×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Odchudzające właściwości zielonej herbaty

Niektórzy piją ją codziennie nie zdając sobie sprawy, że zielona herbata ma tak dobroczynny wpływ na zdrowie. W poniższym artykule odpowiemy na pytania dotyczące pochodzenia, sposobu parzenia zielonego naparu oraz jego właściwości - szczególnie tych odchudzających. Tym, którzy wolą wygodniejsze rozwiązania, zaproponujemy kapsułkowaną alternatywę...

Kult picia zielonej herbaty

Zielona herbata jest znana od ponad 5 tys. lat. Chociaż Europejczycy coraz bardziej zaczynają doceniać walory smakowe zielonej herbaty to i tak, jeśli chodzi o jej spożycie, mieszkańcy Chin i Japonii nie mają sobie równych. To właśnie dla mieszkańców Azji picie zielonej herbaty jest pewnego rodzaju kultem oraz filozofią życiową. Warto zaznaczyć, że zielona herbata pochodzi z tego samego drzewa herbacianego, co czarna i czerwona. Różni je tylko i wyłącznie proces przygotowania - listków zielonej herbaty nie poddaje się procesowi fermentacji.

Dobroczynny wpływ na zdrowie i ciało

Zielona herbata jest bogactwem aminokwasów, antyoksydantów, witamin z grupy B ( B1, B2, B5), witaminy K i PP oraz składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, żelazo, fluor, krzem, jod, miedź i mangan. Zawiera teinę (odpowiednik kofeiny zawartej w kawie), która posiada zdolność do przyspieszania termogenezy (biologiczny proces spalania kalorii). Działa też moczopędnie, dzięki czemu nasz organizm łatwiej pozbywa się toksyn. Napar z zielonej herbaty wypity po sytym posiłku wspomaga również trawienie i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Jak parzyć?

Miłośnicy herbat mogą skorzystać z dobroczynnych właściwości zielonej herbaty pijąc napar. Najlepsza będzie wówczas herbata liściasta. Ogólnodostępne ekspresowe torebki są niestety mniej wartościowe. Do przygotowania filiżanki napoju będzie nam potrzebna łyżeczka zielonej herbaty oraz woda w temperaturze ok 80-90 st. C – najlepiej filtrowana. Tak przygotowany napar należy parzyć od 2 do 3 minut. Jeżeli będziemy parzyć zbyt długo lub gdy użyjemy wrzącej wody, napój może stać się gorzki. Herbata parzona krócej działa pobudzająco, zaś dłużej ma właściwości relaksujące i odprężające.

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty w wygodnych kapsułkach

Lista korzystnego działania zielonej herbaty na nasz organizm jest długa. Cenną wiadomością jest więc fakt, że w aptece znajdziemy również wygodne, małe kapsułki zawierające ekstrakt z zielonej herbaty. Są to głównie suplementy diety sprzyjające odchudzaniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na preparaty o złożonym składzie, zawierające również CLA (ang. conjugated linoleic acid; sprzężony kwas linolowy). Składnik ten wspiera bowiem redukcję tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy również o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Zielona herbata będzie wówczas doskonałym uzupełnieniem naszych wysiłków.


Podziel się: