Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków odbytu i choroby hemoroidalnej?
Michał Posmykiewicz

Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków odbytu i choroby hemoroidalnej?

Guzki krwawnicze (inaczej żylaki odbytu popularnie nazywane hemoroidami) dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne w zależności od położenia względem linii grzebieniastej (linia grzebieniasta jest to linia przebiegająca okrężnie około 2-3 cm powyżej ujścia odbytu, w tym miejscu nabłonek przewodu pokarmowego łączy się z nabłonkiem skóry). Guzki krwawnicze wewnętrzne są to obecne od urodzenia poduszkowate uwypuklenia utworzone przez sploty żylne i tkankę łączną powyżej linii grzebieniastej, wspomagające mechanizmy zamykania kanału odbytu. Żylaki odbytu zewnętrzne znajdują się natomiast poniżej linii grzebieniastej, pokryte są one nabłonkiem wielowarstwowym płaskim nierogowaciejącym. O chorobie hemoroidalnej można natomiast mówić w przypadku powiększenia i przemieszczenia się guzków krwawniczych (hemoroidów).
W przypadku choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze wewnętrzne ulegają powiększeniu. Wyróżnia się cztery stopnie powiększania się wewnętrznych guzków krwawniczych.
 1. W przypadku pierwszego stopnia dochodzi do powiększenia się guzków krwawniczych bez ich wypadania na zewnątrz.
 2. W przypadku stopnia drugiego guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, jednak są w stanie cofnąć się do wewnątrz samoistnie.
 3. W przypadku guzków krwawniczych w stopniu trzecim, guzki również wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, jednak nie są w stanie cofnąć się samoistnie i wymagają ręcznego odprowadzania do wewnątrz.
 4. Natomiast guzki krwawnicze w stopniu czwartym utrzymują się na zewnątrz, nie dają się one ręcznie odprowadzić do wewnątrz. 

Jakie są objawy choroby hemoroidalnej przebiegającej z powiększeniem i przemieszczaniem się guzków krwawniczych?

Wczesnym objawem choroby hemoroidalnej guzów krwawniczych wewnętrznych jest krwawienie w czasie wypróżniania się. Krew jest zwykle jasnoczerwona, znajduje się ona na muszli klozetowej, na powierzchni stolca (nie miesza się ze stolcem) oraz na papierze. W przypadku długo utrzymujących się objawów choroby i dość obfitych krwawień może nawet dojść do rozwinięcia się u pacjenta objawów niedokrwistości (anemii). Zdarza się też, że w przebiegu choroby hemoroidalnej pacjent odczuwa nieprzyjemny świąd i pieczenie okolicy odbytu. Może też pojawić się nieprzyjemny, często naprawdę dość mocno wyrażony ból – pojawia się on wówczas, kiedy dochodzi do powstania zakrzepu we wnętrzu guzka krwawniczego. W przypadku guzków krwawniczych zewnętrznych zwykle objawy nie są obecne, może jedynie pojawić się ból w sytuacji, kiedy dojdzie do powstania zakrzepicy we wnętrzu guzka.

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie guzków krwawniczych i choroby hemoroidalnej?

Przede wszystkim rozpoznanie opiera się na dokładnie zebranym przez lekarza wywiadzie. Lekarz dokładnie powinien wypytać o czas trwania objawów, stopień ich nasilenia i samopoczucie pacjenta. Kolejnym etapem umożliwiającym postawienie rozpoznania jest badanie fizykalne pacjenta. Lekarz musi obejrzeć okolice odbytu, trzeba również zbadać pacjenta per rectum (palcem przez odbyt) – dzięki temu lekarz może ocenić, jak duże są ewentualne zmiany. Zdarza się, że badając pacjenta per rectum lekarz ma wątpliwości, czy są to na pewno guzki krwawnicze, podobne objawy (krwawienie z przewodu pokarmowego) może bowiem dawać również nowotwór odbytu. Dlatego też w wątpliwych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania endoskopowego celem dokładnej oceny obecnych w okolicy odbytu zmian.
Ponieważ jednym z czynników predysponujących do jej powstania są zaparcia, dlatego też lepiej jest jej zapobiegać niż ją leczyć. Trzeba zatem przeciwdziałać powstawaniu zaparć. Jak to zrobić?

Jak przeciwdziałać powstawaniu zaparć?

 • Bardzo ważna jest zatem właściwa dieta, która musi być bogata w błonnik. Codzienny jadłospis musi zatem zawierać dużą ilość warzyw i owoców, jak również ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa.
 • Aby zapobiegać zaparciom, należy również przyjmować dużą ilość płynów, zwłaszcza wody mineralnej.
 • Niesłychanie ważna jest również aktywność fizyczna, która także pobudza perystaltykę jelit i tym samym zapobiega zaparciom.
 • Warto również postarać się tak "zaprogramować" nasz organizm, aby wypróżniać się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia (najlepiej po śniadaniu) – to również spowoduje, że zaparcia będą pojawiać się niesłychanie rzadko.

Jak wygląda leczenie choroby hemoroidalnej?

Jeśli jednak dojdzie już do rozwoju choroby hemoroidalnej, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie łagodzące miejscowe dolegliwości, czyli ból, świąd i pieczenie. Można do tego celu wykorzystać domowe metody. Przede wszystkim można w domu wykonać nasiadówkę, czyli ciepłą kilkunastominutową kąpiel, w czasie której w wodzie zanurza się pośladki. W przypadku żylaków odbytu zaleca się, aby do wody dodać sproszkowanej kory dębu, która ma właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające oraz uszczelniające naczynia krwionośne (właściwości te kora dębu ma z powodu obecności w niej substancji o nazwie garbniki). Wywar do nasiadówki uzyskuje się gotując sproszkowaną korę dębu w wodzie, następnie wodę należy odcedzić i przelać ja do miski. Nasiadówka z kory dębu powinna trwać około 10-15 minut, w wodzie należy zanurzyć krocze i pośladki, poziom wody powinien sięgać do wysokości bioder. Po zakończeniu nasiadówki skore krocza i odbytu należy delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem lub pozostawić  do wyschnięcia. Poza tym do leczenia objawów choroby hemoroidalnej stosuje się maści i czopki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, preparaty te można kupić w aptece. Część z tych środków można nabyć bez recepty, jednak część z nich (te, które silniej działają), jest dostępna na receptę, można je stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, który wystawi na nie receptę. Środki dostępne na receptę zawierają zwykle w swym składzie lignokainę i benzokainę (zazwyczaj w większym stężeniu niż środki dostępne  bez recepty) oraz hydrokortyzon i neomycynę, preparatów tych nie powinno się stosować dłużej niż tydzień. Jeśli jednak guzki krwawnicze dają częste i bardzo uciążliwe dolegliwości, wtedy często lekarz podejmuje decyzję o konieczności ich usunięcia. Metod usuwania żylaków odbytu jest wiele  (między innymi może być to skleroterapia, koagulacja, podwiązanie gumowymi opaskami- te zabiegi wykonywane są zazwyczaj ambulatoryjnie, w przypadku naprawę dużych żylaków może zajść natomiast konieczność usunięcia ich metodą tradycyjną w warunkach bloku operacyjnego) – dobór właściwej metody leczenia należy pozostawić lekarzowi prowadzącemu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

  Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

 • Zapalenie ucha – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie ucha może dotyczyć wszystkich części, z których składa się narządu słuchu: ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Schorzenie najczęściej dotyka najmłodszych pacjentów, jednak z zapaleniem ucha mogą się zmagać także dorośli. Objawy, które powinny zaniepokoić to ból ucha, pogorszenie słuchu, wyciek surowiczy lub ropny, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, szumy uszne.

 • Ból nerki w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

  Ból nerek w czasie ciąży, tak jak każdy inne zaburzenie fizjologiczne, nie powinien być bagatelizowany. Kobiety ciężarne, które odczuwają m.in. kłujący ostry ból w okolicy dołu pleców i mają gorączkę, koniecznie powinny skonsultować swój stan z lekarzem. Leczenie nerek z użyciem antybiotyków lub leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza i mieć miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach. Warto dodać, że nie istnieją domowe sposoby na ból nerki, które zupełnie wyeliminowały dolegliwość, niemniej istnieją takie, które mogą pomóc osłabić dolegliwości. Jakie to sposoby i jak wygląda leczenie ciężarnych z chorobą nerek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kim są tzw. non-responders? Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepienia?

  Szczepienia pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania ochrony immunologicznej, która naśladuje naturalną odpowiedź na potencjalną infekcję. Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepionki w taki sposób, jaki można by się tego spodziewać? Czy można przewidzieć, u kogo szczepionka nie zadziała?

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Kłębuszkowe zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Kłębuszkowe zapalenie nerek to następstwo infekcji wirusowych lub bakteryjnych gardła, np. anginy, szkarlatyny, ospy wietrznej lub dermatoz. Bakterie, które wywołują chorobę to paciorkowce, pneumokoki, meningokoki i gronkowce. Wirusem jest wirus VZV ospy. Wyjątkowo narażoną na kłębuszkowe zapalenie nerek grupą są dzieci, a wynika to z nie w pełni dojrzałego układu odporności. Jakie są sposoby leczenia, jak zapobiegać kłębuszkowemu zapaleniu nerek i jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić stan nerek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij