Otyły pacjent jest mierzony w gabincie przez lekarza
Arkadiusz Dąbek

Jak zamienić w ciele „zły tłuszcz” w „dobry tłuszcz”?

Otyłość to taki stan organizmu, w którym może rosnąć ryzyko wystąpienia określonych problemów zdrowotnych, w tym rozwoju chorób metabolicznych, do których należy chociażby cukrzyca typu 2. Istnieją różne rodzaje tkanki tłuszczowej, które w specyficzny dla siebie sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Naukowcy właśnie testują sposób przekształcania komórek tkanki tłuszczowej. Czy pomoże to obniżyć stopień otyłości wśród pacjentów z tym problemem?

Białe komórki tłuszczowe magazynują dodatkową energię, podczas gdy brązowe komórki tłuszczowe pomagają przekształcać tłuszcz w energię. Niedawne badania wykazały, że metabolit – mirystoiloglicyna – pomógł przekształcić białą tkankę tłuszczową w jej brunatną formę, a to może wspierać utratę wagi.

Zagrożenia zdrowotne związane z otyłością i rodzajami tkanki tłuszczowej

Każdy człowiek ma inne potrzeby żywieniowe, istnieją różne typy ciała i zapotrzebowania związane z wagą. Osoba z nadwagą jest bardziej narażona na określone problemy zdrowotne, w tym na rozwój nadciśnienia i cukrzycy typu 2, wystąpienie udaru czy choroby wieńcowej. Od lat 80. XX wieku odsetek osób otyłych gwałtownie rośnie. Nadwaga nie tylko pozbawia energii, ale także utrudnia swobodne poruszanie się, jak chociażby spacer czy wchodzenie po schodach bez duszności.

Sprawdź, jakie tabletki i preparaty na spalanie tłuszczu znajdziesz na DOZ.pl

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą schudnąć bez interwencji medycznej, inni potrzebują poważnej pomocy lekarzy, aby osiągnąć odpowiednią wagę. Eksperci pracują nad zrozumieniem, jakie leki i terapie najskuteczniej pomagają ludziom schudnąć. Jeden obszar zainteresowania dotyczy różnic między rodzajami tłuszczu. Tłuszcz brązowy i tłuszcz biały składają się z różnych komórek. Tłuszcz biały to przede wszystkim duże krople lipidów lub kwasów tłuszczowych. Z kolei komórki w brązowym tłuszczu wypełnione są mitochondriami. Mitochondria są bogate w żelazo, które nadaje brązowy kolor tłuszczowi, i są one tzw. sercem komórek. Przyjmują składniki odżywcze, takie jak cukier i biały tłuszcz, i rozkładają je, aby wytworzyć energię.

Brązowy tłuszcz a biały tłuszcz

Tłuszcz brązowy magazynuje więcej energii na mniejszej przestrzeni w porównaniu do tłuszczu białego. Biały tłuszcz osadza się w talii, biodrach i udach i magazynuje energię, uwalniając kwasy tłuszczowe, gdy potrzebne jest paliwo. Nadmierne jedzenie przez dłuższy czas powoduje „puchnięcie” białych komórek tłuszczowych, co prowadzi do otyłości.

Powiązane produkty

Zamiana białego tłuszczu na brązowy

Naukowcy biorący udział w badaniu próbowali znaleźć sposób na przekształcenie białej tkanki tłuszczowej w brązową tkankę tłuszczową. Aby to zrobić, zaczęli szukać różnych środków terapeutycznych, które mogłyby wspierać ten proces. Ponieważ chcieli, aby ich badania zostały przeniesione na ludzi, skupili się na lekach, które już zatwierdziła Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Znalezienie odpowiedniego leku, na którym mogli się skoncentrować, wymagało intensywnego i szczegółowego procesu selekcji. W badaniu wykorzystano kultury komórkowe i kilka różnych metod testowania.

Odkryli, że zatwierdzony przez FDA lek o nazwie Zafirlukast skutecznie przekształca białą tkankę tłuszczową w brązową. Zauważyli także, że preparat ten jest w rzeczywistości toksyczny dla ludzi, ale tylko wtedy, jeśli zażywa się go w wyższych dawkach. Sprawia to, że samo stosowanie leku może być niebezpieczne. Zagłębiając się w temat, odkryli unikalny metabolit zwany mirystoiloglicyną, który powstaje, gdy Zafirlukast przekształca białe komórki tłuszczowe w brązowe komórki tłuszczowe. Po dalszych testach doszli do wniosku, że sama cząsteczka może działać tak samo jak Zafirlukast, z ta różnicą, że nie jest toksyczna dla komórek. To odkrycie może doprowadzić do nowego sposobu leczenia otyłości i zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. Mirystoiloglicyna to potencjalny środek leczniczy, który zasadniczo działałby jako „spalacz tłuszczu”.

Przyszłe leczenie otyłości?

Badanie nad mirystoiloglicyną miało pewne ograniczenia. Pierwszym było to, że wykorzystano tylko kultury komórkowe, więc nadal potrzebne są szeroko zakrojone eksperymenty, zanim będzie wiadomo, czy odkrycie ma jakiekolwiek potencjalne zastosowanie u ludzi (biorąc pod uwagę cały organizm). Jeśli ten metabolit będzie stosowany w leczeniu, może być odpowiedni tylko do wykorzystania u określonych osób. Jeden z autorów badania – dr Murali – miał także kilka dalszych rozważań. Stwierdził, że chociaż badanie i jego odkrycia wykazały „ogromny potencjał”, potrzeba więcej pracy „by wykazać bezpieczeństwo mirystoiloglicyny jako możliwego środka leczniczego”.

Ogólnie rzecz biorąc, badanie to jest ważnym krokiem w kierunku rozszerzenia opcji leczenia, aby pomóc ludziom osiągnąć odpowiednią wagę ciała. W miarę postępu analiz mogą one przyczynić się do poprawy wyników zdrowotnych wielu osób.

  1. Si K. i in., Weight loss strategies, weight change, and type 2 diabetes in US health professionals: A cohort study, „PLoS Med.” 2022 (9) 19.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij