Papilionidae) larvae, „imedpub.com” , [online]
  6. https://www.imedpub.com/articles/antifeedant-activity-of-forskolin-an-extract-of-coleus-forskohlii-against-papilio-demoleus-l-lepidoptera-papilionidae-larvae.pdf,  [dostęp:] 08.04.2021 r.
  7. N.Virgona, Y. Taki, S. Yamada, Dietary Coleus forskohlii extract generates dose‐related hepatotoxicity in mice, „analyticalsciencejournals”, [online], https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jat.2770, [dostęp:] 08.04.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.