Zagrożenia wynikające z nieszczepienia dzieci
Anna Posmykiewicz

Zagrożenia wynikające z nieszczepienia dzieci

W dzisiejszych czasach dominującym wśród rodziców trendem jest nieszczepienie dzieci. Różnego rodzaju ruchy antyszczepionkowe przekonują ich (niestety w dużej mierze skutecznie), że szczepienia niosą za sobą bardzo groźne dla zdrowia i życia maluchów konsekwencje – przede wszystkim porusza się temat poszczepiennego autyzmu, czyli całościowego zaburzenia rozwoju.

Duża część rodziców wierzy w przesłania oraz założenia antyszczepionkowców, przez co przestają szczepić swoje pociechy. Czy to słuszne postępowanie? Absolutnie nie. Trzeba uzmysłowić sobie fakt, że nadal nie ma żadnych dowodów naukowych na jakikolwiek związek pomiędzy autyzmem a wykonaniem szczepionki. Natomiast nieszczepienie dziecka zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia się którąś z groźnych chorób zakaźnych wracających z coraz większą siłą, dlatego właśnie, iż ludzie zaczęli unikać szczepień.

Ryzyko zachorowania na odrę

Jednym z bardzo poważnych zagrożeń wynikających z nieszczepienia dzieci jest zakaźna choroba wirusowa, odra. Ilość zachorowań w obecnych kilku miesiącach w stosunku do ilości zachorowań w ubiegłym roku znacznie wzrosła.

Odra zwykle objawia się gorączką oraz nieżytem górnych dróg oddechowych, występuje katar, pokasływanie czy też zapalenie spojówek i światłowstręt. Na całym ciele pojawia się wysypka, początkowo drobnoplamista, następnie gruboplamista – zaczyna się za uszami, w dalszej kolejności zlewa się na całym ciele, przybierając ciemnoróżowy kolor.

To niezwykle niebezpieczna choroba, która daje równie groźne powikłania cechujące się dużą śmiertelnością, takie jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu. Ostatnie z wymienionych powikłań występuje dopiero kilka lat po przechorowaniu odry i w prawie 95% przypadków kończy się śmiercią pacjenta.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niestety nie ma przyczynowego leczenia odry. Terapię stosuje się tylko do objawów i niestety nie zawsze jest to skuteczne.

Krztusiec a nieszczepienie dzieci

Kolejnym poważnym zagrożeniem związanym z nieszczepieniem dzieci jest krztusiec. W obecnych czasach dostrzega się widoczny wzrost zachorowań na tę niewątpliwie groźną chorobę bakteryjną. W przebiegu krztuśca charakterystycznym objawem jest przedłużający się kaszel wraz z silnymi napadami duszności. Kaszel przypomina „pianie koguta” i utrzymuje się przez kilka-kilkanaście tygodni, zwykle nasila się w nocy. Ataki kaszlu trwają od kilku do kilkunastu minut, podczas których nierzadko pacjentowi towarzyszy duszność (najczęściej atak kończy się wymiotami).

Krztusiec jest chorobą bakteryjną, którą zwykle leczy się poprzez wprowadzenie antybiotykoterapii. Jednak nie zawsze tak obrana kuracja lecznicza okazuje się skuteczna. Niekiedy, na skutek niewydolności oddechowej i zapalenia płuc, do którego może dojść w przebiegu krztuśca, leki przestają działać, a choroba kończy się śmiercią pacjenta.

Powiązane produkty

Pneumokoki i meningokoki konsekwencją nieszczepienia

Poważną konsekwencją nieszczepienia dzieci są choroby wywoływane przez pneumokoki i meningokoki, czyli bakterie powodujące całe spektrum zagrożeń: zaczynając od ropnego zapalenie ucha środkowego, poprzez pneumokokowe zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kończąc na sepsie pochodzenia pneumokokowego lub meningokowego. Na zarażenie pneumo- i meningokokami najbardziej narażone są dzieci chodzące do żłobków i przedszkoli. Dlaczego? Bakterie przenoszą się zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez picie oraz jedzenie z tych samych talerzy czy wymienianie się oślinionymi zabawkami bądź smoczkami, co w żłobkach jest niestety nieuniknione.

Zapalenie ucha i płuc na szczęście da się skutecznie wyleczyć. Jednak w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a tym bardziej sepsy terapia staje się trudniejsza – bakterie bywają oporne na antybiotyki, co niestety zwykle kończy się śmiercią pacjenta. Można tego uniknąć, szczególnie że aktualnie sczepienie przeciwko pneumokokom jest bezpłatne i znajduje się w obowiązkowym kalendarzu szczepień.

Ospa wietrzna i związane z nią powikłania

Podobnie wygląda sytuacja z ospą wietrzną, czyli popularną wiatrówką. Rodzicie często nie zdają sobie sprawy z tego, że ospa wietrzna to nie tylko wysypka, lecz i groźne dla zdrowia powikłania, jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych czy nawet ataksja móżdżkowa.

Absolutnie nie powinno się na siłę powodować zachorowania dziecka – w dalszym ciągu popularne są tak zwane „ospa party”, na które rodzice przyprowadzają zdrowe pociechy, aby, przebywając w towarzystwie chorych dzieci, zaraziły się wiatrówką. Postępowanie w przytoczonym przykładzie jest karygodne ze względu na dalsze konsekwencje – nigdy nie wiadomo jak taka choroba się skończy, zdarzały się już nawet przypadki zgonów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie dziecka przed chorobą.

Inne choroby zagrażające nieszczepionym dzieciom

Warto pomyśleć o konsekwencjach związanych z brakiem szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej WZW B oraz przeciwko tężcowi. Pierwszą z nich możemy zostać zarażeni nawet u fryzjera czy kosmetyczki, zaś drugą poprzez zwykłe zranienie w nogę lub rękę, pracując w ogrodzie bądź na działce. Każda z tych chorób jest niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Warto zapamiętać! Krótkie podsumowanie

  • Należy szczepić dzieci – szczepionki tworzą skuteczną barierę ochronną organizmu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia między innymi odry, krztuśca czy ospy. Dziecko dzięki szczepieniu już zawsze będzie chronione przed groźnymi chorobami zakaźnymi.
  • Rodzice nie powinni wierzyć w założenia głoszone przez ruch antyszczepionkowców, którzy widzą w szczepionkach ogromne zagrożenie dla dzieci – szczególnie wspomniane już wcześniej zaburzenie rozwoju zwane autyzmem. Nigdy nie udowodniono, aby po jakiejkolwiek szczepionce u dziecka pojawił się autyzm.
  • Po szczepionkach mogą wystąpić odczyny niepożądane, takie jak gorączka, wysypka czy obrzęki po iniekcji. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to odczyny przemijające.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij