Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków odbytu i choroby hemoroidalnej?
Michał Posmykiewicz

Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków odbytu i choroby hemoroidalnej?

Guzki krwawnicze (inaczej żylaki odbytu popularnie nazywane hemoroidami) dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne w zależności od położenia względem linii grzebieniastej (linia grzebieniasta jest to linia przebiegająca okrężnie około 2-3 cm powyżej ujścia odbytu, w tym miejscu nabłonek przewodu pokarmowego łączy się z nabłonkiem skóry). Guzki krwawnicze wewnętrzne są to obecne od urodzenia poduszkowate uwypuklenia utworzone przez sploty żylne i tkankę łączną powyżej linii grzebieniastej, wspomagające mechanizmy zamykania kanału odbytu. Żylaki odbytu zewnętrzne znajdują się natomiast poniżej linii grzebieniastej, pokryte są one nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym. O chorobie hemoroidalnej można natomiast mówić w przypadku powiększenia i przemieszczenia się guzków krwawniczych (hemoroidów).
W przypadku choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze wewnętrzne ulegają powiększeniu. Wyróżnia się cztery stopnie powiększania się wewnętrznych guzków krwawniczych.
 1. W przypadku pierwszego stopnia dochodzi do powiększenia się guzków krwawniczych bez ich wypadania na zewnątrz.
 2. W przypadku stopnia drugiego guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, jednak są w stanie cofnąć się do wewnątrz samoistnie.
 3. W przypadku guzków krwawniczych w stopniu trzecim, guzki również wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, jednak nie są w stanie cofnąć się samoistnie i wymagają ręcznego odprowadzania do wewnątrz.
 4. Natomiast guzki krwawnicze w stopniu czwartym utrzymują się na zewnątrz, nie dają się one ręcznie odprowadzić do wewnątrz. 

Jakie są objawy choroby hemoroidalnej przebiegającej z powiększeniem i przemieszczaniem się guzków krwawniczych?

Wczesnym objawem choroby hemoroidalnej guzów krwawniczych wewnętrznych jest krwawienie w czasie wypróżniania się. Krew jest zwykle jasnoczerwona, znajduje się ona na muszli klozetowej, na powierzchni stolca (nie miesza się ze stolcem) oraz na papierze. W przypadku długo utrzymujących się objawów choroby i dość obfitych krwawień może nawet dojść do rozwinięcia się u pacjenta objawów niedokrwistości (anemii). Zdarza się też, że w przebiegu choroby hemoroidalnej pacjent odczuwa nieprzyjemny świąd i pieczenie okolicy odbytu. Może też pojawić się nieprzyjemny, często naprawdę dość mocno wyrażony ból – pojawia się on wówczas, kiedy dochodzi do powstania zakrzepu we wnętrzu guzka krwawniczego. W przypadku guzków krwawniczych zewnętrznych zwykle objawy nie są obecne, może jedynie pojawić się ból w sytuacji, kiedy dojdzie do powstania zakrzepicy we wnętrzu guzka.

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie guzków krwawniczych i choroby hemoroidalnej?

Przede wszystkim rozpoznanie opiera się na dokładnie zebranym przez lekarza wywiadzie. Lekarz dokładnie powinien wypytać o czas trwania objawów, stopień ich nasilenia i samopoczucie pacjenta. Kolejnym etapem umożliwiającym postawienie rozpoznania jest badanie fizykalne pacjenta. Lekarz musi obejrzeć okolice odbytu, trzeba również zbadać pacjenta per rectum (palcem przez odbyt) – dzięki temu lekarz może ocenić, jak duże są ewentualne zmiany. Zdarza się, że badając pacjenta per rectum lekarz ma wątpliwości, czy są to na pewno guzki krwawnicze, podobne objawy (krwawienie z przewodu pokarmowego) może bowiem dawać również nowotwór odbytu. Dlatego też w wątpliwych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania endoskopowego celem dokładnej oceny obecnych w okolicy odbytu zmian.
Ponieważ jednym z czynników predysponujących do jej powstania są zaparcia, dlatego też lepiej jest jej zapobiegać niż ją leczyć. Trzeba zatem przeciwdziałać powstawaniu zaparć. Jak to zrobić?

Jak przeciwdziałać powstawaniu zaparć?

 • Bardzo ważna jest zatem właściwa dieta, która musi być bogata w błonnik. Codzienny jadłospis musi zatem zawierać dużą ilość warzyw i owoców, jak również ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa.
 • Aby zapobiegać zaparciom, należy również przyjmować dużą ilość płynów, zwłaszcza wody mineralnej.
 • Niesłychanie ważna jest również aktywność fizyczna, która także pobudza perystaltykę jelit i tym samym zapobiega zaparciom.
 • Warto również postarać się tak "zaprogramować" nasz organizm, aby wypróżniać się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia (najlepiej po śniadaniu) – to również spowoduje, że zaparcia będą pojawiać się niesłychanie rzadko.

Jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej?

Jeśli jednak dojdzie już do rozwoju choroby hemoroidalnej, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie łagodzące miejscowe dolegliwości, czyli ból, świąd i pieczenie. Można do tego celu wykorzystać domowe metody. Przede wszystkim można w domu wykonać nasiadówkę, czyli ciepłą kilkunastominutową kąpiel, w czasie której w wodzie zanurza się pośladki. W przypadku żylaków odbytu zaleca się, aby do wody dodać sproszkowanej kory dębu, która ma właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające oraz uszczelniające naczynia krwionośne (właściwości te kora dębu ma z powodu obecności w niej substancji o nazwie garbniki). Wywar do nasiadówki uzyskuje się gotując sproszkowaną korę dębu w wodzie, następnie wodę należy odcedzić i przelać ja do miski. Nasiadówka z kory dębu powinna trwać około 10-15 minut, w wodzie należy zanurzyć krocze i pośladki, poziom wody powinien sięgać do wysokości bioder. Po zakończeniu nasiadówki skore krocza i odbytu należy delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem lub pozostawić  do wyschnięcia. Poza tym do leczenia objawów choroby hemoroidalnej stosuje się maści i czopki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, preparaty te można kupić w aptece. Część z tych środków można nabyć bez recepty, jednak część z nich (te, które silniej działają), jest dostępna na receptę, można je stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, który wystawi na nie receptę. Środki dostępne na receptę zawierają zwykle w swym składzie lignokainę i benzokainę (zazwyczaj w większym stężeniu niż środki dostępne  bez recepty) oraz hydrokortyzon i neomycynę, preparatów tych nie powinno się stosować dłużej niż tydzień. Jeśli jednak guzki krwawnicze dają częste i bardzo uciążliwe dolegliwości, wtedy często lekarz podejmuje decyzję o konieczności ich usunięcia. Metod usuwania żylaków odbytu jest wiele  (między innymi może być to skleroterapia, koagulacja, podwiązanie gumowymi opaskami- te zabiegi wykonywane są zazwyczaj ambulatoryjnie, w przypadku naprawę dużych żylaków może zajść natomiast konieczność usunięcia ich metodą tradycyjną w warunkach bloku operacyjnego) – dobór właściwej metody leczenia należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij