Odleżyny - trudne rany
artykuł sponsorowany

Odleżyny - trudne rany

Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim.

Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Osoba taka, unieruchomiona przez ciężką chorobę, zmuszona do spędzania długich godzin w jednej pozycji, narażona jest na dodatkowe cierpienia - odleżyny. Dlaczego? Odleżyny powstają na skutek zaburzeń krążenia krwi w tkance podskórnej, w szczególności w miejscach zwiększonego ucisku (plecy, łydki, pośladki). Tam, gdzie kości bezpośrednio uciskają tkanki miękkie, dochodzi do ograniczenia lub do zahamowania krążenia krwi. W krótkim czasie powstają zaczerwienione obszary skóry, a w ich obrębie dochodzi do obumierania tkanek. Im ucisk jest silniejszy i dłuższy w czasie, tym szybciej powstaje odleżyna. Martwe tkanki mają barwę żółtą, brązową i czarną.

Gdzie występują odleżyny?

Najczęściej w okolicy kości krzyżowej, guzów kulszowych, kostek u nóg i na piętach. Odleżyny tworzą się także w okolicach uszu, łopatek i grzbietu.

Zapobiegajmy odleżynom

Powinniśmy nie dopuścić do powstawania odleżyn. Konieczna jest aktywność ruchowa chorego, więc pozycję należy zmieniać minimum raz na 4 godziny. Pacjenta należy masować i oklepywać nieuszkodzone miejsca. Chorego można także ułożyć na specjalnym materacu zmiennociśnieniowym, skuteczne są także materace gąbkowe, czyli tzw. jeże. Należy dbać o skórę, obserwować ją I rygorystycznie przestrzegać zasad higieny: unikać zanieczyszczenia kałem i moczem, dbać o nawilżenie skóry kremami i emulsjami zawierającymi substancje dezynfekujące.

Leczenie odleżyn

Rany małe leczą się stosunkowo łatwo, odleżyny zaniedbane to rany o dużej powierzchni, trudne do leczenia. Jak leczy się odleżyny? Stosuje się nowoczesne opatrunki aktywne. Gojenie przebiega wtedy szybciej. Najczęściej stosowane są opatrunki hydrokoloidowe. Niekiedy odleżynę trzeba oczyścić chirurgicznie lub preparatami hydrożelowymi czy enzymatycznymi (maści lub żele). W przypadku infekcji rany lekarz może zastosować antybiotyk i opatrunki ze srebrem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Angina groźna latem

  Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi się spotykamy. Nierzadko jego przyczyną jest angina,czyli zapalenie migdałków podniebiennych, znajdujących się po obu stronach gardła, które tworzą układ chłonny gardła.Migdałki stanowią pierwszą barierę ochronną organizmu przed drobnoustrojami wnikającymi do gardła.

 • Aby ruch nie sprawiał bólu!

  Stawy stanowią najważniejszą część składową układu ruchu. Ze względu na pełnione funkcje oraz skomplikowaną budowę to one najczęściej ulegają uszkodzeniu, a choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą wśród chorób stawów. W chorobie tej dochodzi do ubytku i niszczenia chrząstek stawowych? To właśnie one, dzięki swym właściwościom mechanicznym, umożliwiają wykonywanie ruchów pokrywając ruchome względem siebie części stawów. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć wszystkich stawów, jednak, w związku z pionową postawą ciała ludzkiego, najczęściej dotknięte są nią stawy najbardziej obciążone, czyli kręgosłupa, biodrowe i kolanowe.

 • Włosy po zimie

  Wraz z odejściem zimy żegnamy czapki i inne nakrycia głowy pozwalając naszym włosom ujrzeć światło dzienne. Aby odkryta głowa mogła być prawdziwą ozdobą należy się jej specjalna, dostosowana do pory roku pielęgnacja. Co zrobić, kiedy na ochronę przeciw wiatrom i mrozom jest już za późno, a nasze włosy są przesuszone i łamliwe? Przede wszystkim należy ocenić ich rodzaj i na tej podstawie dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, które przywrócą włosom odpowiedni poziom nawilżenia i blask.

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij