Choroba Leśniowskiego-Crohna - portal DOZ.pl
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Michał Posmykiewicz

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego - Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Może zajmować każdy odcinek przewodu pokarmowego - od jamy ustnej do odbytu, choć najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego (jelito kręte) oraz dalej w kątnicy (odcinek jelita grubego). Zmiany zajmują całą grubość ściany przewodu pokarmowego.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Przyczyna choroby Leśniowskiego-Crohna nie została jak dotąd ustalona. W powstawaniu choroby bierze się pod uwagę uwarunkowania genetyczne, obecność w przewodzie pokarmowym niektórych drobnoustrojów, jak również zaburzoną łączność pomiędzy komórkami tworzącymi ściany przewodu pokarmowego. Do rozwoju choroby dochodzi u osób, u których doszło do zaburzonej odpowiedzi układu immunologicznego (jest to rodzaj choroby autoimmunologicznej - własne przeciwciała niszczą własny organizm). Choroba Crohna może rozwinąć się w każdym wieku, jednak zwykle obserwuje się dwa szczyty zachorowań - pomiędzy 20-30 rokiem życia oraz około 50 roku życia. Niestety, obecnie coraz częściej zaczynają na nią chorować także dzieci.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Zwykle pierwszym, mało swoistym objawem, jest długo trwająca biegunka, zazwyczaj bez domieszki krwi. Często jest ona nasilona, pacjent czuje się bardzo osłabiony. Pojawiają się także bardzo silne bóle brzucha, często zlokalizowane w okolicy prawego dołu biodrowego, dlatego też zdarza się, że początek choroby mylony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Niekiedy początkiem choroby jest gorączka i niedokrwistość niewiadomego pochodzenia. Choroba Leśniowskiego-Crohna przebiega w postaci zaostrzeń i remisji, w czasie których pacjent może w ogóle nie odczuwać dolegliwości. Jednak w fazie zaostrzenia samopoczucie chorego  bardzo się pogarsza, nasila się biegunka i niedokrwistość, jelita przestają wchłaniać pokarm, co przyczynia się do powstania hipoproteinemii (obniżony poziom białka w organizmie), niedoborów witamin oraz zaburzeń elektrolitowych. W związku z tym może dojść do znacznego wyniszczenia organizmu. Ponieważ choroba Crohna może obejmować cały przewód pokarmowy, dość często w jej przebiegu pojawiają się także zmiany około odbytnicze - ropnie, przetoki, szczeliny odbytu. U niektórych pacjentów mogą też pojawić się objawy zupełnie niezwiązane z zajęciem przewodu pokarmowego - jest to tzw. pozajelitowa manifestacja choroby, w przebiegu której może dojść do zajęcia stawów (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych), może pojawić się rumień guzowaty, łuszczyca, zapalenie spojówek, zapalenie naczyniówki, zmiany w wątrobie, osteoporoza, zmiany mogą też czasami dotyczyć jeszcze innych układów i narządów.

Polecane dla Ciebie

Powikłania choroby Leśniowskiego-Crohna

Niestety, w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, w okresie zaostrzeń, często dochodzi do powikłań - do najczęstszych należy niedrożność jelit na skutek przewężeń powstałych poprzez toczący się w ścianie jelita proces zapalny, może dojść też do perforacji, czyli pęknięcia ściany jelita, tworzą się ropnie położone pomiędzy pętlami jelit oraz przetoki. Niekiedy zdarzają się też krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rozpoznanie choroby Leśniowskiego-Crohna

W jaki sposób można rozpoznać chorobę Crohna? Wykonuje się szereg badań. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się zwykle podwyższony poziom białka zapalnego CRP, niedokrwistość, wysoki poziom leukocytów w morfologii krwi. Wykonuje się też badanie tomografii komputerowej jelit, która wykaże przewężenia w świetle jelita. Rozstrzygającym badaniem jest jednak zazwyczaj kolonoskopia- obraz jelit w czasie badania oraz pobrany do badania histopatologicznego wycinek ze ściany jelita pomagają ustalić ostateczne rozpoznanie. 

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Wszystkie powikłania niestety wymagają ingerencji chirurgicznej, w przebiegu której zdarza się, że zachodzi konieczność wyłonienia stomii, czyli czasowego sztucznego odbytu, który po opanowaniu zaostrzenia najczęściej jest z powrotem wchłaniany do wnętrza jamy brzusznej. 

Nieoperacyjne leczenie choroby Crohna polega na stosowaniu rożnego rodzaju leków  pochodnych kwasu aminosalicylowego, sterydów, leków immunosupresyjnych oraz leków biologicznych - wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta. Niezmiernie ważna jest także suplementacja witamin i minerałów z powodu ich zmniejszonego wchłania. Także dieta pacjentów z choroba Crohna powinna być urozmaicona i bogata we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Nie ma natomiast specjalnych zaleceń dotyczących tego, co można, a czego nie można jeść - należy kierować się prostą zasadą, że nie można jeść po prostu tego, po czym pacjent czuje się gorzej (nasila się biegunka i bóle brzucha). Pacjenci z chorobą Crohna powinni natomiast przestać palić, bowiem nikotyna przyczynia się do powstawania zaostrzeń choroby. 

Niestety jak dotąd nie wymyślono skutecznego lekarstwa, dzięki któremu wyleczenie choroby Leśniowskiego- Crohna byłoby możliwe. Pacjent musi mieć świadomość, że będzie się z nią borykał do końca życia . Dlatego bardzo ważna jest stała opieka gastroenterologiczna i regularne zażywanie leków. Ponadto, często pacjenci z chorobą Crohna, zwłaszcza po wyłonieniu stomii, wymagają pomocy psychologa, który pomoże im oswoić  się z nową  sytuacją. Ważne jest także wsparcie rodziny i znajomych, istnieją też specjalne grupy wsparcia skupiające osoby chore na nieswoiste zapalenia jelit. 

Jedno jest jednak pewne - z chorobą Leśniowskiego-Crohna można normalnie funkcjonować, pracować, mieć rodzinę i spełniać swoje pasje. I to właśnie choremu pacjentowi powinien uzmysłowić jego lekarz prowadzący. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij