×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Powszechne szczepienia przeciw pneumokokom od przyszłego roku

170 mln złotych ma kosztować program szczepień przeciwko pneumokokom, którym od przyszłego roku mają zostać objęte wszystkie dzieci – zapowiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Z punktu widzenia rodziców i dzieci, wprowadzenie szczepień to rewolucja. Pneumokoki są niezwykle groźne, a Polska długo pozostawała jednym z ostatnich europejskich krajów, które nie refundują szczepień przeciwko nim. Szczepienia przeciwko pneumokokom obecnie znajdują się na liście szczepień zalecanych, ale płatnych. Bezpłatne obejmują dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, niezależnie od wieku, a także niektóre dzieci do 5 roku życia chorujące przewlekle.

Od przyszłego roku to ma się zmienić za sprawą programu, który swoją wartością przewyższa środki wydawane na wszystkie dotychczasowe szczepienia, czyli 160 mln złotych. Nowy program ma kosztować o 10 mln złotych więcej.

Wszystkie dzieci objęte szczepieniem

Zapowiedzi wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom pojawiły się już w 2015 roku, gdy rząd Platformy Obywatelskiej uchwalił nowelę ustawy, która nakładała obowiązek ich finansowania na Narodowy Fundusz Zdrowia. Nowy rząd uznał jednak, że finansowanie szczepień nie powinno leżeć w gestii NFZ, ponieważ powinny one być dostępne dla wszystkich dzieci i właśnie dlatego trafią na listę szczepień gwarantowanych.

Śmiertelne zagrożenie

Pneumokoki są szczególnie groźne dla dzieci do drugiego roku życia, ponieważ mogą powodować między innymi utratę słuchu, opóźnienie w rozwoju, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. To właśnie pneumokoki odpowiadają za dużą część zachorowań i zgonów dzieci na całym świecie.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu zakażeń pneumokokami umiera 1,6 mln osób, z czego milion stanowią dzieci. W Polsce sytuację śledzi Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN). Ośrodek zaobserwował systematyczny wzrost zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową, która zwłaszcza u osób z osłabioną odpornością może być śmiertelna. Chorzy mogą doświadczyć zapalenia płuc z bakteryjnym zakażeniem krwi, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Zapowiedzi kolejnych zmian

Wiceminister Pinkas przedstawił plany związane z programem szczepień na wyjazdowym posiedzeniu członków sejmowej i senackiej komisji zdrowia oraz parlamentarnego zespołu ds. dzieci, które odbyło się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Podczas posiedzenia wiceminister mówił również o konieczności zorganizowania oddziału pediatrycznego w każdym szpitalu powiatowym, a także o zmniejszeniu liczby specjalizacji lekarskich i dostosowaniu ich listy do standardów światowych. Wiceminister wspomniał również o planowanym wprowadzeniu narodowego programu prokreacyjnego, a także zapowiedział opracowanie ustawy o medycynie szkolnej, skorelowanej z podstawową opieką zdrowotną.

Źródła: Rzeczpospolita, Medonet, Rynek zdrowia


Podziel się: