×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Złamania kości ręki – leczenie i fazy gojenia

Leczenie złamania zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju powstałych zmian w strukturze kostnej, które diagnozowane są na podstawie zdjęcia RTG.

Złamania stabilne są podstawą do zastosowania leczenia zachowawczego polegającego na ręcznym jego nastawieniu oraz zastosowaniu stabilizacji w postaci gipsu na okres 6-8 tygodni.

Złamania niestabilne są natomiast wskazaniem do nastawienia krwawego i zastosowania specjalnego rodzaju stabilizatora wewnętrznego podczas zabiegu operacyjnego.

Gojenie uszkodzonej kości przebiega natomiast w czterech etapach. Pierwszy z nich (okres 3-4 dni) obejmuje stan zapalny, któremu towarzyszy powstanie krwiaka. Następnie dochodzi do gojenia uszkodzonej kości. Etap trzeci, który trwa około miesiąca, to faza naprawcza, w której zdegradowane odłamki kostne ulegają odbudowie. Podczas ostatniej fazy, której czas trwania wynosi kilka miesięcy, następuje natomiast odtworzenie budowy kości (faza przebudowy). Każda kontuzja niesie jednak ze sobą liczne powikłania. W przypadku złamania kości ręki dochodzi najczęściej do powstania przykurczów w stawach, zesztywnienia stawu czy powstania stawu rzekomego.

Pamiętaj więc o wizycie u lekarza ortopedy, który zastosuje odpowiedni rodzaj postępowania leczniczego.


Podziel się: