×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

10 najczęstszych błędów w pielęgnacji włosów

Do 10 najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji włosów z pewnością zaliczamy:

1. Mycie włosów w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie

Zarówno gorąca, jak i zimna woda wykorzystywana w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych zdecydowanie nie służy naszym włosom. Woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ rozszerza łodygę włosa, niszcząc ją (sprzyja bowiem otwieraniu się łusek włosa, co skutkuje utratą przez nie połysku, a w konsekwencji pozbawia blasku i powoduje ich matowienie). Co więcej, gorąca woda pobudza także gruczoły łojowe, przyspieszając produkcję sebum, a więc powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Z kolei zbyt zimna woda sprawia, że łuski w ogóle się nie rozchylają i wartościowe składniki szamponu czy odżywki nie są w stanie wniknąć w strukturę włosa. Zimna woda może również uszkodzić cebulki włosów, a w efekcie spowodować nadmierne ich wypadanie. Dla dobra włosów powinniśmy zatem myć je (a następnie płukać) w letniej wodzie. Zamknie to łuski włosa, co w konsekwencji poprawi ich kondycję i wygląd.

Aby włosy po umyciu prezentowały się jak najlepiej, jeszcze przed umyciem dobrze jest pomyśleć o ich rozczesaniu. Włosy nie będą się wtedy plątać, dzięki czemu woda i środek myjący (szampon) łatwiej wnikną w ich głąb, a mycie będzie dokładniejsze. Niewielką ilość szamponu aplikujemy na dłonie i przed nałożeniem na włosy rozprowadzamy z niewielką ilością wody. Nakładając szampon masujemy delikatnie skórę głowy kolistymi ruchami. Należy pamiętać, że mokre włosy są bardziej podatne na zniszczenia i urazy. Na koniec dokładnie spłukujemy włosy letnia wodą.

2. Zbyt częste mycie włosów

Nie istnieje żadna reguła mówiąca o częstotliwości mycia włosów, ponieważ zabieg ten zależy głównie od indywidualnych preferencji, w tym od rodzaju włosów i posiadanej fryzury, ale również np. trybu życia. Nasze włosy nie potrzebują jednak (na ogół) codziennego mycia. Jeżeli jednak dla niektórych osób codzienne oczyszczanie włosów jest ważne, należy pamiętać, aby używać do tego celu tylko delikatnych środków myjących. Szampon do częstego stosowania nie powinien zawierać mocnych detergentów typu SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Są to z jednej strony składniki potrzebne, bo bez nich trudno jest skutecznie oczyścić włosy i skórę głowy, jednak stosowane w nadmiarze mogą spowodować ich przesuszenie.

3. Zbyt rzadkie mycie włosów

Proces odwrotny do poprzedniego. Zbyt długie okresy pomiędzy kolejnymi myciami włosów powodują, że wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum, które zbierają się na powierzchni włosów i skóry głowy będą powodowały działania szkodliwe.

4.Niewłaściwie dobrana pielęgnacja włosów – stosowanie nieodpowiednich szamponów

Niestety, prawdą jest, że często stosujemy kosmetyki nie dedykowane naszemu typowi włosów. Sięgamy po szampon czy odżywkę, kierując się świetnymi recenzjami swojej koleżanki (o zupełnie innej strukturze włosów) lub po raz kolejny oglądając tą samą reklamę w telewizji. Chcąc świadomie dbać o włosy, warto stosować preparaty sprawdzone, dobrej jakości, które nie zaszkodzą włosom, a co więcej, posiadają naturalny skład (w tym bogactwo ekstraktów roślinnych, witaminy, minerały, drogocenne olejki). W kosmetykach, niestety, często stosowane są konserwanty (m.in. parabeny), czy sztuczne detergenty, mogące powodować liczne podrażnienia.

5. Pomijanie lub niewłaściwe stosowanie odżywek

Kolejnym istotnym elementem w codziennej pielęgnacji naszych włosów jest zastosowanie, każdorazowo po ich umyciu, odpowiednio dobranej odżywki pielęgnacyjnej. Należy jednak pamiętać, iż odżywkę dobieramy pod kątem rodzaju włosów, stąd też możemy wyróżnić odżywkę do włosów farbowanych, odżywkę do włosów kręconych, czy też odżywkę do włosów suchych i zniszczonych. Przed nałożeniem odżywki odciskamy delikatnie z włosów nadmiar wody (zbyt duża ilość wody przyczyni się do rozrzedzenia odżywki i jej spływania), a następnie nakładamy niewielką ilość kosmetyku na dłoń i rozmasowujemy ją podobnie jak szampon, z tym, że odżywkę nakładamy na całej długości włosów za wyjątkiem ich nasady. Aplikując kosmetyk na skórę głowy możemy bowiem przyczynić się do jej podrażnienia. Odżywkę trzymamy tyle czasu, ile zaleca producent na opakowaniu.

6. Zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów

Nasze włosy zdecydowanie nie lubią szarpania. Niestety, do czesania często używamy grzebieni lub szczotek o zbyt gęsto osadzonych ząbkach. Szczególnie mokre włosy podatne są na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a zbyt mocne naciąganie ich struktury powoduje ich łamanie, a w konsekwencji niszczenie. Włosy najlepiej jest zatem rozczesywać grubym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

7. Mocne pocieranie skóry głowy i włosów

Nadmiar wody zawsze należy odsączać z włosów miękkim ręcznikiem. Co więcej, nigdy nie należy mocno trzeć skóry głowy. Nadmiar wody odciskamy najpierw dłońmi, a następnie dopiero ręcznikiem. Dobrym pomysłem jest także zawinięcie włosów w turban i odczekanie, aż woda się wchłonie.

8. Suszenie ciepłym nawiewem suszarki

W temacie suszenia włosów istotne jest to w jaki sposób skierujemy strumień powietrza naszej suszarki. Suszenie pod włos może skutkować otwieraniem łusek włosa, a przez to ich zmatowieniem i pozbawieniem blasku. Dlatego zawsze należy pamiętać, aby suszyć włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Powietrze suszarki powinno być chłodne, zbyt ciepły strumień powietrza oraz suszenie z dołu rozchylają bowiem łuskę włosa zamiast ją domknąć.

9. Nadmiar kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji

Nadmiar kosmetyków na włosach sprawia, że fryzura staje się ciężka, a włosy szybciej się przetłuszczają. W codziennej pielęgnacji włosów warto stosować lekkie środki do stylizacji, które nie spowodują ich obciążenia. Dotyczy to również stosowania zbyt dużej ilości oleju, sera czy maski. Lepiej postawić na jeden sprawdzony kosmetyk niż aplikować wiele różnych środków na raz, aby fryzura była naturalna, a włosy świeże przez długi czas.

10. Nadmiar zabiegów na włosach

Regułą jest, że wszystkie zabiegi mechaniczne i chemiczne przyczyniają się do pogorszenia kondycji naszych włosów (suszenie, kręcenie na lokówce, prostowanie, trwała ondulacja, farbowanie). Aby poprawić ich stan, powinno się choć na krótko zrezygnować z intensywnych zabiegów fryzjerskich i dać im czas do regeneracji. Szczególnie keratyna jest niezwykle istotnym składnikiem budulcowym z punktu widzenia pielęgnacji, gdyż odpowiedzialna jest przede wszystkim za dobrą kondycję i zdrowy wygląd włosa. Cząsteczki keratynowe tracimy m in. w wyniku zabiegów związanych z koloryzacją i stylizacją, ale także poprzez nieprawidłowe szczotkowanie, czynniki zewnętrzne, np. promienie UV lub zbyt wysoką/niską temperaturę otoczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, znając najczęściej popełniane błędy w codziennej pielęgnacji urodowej włosów (wiele z nich jest konsekwencją wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń), możemy je łatwo wyłapać i starać się stopniowo eliminować. Nie jest to oczywiście łatwy proces, ale przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji jesteśmy w stanie wprowdzić dużą ilość korzystnych zmian.


Podziel się: