„Spalacze tłuszczu” – Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – charakterystyka działania. Czy to ajurwedejskie zioło wpływa na odchudzanie?
Alicja Świątek

„Spalacze tłuszczu” – Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – charakterystyka działania. Czy to ajurwedejskie zioło wpływa na odchudzanie?

Pokrzywa indyjska to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów, jakie towarzyszą niewydolności serca, problemom z oddychaniem, chorobom dróg moczowych, zaburzeniom snu i zmianom skórnym. Właściwości pokrzywy indyjskiej wykorzystuje się także podczas odchudzania, dlatego nazywa się ją naturalnym i skutecznym „spalaczem tłuszczu", który może pomóc w pozbyciu się kilku kilogramów i zbędnych centymetrów z ud, brzucha lub pośladków. Który preparat z pokrzywą indyjską wybrać, jak dawkować forskolinę i jakie są przeciwwskazania do stosowania suplementu z pokrzywą indyjską? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej pokrzywa indyjska była wykorzystywana w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych, zaburzeń ze strony układu nerwowego oraz schorzeń przewodu pokarmowego. Obecnie pokrzywa indyjska zyskuje coraz większą popularność, dzięki potencjalnemu wykorzystaniu w redukcji masy ciała, wspomaganiu odchudzania oraz leczeniu otyłości. Dodatkowo substancja czynna – forskolina – zawarta w tej roślinie wykazuje aktywność przeciwzakrzepową, a także może wpływać na poprawę potencji i wzrost poziomu testosteronu.

Czym jest pokrzywa indyjska? Właściwości coleus forskohlii

Pokrzywa indyjska (łac. Coleus forskohlii, Coleus barbatus lub Plectranthus barbatus) występuje powszechnie w rejonach południowej Azji, a także uprawiana jest w krajach Afryki Wschodniej. Od dawna wykorzystywano jej właściwości lecznicze zarówno w medycynie hinduskiej, jak i ajurwedyjskiej. Zarówno liście i korzenie pokrzywy indyjskiej są cennym źródłem substancji aktywnych o licznych właściwościach farmakologicznych. Jednak najwyższe stężenie substancji leczniczych, a zwłaszcza forskoliny występuje w korzeniach, dlatego to one są najbardziej pożądaną częścią tej rośliny. Tradycyjnie pokrzywę indyjską stosowano w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących niewydolności serca, problemach z oddychaniem, chorobami w obrębie dróg moczowych, zaburzeniach snu oraz zmianach skórnych. Obecnie pokrzywa indyjska stosowana jest w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii standaryzowanych na zawartość forskoliny, której przypisuję się najsilniejsze działanie lecznicze. Dodatkowo stosowanie wyciągu z korzenia pokrzywy indyjskiej zaleca się osobom, u których zdiagnozowano anemię, ponieważ roślina ta sprzyja tworzeniu erytrocytów, czyli czerwonych komórek krwi.

Pokrzywa indyjska a odchudzanie

Pokrzywa indyjska wykazuje korzystny wpływ na proces odchudzania. Zaobserwowano, że forskolina może stymulować proces lipolizy w komórkach tłuszczowych. W badaniu u kobiet z nadwagą, którym podawano 2 razy dziennie 250 mg preparatu z pokrzywą indyjską, standaryzowanego (zapewnienie określonej zawartości związków czynnych preparatu, zarówno tych leczniczych, jak i składników o charakterze niepożądanym) na 10% zawartości forskoliny po okresie 8. tygodni odnotowano obniżenie masy ciała oraz zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej o 8%. Dodatkowym korzystnym efektem było obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W analogicznym badaniu przeprowadzonym przez okres 12. tygodni w grupie otyłych mężczyzn oraz pacjentów z nadwagą zaobserwowano, że podawanie forskoliny spowodowało redukcję masy tłuszczowej. Podobne właściwości wykazuje także inny „spalacz tłuszczu" – garcinia cambogia.

Eksperci wskazują, że preparaty z Coleus forskohlii standaryzowane na forskolinę  mogą być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie nadwagi i otyłości.

Dodatkowo zewnętrzne stosowanie preparatów zawierających wyizolowaną z pokrzywy indyjskiej forskolinę, może przyczyniać się do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej ud bez stosowania jakichkolwiek innych metod w postaci zmiany diety lub włączenia dodatkowej aktywności fizycznej. Forskolina zawarta w ekstrakcie z pokrzywy indyjskiej wywołuje zahamowanie syntezy lipidów w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych. Według naukowców przyczynia się do aktywacji enzymu HSL, czyli lipazy hormonozależnej. Skutkuje to uwolnieniem tłuszczu zapasowego i uruchomienia procesu transportu go do miejsc, które wymagają zaopatrzenia ich w energię. Ponadto pokrzywa indyjska korzystnie wpływa także na pracę tarczycy, a dzięki temu przyspiesza ona przemianę materii.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do suplementacji pokrzywą indyjską

Niewiele jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatów z pokrzywy indyjskiej. W prowadzonych badaniach nie odnotowano poważnych działań niepożądanych oraz działania toksycznego. Preparatów z pokrzywą indyjską nie należy stosować u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz u dzieci. Przeciwwskazane jest podawanie tego suplementu, a także wyizolowanej z niego forskoliny, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz pacjentom, u których planowana jest operacja (stosowanie pokrzywy należy zakończyć na minimum 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym). Produkty z Coleus forskohlii mogą powodować zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, dlatego nie powinno się ich stosować u osób z chorobą wrzodową oraz nadkwaśnością żołądka.

Który preparat z Coleus forskohlii wybrać?

W aptekach dostępne są produkty z pokrzywy indyjskiej w postaci ekstraktów z Coleus forskohlii oraz kapsułek, tabletek, płukanek szampomonów i herbat zawierających wyizolowaną substancję czynną – forskolinę. Wybierając odpowiedni suplement, należy się kierować właściwą dawką oraz standaryzacją. Zazwyczaj zalecane jest stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z Coleus forskohlii, w dawce 250 mg, standaryzowanych na 10% zawartości forskoliny przyjmowanej dwa razy dziennie. Dostępne są również kremy z forskoliną wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę wyglądu skóry.

  1. J. Baraniak, Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii Briq) – właściwości biologiczne i aktywność terapeutyczna, „postepyfitoterapii.pl” [online], http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/12/pf_2016_208-212.pdf, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  2. T. Patel, M. Saraf, A review on the pharmacology of coleus forskohlii briq:a threatened medicinal plant, „researchgate.net” , [online], https://www.researchgate.net/publication/310463016_A_review_on_the_pharmacology_of_coleus_forskohlii_briqa_threatened_medicinal_plant, [dostęp:] 08.04.2021.
  3. D.S. Kumar, On the High value Medicinal plant, Coleus forskohlii Briq., „researchgate.net” , [online], https://www.researchgate.net/publication/268992745_On_the_High_value_Medicinal_plant_Coleus_forskohlii_Briq, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  4. C. Kavitha, K. Rajamani, E. Vadivel, Coleus forskohlii: A comprehensive review on morphology, phytochemistry and pharmacological aspects, „academicjournals.org” [online], https://academicjournals.org/article/article1380523712_Kavitha%20et%20al.pdf, [dostęp:] 08.04.2021 r.
  5. S. R.Vattikonda, N. R. Amanchi, S.Sabita Raja, Antifeedant activity of forskolin, an extract of Coleus forskohlii, against Papilio demoleus L. (Lepidoptera: Papilionidae) larvae, „imedpub.com” , [online]
  6. https://www.imedpub.com/articles/antifeedant-activity-of-forskolin-an-extract-of-coleus-forskohlii-against-papilio-demoleus-l-lepidoptera-papilionidae-larvae.pdf,  [dostęp:] 08.04.2021 r.
  7. N.Virgona, Y. Taki, S. Yamada, Dietary Coleus forskohlii extract generates dose‐related hepatotoxicity in mice, „analyticalsciencejournals”, [online], https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jat.2770, [dostęp:] 08.04.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij